Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: ZX 1,4 problemy z hamulcami  (Przeczytany 5391 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
ZX 1,4 problemy z hamulcami
« dnia: Czerwiec 27, 2011, 23:02:38 »
Mam w swoim Zx-ie bardzo słabe hamulce. Klocki z przodu i szczęki z tyłu są jeszcze w dobrym stanie. Przy hamowaniu nie ważne z jakiej predkości hamulce nie chcą ustać, tylko samochód leci. Hamulce są twarde. Odpowietrzałem już kilka razy i nic to nie daje. Już nie mam pojęcia co może byc winą. Płyn hamulcowy również jest zawsze pełno i go nie ubywa.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2011, 23:21:15 »
spróbuj samoregulacje z tyłu mi pomogło. a może pompa hamulcowa?
Był  ZX 1.4i '94

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2011, 00:06:24 »
to znaczy co mam z nimi zrobic?

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2011, 16:04:50 »
Ręczny dobrze trzyma? Jak jest słaby hamulec ręczny, to całe auto kiepsko hamuje.

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2011, 20:40:35 »
Ręczny jest rzeczywiście słaby. Działał dobrze aż do czasu. Zacząłem go podciągać na lince ale zaraz znowu sie psuł. Jak jade i hamuje to koła nie chcą stanąć(nie ma mowy żeby zahamować z piskiem) tylko się toczą aż do zatrzymania. I hamulec strasznie twardy. A jak już wcześniej pisałem kilka krotnie sprawdzałem czy się nie zapowietrzyły.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2011, 21:51:32 »
Koniecznie wyreguluj ręczny. Druga sprawa to taka, że może zapiekły się prowadnice zacisków z przodu. Najlepiej powyciągać klocki i zobaczyć jak to pracuje, z biegiem lat pękają gumowe osłony i dostaje się syf do prowadnic.
Jest jeszcze opcja, że serwo poszło i stąd twardy hamulec. Z wciśniętym hamulcem odpal auto, jak pedał pójdzie w dół to serwo ok.

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 29, 2011, 09:35:42 »
Cytuj

Piotr Felczak napisał:
Ręczny jest rzeczywiście słaby. Działał dobrze aż do czasu. Zacząłem go podciągać na lince ale zaraz znowu sie psuł. Jak jade i hamuje to koła nie chcą stanąć(nie ma mowy żeby zahamować z piskiem) tylko się toczą aż do zatrzymania. I hamulec strasznie twardy. A jak już wcześniej pisałem kilka krotnie sprawdzałem czy się nie zapowietrzyły.


I tu masz przyczynę słabego hamulca. Im bardziej podciągałeś ręczny tym bardziej przestawały działać samoregulatory szczęk w bębnach. :) Teraz musisz albo poluzować ręczny prawie całkiem i próbować naciskać z 50 razy hamulec i wtedy może regulatory zadziałają i hamulec zacznie działać, a jak nie to pozostaje rozebrać oba bębny i sprawdzić regulatory i je ustawić w maksymalnie rozkręconej pozycji, ale tak żeby jeszcze bębny weszły.

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 29, 2011, 14:48:17 »
ok dzieki:) dzisiaj spróbuję coś z nimi zrobić. Mam nadzieje, że się uda bo już nie mam kasy żeby znowu coś dokupić do tego samochodu.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2011, 23:58:03 »
zwal bębny i rozkręć samoregulacje, ja miałem podobną sytuacje, bo mam jeszcze dużo szczęk linki nowe podciągnięte na max i tez nie hamował. Rozkręcenie regulacji zdało egzamin i nie mam żadnych problemów teraz :)
Był  ZX 1.4i '94

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2011, 13:39:05 »
Zwaliłem wczoraj bębny i rozkręciłem po ok 1cm samoregulacje. Raczej nic się nie poprawiło. Jeszcze jak bede mial fundusze to wymienie linke od recznego bo jest stara i moze nie odbijac. Spróbuje jeszcze odpowietrzyć przód. Serwo raczej jest dobre. Bo trzymając noge na hamulcu odpalam i hamulec się wciska. Dopiero podczas jazdy robi się znowu strasznie twardy.

  • Gość
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2011, 22:49:33 »
Witam ! u mnie były podobne objawy i okazało się że pompa hamulcowa się kończy.
Kupiłem nową chyba za 90zł. i wszystko jest ok teraz.
Próbowałem wcześniej zestawu naprawczego pompy ,wystarczył mi na 1 miesiąc.
Ale najpierw sprawdź ciśnienie i czy pompa trzyma.
pompuj kilka razy i wciśnij hamulec trzymając go przez 2-3 min
jeśli pedał chociaż trochę zejdzie to będzie pompa.
jeśli nie to mogą być zabrudzone już przewody hamulcowe.
wystarczy kilka razy przepłukać nowym płynem hamulcowym .
W taki sam sposób jak się odpowietrza.
myślę że poradzisz sobie z tym bez problemu.tylko potrzebne są 2 osoby. 1 pompuje druga "odpowietrza"

Offline Kamil Moranda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9TD '96
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 25, 2011, 17:34:45 »
Ja nie mam ręcznego prawie w ogóle! A i tak mi hamuje prawidłowo (próby na rolkach) na obydwa koła. Moim zdaniem zdechło serwo od hamulca (pompa) :P
257 000km i ciągle mało... :)

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 25, 2011, 18:00:19 »
Wymieniłem linki od ręcznego, lecz hamulce są nadal słabe. Jedynie co się poprawiło, to że hamulec jest miększy troszkę.

