Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] Nierowna praca silnika jak jest zimny  (Przeczytany 19064 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
[Mk1] Nierowna praca silnika jak jest zimny
« dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:16:54 »
Citroen C5 silnik 2 litry 136 KM 2002 rok produkcji.
Mam pytanie do Was poniewaz mam problem z moim C5.
Od dluzszego czasu mam takie objawy,jak uruchomie silnik (jak jest calkiem zimny),to przes pierwsze paredziesiat sekund pracuje bardzo dobrze ale potem jakby cos sie przelaczylo i zaczyna pracowac jagby nie na wszystkie cylindry, trzesie go okropnie,. nawet czasami zgasnie Od momentu jaj osiagnie okolo 50°C zaczyna pracowac prawidlowo i rowno. Co to moze byc. Pompe powietrzna wyczyscilem i uruchomilem zawor przes ktory ta pompa pompuje wyczyscilem i uruchomilem.Pomoglo niewiele no i oczywiscie pali sie kontrolka od silnika.Jak bylem w Ciroenie odczytali komputer...i... niby wszystko OK.  Pomalu zaczynam sie zalamywac.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2010, 21:13:05 »
Jeżeli pali Ci się kontrolka silnika to jakim cudem w Citroenie wysłali Cię z informacją że wszystko jest ok? Wszystko co świeci się na licznku lub wywala na kompie przy odpalonym silniku oznacza że nie jest ok tylko jest coś nie tak,zmień warsztat i podjedź pod jakiś bardziej kompetentny bo widać ASO to nie jest skrót od Autoryzowanej stacji obsługi tylko chyba amatorskiej stacji obsługi wręcz żałosne.Pozdro

Offline Mariusz Kawalec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: C5 kombi 12/2003r. 2.0 EW10J4 136KM LPG BRC Sequent24
  • Zainteresowania: elektronika, muzyka,
  • Miejscowość: Mielec
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:25:06 »
Jak masz gaz to może to być wina softu od instalacji LPG. Ja tak miałem. Zmiana softu i problem znikł.
Pozdrawiam Mariusz

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2010, 16:59:40 »
Mam gaz ale ta cala historia dzieje sie krotko przed wlaczeniem sie gazu,ale nawet jak wylacz gaz jest to samo.Pozatym gaz zakladalem w tym citroenie w ktorym doczytywali komputer i bylem przy tym jak to robili,jedyne to,ze silnik byl juz cieply.Sam widzialem na monitorze jak wszystkie agregaty pokazywal pkolei i wszyskie byly OK.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2010, 18:03:41 »
Uzupełnij profil o model silnika jaki masz pod maską. Musiałem przeczytać cały wątek aby dowiedzieć się, że chodzi o motor benzynowy.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline marta osińska-piasecka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: chroboty
  • Posiadany samochód: c5 2002 2.0 16v
  • Miejscowość: chroboty
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2010, 19:26:39 »
witam
mam podobny problem jednak u mnie wygląda to tak:
wsiadam jak samochód ma zimny silnik i odpalam bez problemu wszystko ok do momentu aż chcę ruszyć i d... samochód przygasa ja mu gazu a obroty w dół:((( i nie chce jechać , jak się go pomęczy to potrafi zgasnąć
zaczyna dobrze chodzić jak się rozgrzeje i przełączy się na gaz
co to może być
nic się nie świeci na panelu żadna lampka awarii


pomocy!

