Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?  (Przeczytany 3127 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Orych

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Staśków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 '02 2.0 LPG
  • Zainteresowania: elektronika, audio
  • Miejscowość: Staśków
[Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« dnia: Maj 20, 2011, 13:01:20 »
Gdzieś kiedyś widziałem opis. Może ktoś wskaże link do niego. Pytanie jest także, czy warto robić to samemu ?. Mam dostęp do bazy warsztatowej i pomocy mechanika, ale w tej kwestii bez doświadczenia.
Andrzej Orych
C5 2.0 LPG
mazowsze

Offline Gabriel Pisklak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Korchów
  • Posiadany samochód: c5 x7 2.7 hdi C5X7 2.0 hdi rhh c4 coupe 1.6 hdi 307 1.6 hdi
  • Miejscowość: Korchów
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2011, 21:24:25 »
Ja to robiłem jakiś rok temu mało już z tego pamiętam ale trzeba trochę się z tym pobawić  najgorsze było odpięcie czujników abs od piasty bo były zapieczone  troche wd i poszło pożniej problem z wybiciem starych łożysk (pozostałości) trzeba do tego jakiś zagiety z końca drut żeby je wybić smiało możesz rozwalić starą tuleję plastikową miedzy łożyskami bo w zestawie i tak jest nowa jak wybijesz łożyska zakładasz nowe i składasz i tyle myślę że coś pomogłem.

Offline Adam Łosik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Świętochłowice
  • Posiadany samochód: [MK I] (Break) 2001 V6 3.0 Exclusive Automat + LPG
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Świętochłowice
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 21, 2011, 10:29:19 »
Witam!

>> Tutaj << masz link to postu, w którym temat był poruszany. Jest też materiał z serwisówki, który pomógł mi przejść przez tą operację. Ja wymieniałem je w czerwcu zeszłego roku. W garażu bez kanału ale dało radę ;)

Pozdrawiam, Adam.

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2011, 20:03:49 »
Witam walczyłem z tymi łożyskami dziś i jak na razie sukces ale połowiczny. Rozebrałem to ustrojstwo, z abs nie było problemy tylko z tłoczkiem który wchodzi do gruszki. Po wyjęciu zawleczki nie wysuwał się z gniazda i dopiera przy pomocy łyżki i młotka sztuka się udała, ale pękła guma:(. Z wybiciem łożysk nie było tak źle, ale po osadzeniu nowych wystają nieznacznie z gniazd i teraz nie mogę wahacza wsadzić na miejsce. Dodam że jednej strony wystaje łożyska bardziej niż z drugiej, więc moje pytanie czy to normalne czy raczej z obu stron powinno być tak samo. Oprócz tego wyciekło mi trochę LDS-u więc chyba lepszym rozwiązaniem było oddać to do serwisu. Komplet naprawczy kupiłem za 150zł, za robociznę chcieli 200, ale chciałem zrobić to sam i teraz na razie nie mam czym jeździć. Może ktoś ma pomysł jak to złożyć do kupy. Jutro cd walki z wahaczem

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2011, 21:37:09 »
Cytuj

Mariusz Fałczyński napisał:
Z wybiciem łożysk nie było tak źle, ale po osadzeniu nowych wystają nieznacznie z gniazd i teraz nie mogę wahacza wsadzić na miejsce.

Czym osadzałeś łożyska?

Cytuj
Oprócz tego wyciekło mi trochę LDS-u więc chyba lepszym rozwiązaniem było oddać to do serwisu.

U mnie podczas wymiany było to kontrolowane, można było zlać do butelki. Poza tym płyn zawsze można uzupełnić.

Cytuj
Komplet naprawczy kupiłem za 150zł, za robociznę chcieli 200, ale chciałem zrobić to sam i teraz na razie nie mam czym jeździć.


