Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Przełączenie na AUTO w dmuchawie, o co chodzi?  (Przeczytany 1220 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maciej Chrost

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: zabrze
  • Posiadany samochód: BX 1.9D Image Xsara 2.0HDI
  • Miejscowość: zabrze
Przełączenie na AUTO w dmuchawie, o co chodzi?
« dnia: Sierpień 28, 2010, 15:02:43 »
Witam,
może mało rozgarnięte pytanie ale pozwólcie mi zrozumieć po co on jest?
jeśli dobrze rozumiem po włączeniu klimy i ustawieniu na pokrętle temperatury na np 22 stopnie, auto będzie samo dostosowywało moc dmuchawy by utrzymać odpowiednią temperaturę w środku.
A jak jest zimą gdy chcę mieć stałą ciepłą temerature wewnątrz to muszę też włączać klime czy wystarczy dać na AUTO i pokrętło z temperatury dać na ileś tam stopni?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Przełączenie na AUTO w dmuchawie, o co chodzi?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2010, 15:51:35 »
Zadana temperatura jest dobierana niezależnie od ustawień prędkości wentylatora (mieszanie powietrza zimnego z ciepłym jest niezależne od ustawienia prędkości wentylatora). W założeniu AUTO dotyczy tylko prędkości wentylatora. Komputer nawiewów próbuje tak dobrać prędkość nawiewu, by jak najszybciej osiągnąć zadaną temperaturę i utrzymać ją cały czas, bardzo dobrze działa to w trasie.

W zimie w praktyce nastawienie temperatury na okolice 18 i tak powoduje dość intensywnie ciepłe powietrze (szczególnie przy ustawieniu nawiewu "na szybę" ). Przy ustawieniu nadmuchu na AUTO dość długo wentylator będzie chodził na wysokich obrotach, by uzyskać 18 stopni w kabinie. W praktyce na krótkich dystansach ja ustawiam nawiew na niedużą prędkość, by w kabinie nie było zbyt gorąco.

Oczywiście cała ta automatyka działa zarówno przy włączonej klimatyzacji jak i wyłączonej (inna sprawa, że w zimie w temp. poniżej 2-5 stopni nie załączy się sprężarka, bo zadziałają czujniki antyzmrożeniowe).
 
Xsara
 

Offline Maciej Chrost

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: zabrze
  • Posiadany samochód: BX 1.9D Image Xsara 2.0HDI
  • Miejscowość: zabrze
Re: Przełączenie na AUTO w dmuchawie, o co chodzi?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2010, 11:01:32 »
oto mi chodziło.
dzięki