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:52:43 »
Zobacz czy u Ciebie pompa powietrzna pracuje.Ona powinna sie zalaczyc zaraz po uruchomieniu silnika i pracowac jakies 30 sek. moze troce wiencej. Ona ma zadanie w tym krutkim czasie nagrzac lambde sade do temperatury roboczej , azeby poprawnie odczytywala dane spalin i podawala je do komputera.Ale najpierw sprawdz bespiecznik pod maska 30A Jak ona nie dziala to moze sie takie cos tez dziac.
Zdejmij pokrywe akumulatora zaraz pod nia,miedzy lampa a akumulatorem znajduje sie rurka z grzybkiem,tamtendy ona pobiera powietrze,mozna grzybek zdjac i wyraznie slychac jak zaciaga powietrze.Zobacz dokad ta rurka prowadzi i to jest ta pompa (trzy nakretki i kabel).Jak ja rozebralem to wentylator byl posklejany jakby smola.Jak ja wyczyscisz mozesz ja sprawdzic 12Volt.   To jeszcze nie wszystko.Drugi waz prowadzi do zaworu,on znajduje sie z boku glowicy,on u mnie tez nie dzialal.Zawor mozna tez rozebrac,musisz ostroznie zdjac plastikowy dekielek i pod spodem jest (u mnie) niebieska membrana.Ja mozna z latwoscia nacisnac,jezeli nie, to zawor tez stoi.Musisz z sila nacisnac i wyczyscic bolec,go nasmarowac,tak zeby lekko chodzil.I powinno byc OK.  Moze pomoze. Powodzenia.

pa2008

  • Gość
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 21, 2010, 18:37:15 »
Marto jak Ty to zrobisz to ja sie chyba załamię...-:) u mnie był podobny problem- pisalam o tym- ale to hdi i wina przepływki.. pozdr

Offline Mariusz Kawalec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: C5 kombi 12/2003r. 2.0 EW10J4 136KM LPG BRC Sequent24
  • Zainteresowania: elektronika, muzyka,
  • Miejscowość: Mielec
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 22, 2010, 00:00:55 »
Do marta osińska-piasecka
i do Andrzej Lukanowski
Miałem takie problemy na poprzednich softach instalacji  BRC. Wgrywane miałem kilka razy i albo było tak jak pisze Marta, albo było tak jak u Andrzeja. Ostatnia zmiana softu na najnowszy dopiero przyniosła pozytywny efekt i jak ręką odjął. Podejrzewam, że u Was też tak będzie. Źle ustawiona mapa gazu rozkalibruje mapę benzyny i potem mamy taki problem.
Pozdrawiam Mariusz

Offline marta osińska-piasecka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: chroboty
  • Posiadany samochód: c5 2002 2.0 16v
  • Miejscowość: chroboty
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2010, 08:56:39 »
wiecie co sprawdzone to coi pisał kolega te pompki wszystko działa a samochód nadal d... nie chce jechać ?
co jeszcze oprcz tej mapy może byc nie tak :( pomocy
 :-)

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 22, 2010, 19:39:30 »
Dzieki za rade. w nastepnym miesiacu pojade do warsztatu i poprosze ich zeby mi wgrali nowy soft a prpo ja tez mam BRC instalacje gazowa.
Do Ciebie Marto spruboj i zobacz jak wygladaja u Ciebie swiece  i cwka zaplonowa, moze gdzis jest cos zweglone na cewce. Co do swiec, to do gazu powinny byc o wiekszej temperaturze spalania bo gaz ma wieksza temperatuere podczas spalania.Normalne krucej wytrzymuja.U mnie mam zalozone extra do gazu  "Bosch Platin R6". Co do mnie to jak juz jestem podcza rozbierania to zajze do zaworu "AGR" i zobacze czy jest czysty i czy nie jest gdzies wypalony bo on tez moze cyrki robic. A znajduje sie zaraz za tym zaworem do ktorego jest pompa powietrzna podlaczona.

Offline marta osińska-piasecka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: chroboty
  • Posiadany samochód: c5 2002 2.0 16v
  • Miejscowość: chroboty
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2010, 20:38:19 »
u mnie wszystko ok a samochód nadal d...