Uważam, że wymiana niektórych rzeczy wymaga poświęcenia paru złotych i oddania w ręce fachowców. Wymiana łożysk akurat wg mnie do takich należy.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2011, 23:07:54 »
Cytuj

Mariusz Fałczyński napisał:
Witam walczyłem z tymi łożyskami dziś i jak na razie sukces ale połowiczny. Rozebrałem to ustrojstwo, z abs nie było problemy tylko z tłoczkiem który wchodzi do gruszki. Po wyjęciu zawleczki nie wysuwał się z gniazda i dopiera przy pomocy łyżki i młotka sztuka się udała, ale pękła guma:(. Z wybiciem łożysk nie było tak źle, ale po osadzeniu nowych wystają nieznacznie z gniazd i teraz nie mogę wahacza wsadzić na miejsce. Dodam że jednej strony wystaje łożyska bardziej niż z drugiej, więc moje pytanie czy to normalne czy raczej z obu stron powinno być tak samo. Oprócz tego wyciekło mi trochę LDS-u więc chyba lepszym rozwiązaniem było oddać to do serwisu. Komplet naprawczy kupiłem za 150zł, za robociznę chcieli 200, ale chciałem zrobić to sam i teraz na razie nie mam czym jeździć. Może ktoś ma pomysł jak to złożyć do kupy. Jutro cd walki z wahaczem


być może dołożyłeś za dużo smaru pomiędzy łożyska a uszczelnienia i dlatego nie da się do końca włożyć metalowych tuleji, ja bieżnie nowych łożysk pobijałem do oporu starym łożyskiem a oryginalną podkładkę zaznaczyłem z której strony wachacza była i tak samo zamontowałem.
samemu cięzko jest ten wahacz zamontować (ja robiłem to sam) najlepiej montaż robić we dwie osoby,

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2011, 13:19:33 »
Osadzałem na prasie, ale zastanawiam się czy przypadkiem sworzeń nie był minimalnie dłuższy. W tym wątku o wymianie łożysk ktoś pisał że miał za krótki więc wychodzi na to, że różne rzeczy się zdarzają. Zastanawiam się teraz czy będę musiał odpowietrzać układ. Wszystkie sugestie mile widziane.

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2011, 17:41:23 »
Też czytałem o odpowiednim dopasowaniu zestawów naprawczych. Gdzie kupowałeś swoje łożyska?

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 22, 2011, 21:27:06 »
Jak znajdę jeszcze opakowanie do tego zestawu naprawczego to napiszę. Ale udało się i wahacz jest na swoim miejscu. Pozostaje założyć gumę dolać płynu i czekać czy się bestia podniesie:). Pytałem czy będę musiał odpowietrzać układ? I jeszcze jedno pytanie z gumy wychodzą dwa wężyki, jeden idzie do trójnika, a drugi bezpośrednio wchodzi w belkę i jakoś tak dziwnie luźno w tej belce jest zamocowany. Czy tak powinno być czy mogło się tak coś poluzować? Nie wydaje mi się żeby była jakaś możliwość dostania się do belki.

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2011, 23:19:39 »
Cytuj

Mariusz Fałczyński napisał:
Jak znajdę jeszcze opakowanie do tego zestawu naprawczego to napiszę.

Chodziło mi bardziej u jakiego sprzedawcy kupowałeś. Jak ja kupowałem to miał opinie od użytkowników C5, którzy mówili, że łożyska pasują idealnie. Na tej podstawie i ja zakupiłem. Przy montażu nie było więc problemów.

Cytuj

Ale udało się i wahacz jest na swoim miejscu.

Więc sukces.

Cytuj

Pozostaje założyć gumę dolać płynu i czekać czy się bestia podniesie:). Pytałem czy będę musiał odpowietrzać układ?

U mnie nie trzeba było. Sam doszedł do siebie :]

Offline Andrzej Orych

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Staśków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 '02 2.0 LPG
  • Zainteresowania: elektronika, audio
  • Miejscowość: Staśków
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2011, 10:53:16 »
Dziękuję za wszystkie wpisy.  Może się podejmę sam wymiany. Ktoś wspomniał, że warto dać 200 zł za robociznę i nie bawić się samemu. Tylko gdzie są takie ceny ?  W Zielonce k/ Warszawy w polecanym warsztacie chcą 650 zł za robociznę, zakładam , że założą ten sam zestaw naprawczy za 150 zł.
Andrzej Orych
C5 2.0 LPG
mazowsze

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 23, 2011, 11:19:45 »
Cytuj

Andrzej Orych napisał:
Dziękuję za wszystkie wpisy.  Może się podejmę sam wymiany. Ktoś wspomniał, że warto dać 200 zł za robociznę i nie bawić się samemu. Tylko gdzie są takie ceny ?  W Zielonce k/ Warszawy w polecanym warsztacie chcą 650 zł za robociznę, zakładam , że założą ten sam zestaw naprawczy za 150 zł.


