Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI] wzmacniacz JBL  (Przeczytany 6518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
[MKI] wzmacniacz JBL
« dnia: Marzec 24, 2011, 09:27:31 »
Kiedyś był podobny temat, ale gdzieś wcieło jak dużo rzeczy na tym forum. Mam pytanie do posiadaczy nagłośnienia JBL w C5 - gdzie fabrycznie (i jak) zamontowany jest wzmacniacz? Słyszałem 2 opcje: za schowkiem pasażera i w bagażniku. Może ktoś ma jakąś fotkę?

Offline Gabriel Pisklak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Korchów
  • Posiadany samochód: c5 x7 2.7 hdi C5X7 2.0 hdi rhh c4 coupe 1.6 hdi 307 1.6 hdi
  • Miejscowość: Korchów
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2011, 09:31:36 »
Prawdopodobnie pod siedzeniem pasażera

Offline Maciej Tafliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: C5 2.0i 16V 2006 r.; C4 1.6i 16V 2005 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2011, 09:41:11 »
Pod siedzeniem pasażera jest montowana fabrycznie zmieniarka płyt, a wzmacniacz jest za schowkiem.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2011, 11:50:13 »
Zmieniarka jest pod siedzeniem, ale w którym miejscu jest wzmacniacz? Dostałem dzisiaj wiązkę z wtyczką do niego więc głosniki wysokotonowe są ok. 60-80 cm od wtyczki wzmacniacza więc musi byc gdzieś za schowkiem, ale w którym miejscu i jak go zamontować? Czy do wzmacniacza jest podpieta tylko 1 wtyka? Ma ktoś może jakieś foto?


edit
Ze strony citroen wygląda, że wzmak jest zamontowany jednak na lewym tylnym nadkolu, ale wtedy kable, które mam by były raczej za krótkie. Widział ktos kiedyś jak i gdzie ten wzmacniacniacz jest zamontowany? Czy były różne wersje montażu?

Offline Robert Zboralski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: C5 MKII 2.0 HDI '05 Break, C5 MKII 3.0i V6 EXCL BVA '05
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2011, 14:47:28 »
W MKII montowany jest nad schowkiem pasażera na specjalnej metalowej półce mocowanej do konsoli. Myślę że w MKI jest podobnie.
Zdjęcie wzmacniacza od strony szyby - zdemontowana konsola.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2011, 15:22:55 »
Dzięki za zdjęcie, myślę że w MKI jest tak samo. Do czego służy ten pomarańczowy przekaźnik? U mnie nie ma go w tej wiązce (jest sama wtyczka), czy to jest do wzmacniacza?

Offline Jerzy Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 257
  • Skąd: Piątnica
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDi Exclusive
  • Miejscowość: Piątnica
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2011, 11:47:31 »
U mnie wzmacniacz jest w bagażniku, a pod siedzeniem pasażera jest zmieniarka. Mam fabryczny zestaw JBL.
C5 `01r. 2,2 HDi
były z cytryn: Xantia 2,0i+LPG, Activa 2,0 TCT

Offline Patryk Stempniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 Coupe 2.7 HDi 2005r.; Peugeot 607 2.7 HDi 2005r.
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Muzyka, Biznes
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2011, 12:02:00 »
To gdzie masz wzmacniacz, zależy chyba od tego, czy masz nawigację i jaką.
Jest:
Peugeot 407 Coupe 2.7 HDi 2005r.
Peugeot 607 2.7 HDi 2005r.

Były:
Citroen Xantia I Berline X 1.8i 1994r.
Daihatsu Cuore l201 0,8i 1993r.
Citroen Xsara II Break SX 1.6i 16v 2000r.
Renault Laguna II Privilege 1.8i 16v 2002r.
Peugeot 307 CC 2.0i 16v 2004r.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2011, 15:52:55 »
No właśnie, dzisiaj wymontowałem schowek i kupa... W miejscu na wzmacniacz jest zamontowany u mnie moduł gps. Nic z tego nie rozumiem, wiązka którą dostałem do wzmacniacza jest za krótka do bagażnika i wyposażona jest w chinche do navi więc navi chyba było. Mógłby ktoś po nr vin VF7DE4HXG76448047 sprawdzić czy to auto miało navi? Czy ma ktoś możliwość ściągnięcia schematu podłaczeń wzmacniacza dla tego vinu? Załaczam zdjęcie wiązki (do wzmacniacza idzie biała wtyczka) i brakuje mi czarnej. Do czego idzie szara wtyczka z 3 przewodami? Mam schemat od 607, ale wygląda na to, że nie pasuje. W 607 wg schematu biała wtyka to wejście do wzmacniacza z radio a u mnie wychodzi na to, że to wyjście na głośniki. Na razie jestem na etapie rozpruwania tej wiązki, żeby wysupłać same przewody do wtyki. I jeszcze pytanko - czy w JBL głosniki z tyłu były zamontowane w półce i miały też twitery tylnie?

