Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: słabe swiatła jak je polepszyc?  (Przeczytany 1019 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robert swieczka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: kozlica
  • Posiadany samochód: xsara 98r
  • Miejscowość: kozlica
słabe swiatła jak je polepszyc?
« dnia: Styczeń 04, 2011, 13:04:38 »
witam , mam problem ze swiatłami od poczatku były słabe (klosze nie wygladaja na poprzepalane) miałem wtedy zarówki 60 ,i zmieniłem na 100 i chwilowo wydawało mi sie ze jest lepiej a teraz jest bez zmian:( czy moze ktos z was cos takiego przeraabiał/?
xsara1,
1.4
98r.

a drugi taki mały problem jak to w xsarze bywa wskaznik paliwa stanał na rezerwie chodz dzis zalałem za 100zł
Jak troche pobujam z tyłu autem to wskaznik sie troszke podniesie i za chwile znów rezerwa

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2011, 23:36:04 »
Kolego, pomyliłeś modele... :)
Tu piszemy o Xm'ach.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Daniel Wolny

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4 479
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C5 mk1 2003 2.0 16v BVM6
  • Miejscowość: Bytom
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2011, 18:49:03 »
To proponuje koledze przejechać się XM-em (najlepiej MK1) - światła w Xsarze nagle staną się jasne jak [color=ff0000]piii[/color]a. ;-)

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2011, 11:39:12 »
Cytuj

robert swieczka napisał:
witam , mam problem ze swiatłami od poczatku były słabe (klosze nie wygladaja na poprzepalane) miałem wtedy zarówki 60 ,i zmieniłem na 100 i chwilowo wydawało mi sie ze jest lepiej a teraz jest bez zmian:( czy moze ktos z was cos takiego przeraabiał/?
xsara1,
1.4
98r.

a drugi taki mały problem jak to w xsarze bywa wskaznik paliwa stanał na rezerwie chodz dzis zalałem za 100zł
Jak troche pobujam z tyłu autem to wskaznik sie troszke podniesie i za chwile znów rezerwa



Nie bierz do siebie uwag "to jest forum dla XM...".
Przyczyn słabego świecenia przednich świateł może być kilka:
- zużyty/skorodowany odbłyśnik (usterka raczej nie w Xsarze),
- niewłaściwe lampy (z anglika),
- źle wyregulowany poziom lamp,
- zbyt niskie napięcie dochodzące do żarówek.

Skoro piszesz, że po wymianie żarówek na mocniejsze problem po pewnym czasie powrócił, to bardziej będzie to wina instalacji elektrycznej. Sprawdź wartość napięcia na żarówkach (masz klosz z oddzielnymi żarówkami mijania i drogowymi, czy z jedną zespoloną?) - powinno być przy pracującym silniku ok 14V. Żarówki halogenowe są zaprojektowane pod zasilanie właśnie ok 14V - niższe napięcie powoduje pojawienie się ciemnego nalotu wewnątrz bańki żarówki - to jest bezpośredni sygnał o zbyt niskim napięciu w instalacji.

Pamiętaj, że założenie silniejszych żarówek obciąża instalację jeszcze bardziej. Jeśli gdzieś jest słaby styk, to przy większym obciążeniu będzie wydzielał więcej ciepła, aż do stopienia plastikowej oprawki włącznie.

Swego czasu wymieniałem lampy w Xsarze I na nowe, ale raczej nie markowe - działają dobrze, na diagnostyce mieszczą się w normie. Raczej nie ma problemów z oświetleniem drogi. Jeśli okaże się, że to jednak lampy - najlepiej wymienić je na nowe.

Co do wskaźnika paliwa - nie wiem, jak jest wykonany pływak czujnika poziomu, ale sprawdziłbym czy nie jest dziurawy... Podnieś siedzisko kanapy tylnej, zdejmij zaślepkę otworu w karoserii dostępu do ssaka paliwa, wyjmij ssak i obejrzyj dokładnie.

Pzd
MG
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Krzysztof Kolano

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 147
  • Skąd: Oslo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16v HA3+ 2002
  • Miejscowość: Oslo
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2011, 17:06:32 »
''Nie bierz do siebie uwag "to jest forum dla XM...". ''

Nie po to zostało stworzone forum XM żeby rozwiązywać problemy w Xsara'ch.

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2011, 19:50:41 »
Cytuj

Krzysztof Kolano napisał:
''Nie bierz do siebie uwag "to jest forum dla XM...". ''

Nie po to zostało stworzone forum XM żeby rozwiązywać problemy w Xsara'ch.


Czcza dyskusja...

Zawsze przechodzisz na pasach?
Jak ktoś stoi na poboczu zepsutym autem (nie XMem), to mu nie pomagasz?

Kolega Krzysztof nie zauważył, że XMy serii I też miały problemy z lampami - a może Kolega Robert właśnie nas pyta, bo może mamy na to sposób?

Denerwują mnie takie uwagi...... FORUM jest dla pomocy nawzajem i nie tylko XMemowcy XMemowcom, ale też użytkownikom innych aut....

EOT
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: słabe swiatła jak je polepszyc?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2011, 15:28:01 »
Cytuj

Marek Gienc napisał:
Cytuj

Krzysztof Kolano napisał:
''Nie bierz do siebie uwag "to jest forum dla XM...". ''

Nie po to zostało stworzone forum XM żeby rozwiązywać problemy w Xsara'ch.


Czcza dyskusja...

Zawsze przechodzisz na pasach?
Jak ktoś stoi na poboczu zepsutym autem (nie XMem), to mu nie pomagasz?

Kolega Krzysztof nie zauważył, że XMy serii I też miały problemy z lampami - a może Kolega Robert właśnie nas pyta, bo może mamy na to sposób?

Denerwują mnie takie uwagi...... FORUM jest dla pomocy nawzajem i nie tylko XMemowcy XMemowcom, ale też użytkownikom innych aut....

EOT


Autor pomieszał działy. Trudno, zdarza się. Natomiast to, że Ty popierasz robienie bałaganu na forum jest już nienormalne. Forum służy do pomocy posiadaczom wszystkich cytryn, ale każdy model ma swój dział. Po to jest dział XM, żeby pisać o XM. Temat powinien zostać przeniesiony tam, gdzie jego miejsce, a posty niezwiązane bezpośrednio usunięte - w tym mój i powyższy, Ale to już zadanie moderatora.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'