Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kto wie gdzie jest odma  (Przeczytany 6691 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Darek zawiejski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso
  • Miejscowość: Wyszków
kto wie gdzie jest odma
« dnia: Luty 25, 2011, 09:52:46 »
witam mam problem z wyciekiem oleju przez rurkę tam gdzie jest bagnet zalało mi silnik stało się to 2 dni temu dobrze źe zobaczyłem w czas dodam ze samochód stał pare dni na dworze i jeźdzony był na krutkie dystansy!z tego co wyczytałem na innych forach przyczyną moze być zamarznięta odma tylko gdzie ona jest citroen piccaso 18 benzyna. Proszę o rady!

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2011, 11:10:38 »
Odma to wąż (najczęściej) przyłączony przy korku wlewu oleju z filtrem powietrza
Darek

Offline Michał Mizgała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C4spacetour 1,6 ehdi, c4 b7 1,6hdi peugeot 208 1,2
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2011, 20:50:43 »
Odma to inaczej odpowietrzenie skrzyni korbowej silnika - jest to rurka (lub układ rurek) którym powietrze przedostające się do skrzyni korbowej jest "odsysane" do kolektora dolotowego. Wraz z powietrzem zasysane mogą być drobiny oleju - aby zminimalizować zjawisko "plucia olejem" może być zastosowany tzw. filtr oparów oleju.
W okresie zimowym może zdarzać się zatykanie odmy zamrazniętym "majonezem" czyli mieszaniną wody i oleju (wyglądającą jak majonez) - aby tego uniknąć Citroen w wersjach przeznaczonych na tzw "zimne kraje" (niestety to nie Polska) stosuje podgrzewacze umieszczone na odmie.

W tym silniku znajduje się u góry silnika z prawej strony , wystarczy zdjąć plastykową pokrywkę i ją zobaczysz , to karbowana rurka która się rozdwaja. Mi przez 5 zim już trzy razy wywaliło olej, nie pomogły czyszczenia ani zastosowanie gładkiego przewodu po prostu w zimie trzeba na to uważać.

PS. zdjęcie z poprzedniego mojego postu:

Offline Grzegorz Sulima

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.8
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2011, 22:22:49 »
to nie jest odma to co zobaczysz z tego opisu to pokrywa walka rozrzadu i tam zbiera sie syf a odma znajduje sie na wysokosci pokrywy silnika  prawa strona cos jak grzyb waz wychodzi z silnika do odmy i zdrugiej strony odchodzi.Tamta pokrywe mozesz przedmuchac powietrzem oczywiscie po odkreceniu jej

Offline Michał Mizgała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C4spacetour 1,6 ehdi, c4 b7 1,6hdi peugeot 208 1,2
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2011, 17:11:31 »
Grzegorz proponuję lepiej przyjrzeć się zdjęciu i uważniej przeczytać opis a później dopiero pisać. Na zdjęciu odma jest zaznaczona czarną obwódką.

Offline Grzegorz Jasinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 972
  • Skąd: Leipzig / Gorzow Wlkp.
  • Posiadany samochód: C4GP 2.0 HDi Aut. Excl. +Peugeot 301 1.6VTi
  • Miejscowość: Leipzig / Gorzow Wlkp.
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2011, 22:19:02 »
Pamietam gdy zadowolony kupilem Pikusia to chcialem odrazu wymienic samemu swiece. Biorac sie do roboty przypomnialem sobie na modelu Opel Vectra 91r (moje poprzednie auto) gdzie one tam w silnik wchodzily. Oczywiscie z przodu, mniejwiecej znajdowaly sie w tym samym miejscu co  listwa wtryskowa w pikusiu. A ze tutaj tez widze jakies przewody do kazdego z nich, zadowolony, biore srobokret i rozkrecam i zdejmuje wszystki przewody. A tu nagle w dupe jeza mi z moich "przewodow wysokiego napiecia" tryska sobie benzyna.  Oczywiscie w panice powciskalem szybko poskrecalem i mowie odpale zobacze czy cos sie stalo. I Zonk nie odpala. Dopiero po 4-5 probach zalapal. Kurde odrazu do domu i na necie szukanie gdzie sa swiece w pikusiu. Znalazlem odpowiedz, ale wymiane tym razem zalecilem mechanikowi :D Francuskie auta sa jak kobiety. Piekne i ciezkie do zrozumienia.

Offline Arkadiusz Mizerski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Renault Scenic II 2,0i automat 2007
  • Zainteresowania: kolej, fotografia, podróże
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kto wie gdzie jest odma
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2011, 14:03:39 »
Co? W silniku 1,8 wymiana świec to pryszcz. Zdejmujesz tą plastikową osłonę (tą co na zdjęciu kolegi powyżej) przekręcając 6 plastikowych spinek o 90° w lewo. Po zdjęciu widzisz czarną pokrywę zaworów, która ma pomiędzy przednim a tylnym "wzniesieniem" takie wgłebienie, w którym leży cewka zapłonowa (jest to zespół cewek). Odpinasz od cewki z prawej strony kostkę elektryczną i jakimś niedużym klucze odkręcasz 3 śruby trzymające cewkę. Po jej wyjęciu potrzebny jest już tylko długi klucz do świec, gdyż one siedzą dosyć głeboko. Jam chemik a już 2 razy to robiłem... :)
Pozdrawiam
ArekMiz
http://arekmiz.friko.pl/Auto.htm
do 04.2007 Daewoo Matiz Style (2000)
06.2007-03.2013 Citroen Xsara Picasso 1,8i (2002) + PG STAG-300
od 03.2013 Renault Scenic II 2,0i automat