Offline Wąs Waldemar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: citroen C 5
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2011, 11:00:21 »
wzmacniacz zamontowany jest w bagażniku po lewej stronie

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2011, 12:29:42 »
Potwierdzam, posiadam fabryczny zestaw JBL i nawigację RT3, wzmacniacz montowany jest w lewym schowku bagażnika, przynajmniej w kombi.
Floating on ;)

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2011, 16:13:14 »
Pytanie do posiadaczy JBL - czy macie subwoofera w lewym nadkolu oraz głosniki w tylnej półce?

Offline Jerzy Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 257
  • Skąd: Piątnica
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDi Exclusive
  • Miejscowość: Piątnica
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2011, 18:55:52 »
Ja nie mam suba, ani głośników w półce. Tylko w przednich i tylnych drzwiach + tweetery.
C5 `01r. 2,2 HDi
były z cytryn: Xantia 2,0i+LPG, Activa 2,0 TCT

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2011, 21:04:04 »
Czy twitery masz z przodu i z tyłu? Jeśli z tyłu też to gdzie - w drzwiach?

Offline Jerzy Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 257
  • Skąd: Piątnica
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDi Exclusive
  • Miejscowość: Piątnica
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2011, 19:01:41 »
Z przodu są w podszybiu (jak chyba u wszystkich) a w tylnych drzwiach ciut niżej, niż ten górny parapet (nie wiem, jak to fachowo nazwać) - generalnie nad niskotonowymi.
C5 `01r. 2,2 HDi
były z cytryn: Xantia 2,0i+LPG, Activa 2,0 TCT

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 04, 2011, 20:14:15 »
Dzięki, dzisiaj w serwisie gdzie mi to montuja też znaleźli rysunki montażowe. Myślałem, że w C5 jest wyjście na suba, ale wygląda na to, że nie ma. Są tylko wyjścia na 4 głosniki średnio/nisko tonowe i 4 twitery. Wersja wzmacnacza dla C5 jest chyba zubożona w porównaniu do 607.

Offline Jerzy Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 257
  • Skąd: Piątnica
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDi Exclusive
  • Miejscowość: Piątnica
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 05, 2011, 09:36:59 »
Głośniki JBLa są całkiem przyzwoite, tweetery też. Oczywiście zaraz się pewnie odezwą znawcy tematu i po mnie pojadą, ale jak dla mnie są naprawdę ok. Jeśli nie jesteś za bardzo "zboczony" muzycznie i nie musisz mieć basu słyszalnego z kilometra, jak kark w beemce, to wygłusz sobie drzwi dobrze i z dołożoną dopałką będziesz miał naprawdę dobry efekt. U mnie gra tylko przód, bo tył miałem wyłączony (nie wiem dlaczego) w BSI. Dopiero wczoraj go uruchomiłem za pomocą sprzętu na L... :). Jak się zrobi cieplej, to wyklejam też tylne drzwi i dopiero będzie fun:-) Jest tylko jeden minusik tej operacji - plastiki w drzwiach po jakimś czasie się odzywają i też chcą grać...:-)
C5 `01r. 2,2 HDi
były z cytryn: Xantia 2,0i+LPG, Activa 2,0 TCT

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 05, 2011, 13:46:27 »
Dzisiaj miałem okazję chwilę posłuchać nowego brzmienia, ale jeszcze w niepełnym wymiarze (nie grały wszystkie głosniki) i chyba jest duża różnica vs standard. Dźwięk jest dużo bardziej czysty i mocniejszy. Jeszcze nie mam zamontowanych twiterów z tyłu i zamienionych głosników na jbl z przodu. Ciekawe czy radio RT2 też ma jakąś w tym zasługę. Wczesniej miałem zwykłe z cd. Wydaje mi się, że dodatkowe basy nie będą potrzebne. Dzisiaj po południu już powinno wszystko grać więc jutro piszę efekt. Też nie jestem audiofilem i raczej dla mnie będzie to wystarczająca jakość. Finalnie wzmacniacz ma iść pod schowek pasażera. Zobaczę jak to będzie wyglądać - ma byc niewidoczny z zewnątrz.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 07, 2011, 17:29:43 »
Cytuj

Jerzy Jankowski napisał:
 U mnie gra tylko przód, bo tył miałem wyłączony (nie wiem dlaczego) w BSI. Dopiero wczoraj go uruchomiłem za pomocą sprzętu na L... :). Jak się zrobi cieplej, to wyklejam też tylne drzwi i dopiero będzie fun:-) Jest tylko jeden minusik tej operacji - plastiki w drzwiach po jakimś czasie się odzywają i też chcą grać...:-)


Możesz mi coś więcej napisać na temat tego wyłączenia tyłu w L.? U mnie nie gra jeden głosnik w prawych przednich drzwiach. Myślałem, że wzmacniacz ma spaloną końcówkę mocy, ale okazuje się, że nie. Na płytce nie ma żadnych uszkodzonych elementów a układ scalony też wygląda na nieuszkodzony (jakkolwiek tego nigdy nie można do końca wykluczyć). Wcześniej wzmacniacz nie miał (fizycznie) podłączonych wszystkich głośników bo wychodziło za mało kabli z wtyczki i nie wiem co grało a co nie. W sumie gra 3 niskotonowe i 4 twitery. W C5 w JBL każdy głośnik ma swoje zasilanie (inne dla twitera inne dla niskotonowego), troche dziwne rozwiązanie, ale to C5 :). Czy jest możliwość, że może być sprzętowo wyłączony 1 głośnik i jak to można sprawdzić? Odnośnie tego brzęczenia to mam to samo :). Jak założyłem głosniki haarmana na przód i lewe drzwi dostały trochę basu to wszystko w nich brzęczy. Też będę musiał to wygłuszyć bo tak to bas na pół gwizdka max.