Offline Slawomir Szczepanski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 359
  • Skąd: Poznan, Colliers Wood
  • Posiadany samochód: C5 2.0 SX Break 2003, Peugeot 207 1.4 HDI Verve
  • Miejscowość: Poznan, Colliers Wood
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2010, 21:00:07 »
kiedy jest zimny chodzi na ssaniu, jak dostanie troche temperatury ssanie sie wylacza i dostaje za duzo powietrza. z czasem wrzuci ci komunikat o awari katalizatora i spalinach. trzeba przeczyscic jesli dobrze pamietam jak to sie nazywa przeplywomierz powietrza, bylo o tym calkiem sporo, jesli nie to citroen robi to za 50 dych.
Nie każdy myśli, ale każdy jada.  ;-)

Offline marta osińska-piasecka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: chroboty
  • Posiadany samochód: c5 2002 2.0 16v
  • Miejscowość: chroboty
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 24, 2010, 11:22:23 »
przepływomierz jest ok:(

Offline Włodzimierz Krotosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: Citroen C 5 2.0 16V 2003 r.
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2010, 13:36:01 »
U mnie było coś podobnego,pomogła wymiana świec.
..

Offline paweł rogalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: suchowola
  • Posiadany samochód: citroen c5 1.8 kombi
  • Miejscowość: suchowola
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 24, 2010, 20:20:29 »
koledzy mam takie same objawy jak wy wymieniłem czujnik podciśnienia na kolektorze ssącym czujnik temperatury sprawdziłem świece i cewki teraz myślę o wymianie sondy lambda ale nie wiem gdzie ona jest. Co myślicie o tym pomyśle.Dodam że na kompie w ASO nic im nie pokazuje.

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 25, 2010, 15:33:18 »
Lambda sonda znajduje sie zaraz za kolektorem wydechowym.Jak spojzysz z przodu i popatrzysz na rure wydechowa, zaraz za kolektorem, to bedziesz widzial na niej, tak jakby gruba srube z kablem, to jest ona.Ale moim zdaniem to raczej nie jest lambda sonda bo gdyby byla popsuta to bys mial caly czas problemy, tagze jak jest nagrzany, by o wiele wiecej spalal.U mnie, musze znalesc troche czasu to zajze do AGR zaworu.Gdzie on sie znajduje pisalem u gory.Czesto sie zdaza,ze on jest zabrudzony nagarem i przez to nieszczelny. I wtedy spaliny ( wtedy kiedy nie powinny ), wracaja przez niego do komory spalania i wedlug mnie tak mi sie wydaje logicznie, dostaje CO2 (dwutlenek wegla) ma prawo zle pracowac i sie dlawic.

Offline marta osińska-piasecka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: chroboty
  • Posiadany samochód: c5 2002 2.0 16v
  • Miejscowość: chroboty
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 27, 2010, 08:29:33 »
byłam i okazało sie że to czunik wskazywał za niską temperaturę (-41st.) i samochód został zalewany benzyną za dużo benzyny zostawało podawanej
a własnie czy czujnik jest tylko jeden dotyczący określania temperatury

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 27, 2010, 17:57:18 »
U mnie tez na samym poczatku wymienilem czujnik tem. wody ale nic sie nie poprawilo na lepsze.Czy czujnik jest jeden sam nie wiem i nikt mi nie potrafil na ten temat konkretnie odpowiedziec.Mam kolege w pracy, on wyuczyl sie w Audi na mechanika i pokazalem jemu moj stary, odpowiedzial mi, ze moj ma dwa polwe gniastko i prawdo podobnie powinien byc jeszcze jeden.W Audi to tak jest, jeden jest do komputera,drugi do temp.wody albo jeden ale cztero polowy. Jezeli dowiesz sie, to czy bys mi tez dala znac? Dzieki!

  • Gość
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 28, 2010, 13:26:18 »
Cytuj

Andrzej Lukanowski napisał:
Zobacz czy u Ciebie pompa powietrzna pracuje.Ona powinna sie zalaczyc zaraz po uruchomieniu silnika i pracowac jakies 30 sek. moze troce wiencej. Ona ma zadanie w tym krutkim czasie nagrzac lambde sade do temperatury roboczej , azeby poprawnie odczytywala dane spalin i podawala je do komputera.