Kolego, podjedź do W-wy na Szaserów 36 (chyba), tam jest autoryzowany warsztat mazdy, ale ja serwisuję tam swoją cytrynę. Spytaj się o ceny, bo są konkurencyjni. Jeśli dziś tam będę w okolicach to podjadę i spytam się ile wezmą za robotę i dam Ci znać.

Offline Andrzej Orych

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Staśków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 '02 2.0 LPG
  • Zainteresowania: elektronika, audio
  • Miejscowość: Staśków
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2011, 08:06:58 »
Cytuj

Emil Uzunow napisał:
 Jeśli dziś tam będę w okolicach to podjadę i spytam się ile wezmą za robotę i dam Ci znać.


Byłbym wdzięczny.
Andrzej Orych
C5 2.0 LPG
mazowsze

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 25, 2011, 22:46:35 »
Witam ponownie. Podniosła się :) chociaż trwało to około minuty. Więc wszystko skończyło się dobrze, no prawie dobrze, bo mi teraz wyświetla błąd ABS. Więc kolejne moje pytanie. Czy teraz żeby skasować błąd ABS (czujnik raczej nie powinien ulec uszkodzeniu) trzeba go podłączyć  pod komputer? Czy może kilku minutowe odłączenie akumulatora załatwi sprawę? A co do odpowietrzania - nie było takiej potrzeby.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 26, 2011, 09:52:39 »
Jeśli czujnik jest sprawny to po przejechaniu kilku metrów komputer skasuje błąd. Nie ma potrzeby kasowania kompem. Podejrzewam jednak, że czujnik uległ uszkodzeniu podczas demontażu tak jak to miało miejsce u mnie. W celu wymiany trzeba opuścić bak paliwa o 3-5 cm i wówczas można wypiąć wtyczkę pod kanapą (plastikowa pokrywa pompy paliwa). Wcześniej dowiązać sznurek do starego czujnika. Aby ustalić który to czujnik to albo komp albo miernik napięcia. Obrót koła indukuje prąd na czujniku. Za nowy czujnik dałem 140zł.

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2011, 00:07:05 »
Wystarczyło wyczyścić czujnik i rzeczywiście po przejechaniu kilkuset metrów błąd zniknął. Dzięki za wszystkie porady.

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 28, 2011, 13:40:49 »
Niby wszystko jest ok, zawieszenie  zachowuje się rewelacyjnie, naciśnięcie z niewielką siłą powoduje reakcje podnoszenia ale pojawił się jakiś wyciek z zaworu odpowietrzającego. Czy jest tam jakaś uszczelka? Poza tym mam wrażenie że auto w pozycji do jazdy jest teraz nieco wyżej niż było do tej pory. Co może być tego powodem?

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 28, 2011, 20:57:59 »
To urządzenie znajduje się z tyłu między sferą środkową, a lewą na drążku przechyłów. Po wymianie łożysk w wahaczu mam wrażenie że położenie do jazdy jest nieco wyżej niż było poprzednio. Czy to urządzenie opowiada może za wysokość zawieszenia?

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2011, 12:08:18 »
Cytuj

Mariusz Fałczyński napisał:
To urządzenie znajduje się z tyłu między sferą środkową, a lewą na drążku przechyłów. Po wymianie łożysk w wahaczu mam wrażenie że położenie do jazdy jest nieco wyżej niż było poprzednio. Czy to urządzenie opowiada może za wysokość zawieszenia?

U mnie był lekko obrócony ten regulator wysokości na mocowaniu do blachy po tej robocie. Jeśli nie zmieniałeś położenia obejmy na drążku stabilizatora to sprawdź mocowanie regulatora. Obrócenie tego nawet o 1mm daje spore różnice w wysokości zawieszenia. Jest on wsuwany ale nie siedzi ciasno w tej szynie.

Offline Mariusz Fałczyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Skąd: Choszczno
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Choszczno
Re: [Mk1] samodzielna wymiana łożysk tylnej belki ?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2011, 13:41:06 »
Jak w takim razie znaleźć właściwe położenie?