Offline Gabriel Pisklak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Korchów
  • Posiadany samochód: c5 x7 2.7 hdi C5X7 2.0 hdi rhh c4 coupe 1.6 hdi 307 1.6 hdi
  • Miejscowość: Korchów
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 09, 2011, 12:02:15 »
Ja odnośnie tego tematu http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=71318&forum=17 czy ktoś może mi coś podpowiedzieć.

Offline Piotr Paździor

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kraków/Lublin
  • Posiadany samochód: C5 Mk I Break 2004r. 2.0 16v AL4 + LPG STAG Premium
  • Miejscowość: Kraków/Lublin
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 09, 2011, 12:13:55 »
Wtrącę się w temat. W sprawie brzęczenia i telepania się całej tapicerki, to w pierwszej kolejności polecam zamontowanie głośników na dystansach. Głośniki przymocowane do plastikowej tapicerki nigdy nie zagrają czystko (bez brzęków z tapicerki). Żeby cieszyć się czystym dźwiękiem trzeba je mocno i sztywno przykręcić do blachy drzwi i zamknąć komorę. Jest to znacznie niższy koszt niż pełne wygłuszanie drzwi. Po tej operacji można dodatkowo położyć wygłuszenie i jeszcze bardziej poprawić brzmienie.

Do Gabriela:
Ja swój wzmacniacz montowałem w schowku przed pasażerem.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 10, 2011, 14:45:02 »
Mój się zmieścił od dołu schowka przed pasażerem. Z reguły wzmacniacz montowany jest w bagażniku lub jeśli nie ma navi nad schowkiem pasażera. Czy aby zamontować dystanse trzeba zniszczyć obecne mocowanie czyli wyciąć większy otwór w tapicerce drzwi?

Offline Piotr Paździor

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kraków/Lublin
  • Posiadany samochód: C5 Mk I Break 2004r. 2.0 16v AL4 + LPG STAG Premium
  • Miejscowość: Kraków/Lublin
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 10, 2011, 22:38:31 »
Trzeba wyciąć te kawałki plastiku w które normalnie się wkręca śruby mocujące głośniki. Inaczej: Trzeba wyciąć tyle plastiku, żeby głośnik swobodnie przechodził przez tapicerkę nie zahaczając o nią. Oczywiście wycinamy tylko to co w środku, więc wygląd tapicerki po tej operacji pozostaje bez zmian. Zostają fabryczne maskownice i trzymają się tak samo jak wcześniej. Z wierzchu nic się nie zmienia.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 14, 2011, 13:30:15 »
Dzisiaj przyjrzałem się obudowie głośnika i w C5 to nie taka prosta sprawa z tym dystansem. Dystans musiałby mieć wymiar od 37 do 47 mm bo fabrycznie tapicerka nie jest równo względem blachy drzwi. Pytałem się w kilku sklepach car audio i na necie, ale nikt nie ma. Czy udało Ci się gdzieś kupić te dystanse czy rzeźbiłeś to sam? Zastanawiam się też czy to trzeszczenie przy basach (najbardziej słychać po lewej stronie) to nie kwestia grubości przewodów (spadek napięcia na małym przekroju) bo po prawej gdzie są krótsze nie ma tego problemu a wzmacniacz mam po prawej pod schowekiem. Nowe grubsze przewody poszły tylko do kostki pod schowkiem a reszta została fabryczna i byc może tu jest też problem. Jak będę miał trochę czasu to pociągnę osobny przewód ze wzmacniacza na głosnik w prawych drzwiach, być może to coś poprawi.

Offline Jerzy Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 257
  • Skąd: Piątnica
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDi Exclusive
  • Miejscowość: Piątnica
Re: [MKI] wzmacniacz JBL
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 15, 2011, 16:45:34 »
To może kolega Piotrek wrzuci fotki swojej przeróbki z dystansami? Będzie łatwiej innym...Sam też się zastanawiam nad tym mocowanie do blachy drzwi. Tylko z drugiej strony, o ile pamiętam, to nie ma tam jakiejś przerwy, głośnik jest przykręcany do drzwi, plastiki z tapicerki stanowią taką jakby podkładkę (chodzi o równoczesne przymocowanie tapicerki drzwi, coby nie latała). Czy to może mieć duży wpływ na jakość dźwięku?
C5 `01r. 2,2 HDi
były z cytryn: Xantia 2,0i+LPG, Activa 2,0 TCT