Ta pompa nie podgrzewa żadnej sondy, tylko dostarcza do układu wydechowego dodatkową dawkę powietrza, aby dopalać w nim spaliny. Jedyny skutek nie włączenia tej pompy, to większa emisja szkodliwych substancji po rozruchu. Objawia się charakterystycznym zapachem bogatej, niedopalonej mieszanki, czasem siwym obłokiem z rury przy odpalaniu.

Sonda lambda ma własną, wbudowaną grzałkę.

Offline paweł rogalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: suchowola
  • Posiadany samochód: citroen c5 1.8 kombi
  • Miejscowość: suchowola
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 29, 2010, 18:47:03 »
Koledzy byłem u gazownika i stwierdził że sonda jest dobra i że to prawdopodobnie wina cewek.Jestem skłonny je kupić ale nie chciałbym znowu wymienić dobrej części jak mam postąpić. Dodam jeszcze że byłem w serwisie cytryny i tam też nie stwierdzono wady cewek na kompie.

Offline Andrzej Lukanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Bydgoszcz Dortmund
  • Posiadany samochód: Cirtroen Cactus c4, rok budowy 08.2016, 1,6 diesel
  • Zainteresowania: trike
  • Miejscowość: Bydgoszcz Dortmund
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2010, 19:52:27 »
Pawle ja sie zle wyrazilem,ze ma za zadanie podgrzac lambde mi chodzilo o to,ze im wiecej powietrza tym wieksza temp. spalania ( jak w palniku do ciecia stali dodaje sie tylko tlenu i tym zwieksza sie temp. spalania) i co za tym idzie przyspiesza sie nagrzanie lambdy.
Co do tej cewki to moim zdaniem jak by byla popsuta to by caly czas zle chodzil.Ja tak mialem we Fiacie Brawo, ze byla jedna cewka na cztery cylindry mi sie popsula jedna sekwencja i pracowal caly czas tylko ma trzy cylindry.Potrzekaj jeszcze troche, zamowilem AGR zawor i chyba pod koniec tygodnia go dostane. Jak go wbuduje napisze czy jest poprawa.Muj stary byl na sto procent nie szczelny.

Offline paweł rogalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: suchowola
  • Posiadany samochód: citroen c5 1.8 kombi
  • Miejscowość: suchowola
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:11:09 »
Mógłbyś mi powiedzieć gdzie jest ten zawór egr w mojej cytrynie. i jak samemu sprawdzić czy cewki są sprawne.

  • Gość
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 03, 2010, 13:23:29 »
Temat znany i walkowany juz nieraz na forum peugeota i citroena ,to slynne zle wykalibrowane POPYCHACZE lub wadliwa pompa oleju (maly otwor przeplywu oleju) z rocznikow modeli 2001 roku.

Wymiana na nowe polepszone wyeliminuje usterke.

  • Gość
Re: (MK1) Nierowna praca silnika jak jest zimny
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 04, 2010, 05:09:05 »
Czytałem o wkładaniu szklanek z innego silnika (2.2?), ale nikt nie potwierdza tego jako pewne remedium. O pompie oleju słyszę pierwszy raz. Dla mnie ta teoria nie trzyma się kupy, bo bardzo często, żeby silnik zaczął działać normalnie - szczególnie kiedy zdaje się pracować na trzech cylindrach - wystarczy go wyłączyć i jeszcze raz uruchomić. Poza tym problemy mechaniczne mają to do siebie, że występują stale lub są łatwo powtarzalne.

Dla mnie to po raz kolejny problem z oprogramowaniem, być może ujawniający się przy określonych odczytach z (wadliwych?) czujników.

P.S. Andrzej - jutro sprawdzę wg twojej instrukcji, czy mój zawór pompy powietrza jest sprawny. Pompa u mnie na 100% chodzi przy pierwszym rozruchu zimnego silnika, ale i tak wywala błąd i śmierdzi benzyną. Natomiast na pewno nie powoduje to "kołysania" silnika, które pojawia się w zupełnie innych momentach.