Offline Kamil Moranda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9TD '96
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2011, 20:10:50 »
Rozbierz hamulce z przodu. Sprawdź cylinderki i obejrzyj tarcze - czy parapety są równo obustronnie zużyte. Przesmaruj zaciski i obejrzyj uszczelki (najlepiej wymyj wytrzyj do sucha elementy gumowe i w garażu powciskaj hamulec będziesz widział czy nie ma wycieków). Wyjmij klocki i sprawdź czy są suche i równo zużyte czy nie ma jakichś płynów, smarów itp. na nich (kumplowi ciekł przegub i zasmoliło całe hamulce), przetrzyj papierem ściernym (ale bez przesady i małą gradacja). Najlepiej przemyj klocki i tarcze środkiem do czyszczenia hamulców (np. http://allegro.pl/motip-srodek-do-czyszczenia-hamulcow-500ml-wroclaw-i1690633361.html) (klocek się może po prostu ślizgać po tarczy). Jak to nie pomoże to tylko wymiana zespołu (klocki + tarcze). Bo widzę j/w serwo jest ok.
257 000km i ciągle mało... :)

Offline Daniel Wolny

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4 479
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C5 mk1 2003 2.0 16v BVM6
  • Miejscowość: Bytom
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 01, 2011, 11:55:24 »
Niezłe rady koledze dajecie... Najmocniej hamuje przód - hamulce z tyłu są głównie po to, żeby przy gwałtownym hamowaniu nie obróciło samochodu.

Hamulców z tyłu mogłoby nie być w ogóle, a samochód i tak powinien dobrze hamować.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 12, 2011, 00:22:11 »
z tymi tylnymi to tak i nie. Bo reczny masz na tyl i powinien dzialac tak zeby dalo sie zahamowac samym tylem (u mnie recznym moge zblokowac tylne kola).
Poza tym po to sa samoregulatory czy rozdzielacz sily hamowania, zeby hamowaly wszystkie 4 kola i to z pewnym komfortem, czyli bez wyraznego nurkowania przodu lub przysiadania tylu. Oczywiscie dodatkowo ich rola jest zmiana sily hamowana tylnej osi zaleznie od obciazenia. Gdyby hamowal sam przod, to auto za kazdym razem dawalo by nura, wczesniej zrywalo przyczepnosc itp.
Ze swojego doswiadczenia z hamulcami (ktore w ZXie sa jednak srednie i kaprysne) powiem ze nieprawidlowe dzialanie korektorow  powoduje ogolnie oslabnienie hamulcow. Podobnie jak zle wyregulowane lub padniete linki recznego.
Ale w obu ZXach mialem rowniez problemy z przednimi zaciskami, ktore 'slably' i pomagalo tylko bardzo czeste czyszczenie, a docelowo w jednym aucie wymiania. mechanicy troche rozkladali rece, bylo wiadomo ze to zaciski, ale mimo gruntownego rozbierania i czyszczenia pomagalo na bardzo krotko.
Co wiecej -  hamulce w takim stanie przechodzily bez problemu przeglady, mimo ze na ulicy czulo sie ze auto powinno hamowac lepiej. Pompy nigdy nie wymienialem.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 14, 2011, 12:29:39 »
Dziękuję za odpowiedzi. Jak bedę miał tylko troszkę wolnego od pracy to wezmę i wyczyszczę porządnie hamulce jak radził mi kolega wyżej. Linki od ręcznego wymieniłem na nowe. Jak jade po mokrej nawierzchni albo bardzo gorącej i jak gwałtownie mocno wcisnę hamulec to czasami stanie dęba lecz na zwykłej suchej nawierzchni mogę pomarzyć o nagłym zahamowaniu. Jeszcze pokombinuje z przeczyszczeniem przewodów nowym płynem hamulcowym, ale to już wszystko z czasem. Bo do pazdziernika muszę ten problem rozwikłać bo mam przegląd.
Poruszę tu jeszcze jedną sprawę bez zakładania nowego tematu. Czy wiecie może jaki przegub jest w zx 1.4i z 1993roku? Bo kupiłem raz przegub i niestety nie pasował i oddałem go z powrotem do magazynu sklepu. A wymienić też muszę bo przy skręcaniu daje znać coraz bardziej ( już go 2 razy gruntownie czyściłem) i wydaje stuki podczas jazdy prosto po naszych polskich drogach ;p

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 14, 2011, 22:16:52 »
Który przegub? Od strony koła czy od strony skrzyni biegów? W sumie to bez znaczenia bo od strony koła jest całością razem z półosią i jak nawet go rozbierzesz to już nie złożysz a jeśli chodzi o ten od strony skrzyni to jest praktycznie nie do dostani w żadnym sklepie. :) Zostaje Ci kupienie całej półosi. :)

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 14, 2011, 23:49:01 »
Mi się znów skończył ręczny :/ chyba w końcu muszę oddać bęben do przetoczenia i kupić szczęki(chyba, że jeszcze raz rozkręcę samoregulacje). Chociaż dziwi mnie, że się skończył, bo używam ręcznego tylko do stawiania na parkingu :/
Był  ZX 1.4i '94

Offline Piotr Zieliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 74
  • Skąd: Recz
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9TD z HA
  • Zainteresowania: fotografia i moja X
  • Miejscowość: Recz
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 23, 2011, 09:16:50 »
witam ojciec ma zx 69r 1.4 benzyna  ma podobny problem tzn po wciśnięciu hamulca w podłogę autko nie hamuje toczy się aż stanie pedał hamulca jest miętki ugina się lekko, u mnie w xantii po wciśnięciu lekko  hamulca auto staje miejscu może dlatego ze mam tarcze na wszystkich kołach dodatku były wymienione w tamtym rok urazem z zaciskami. porównując tarcze u mnie i u u ojca zauważyłem jak u niego by się lekko nierówno zbierały, zamówiłem nowe klocki tarcze są wymontowane i dzisiaj będą stoczone dodatkowo kupiony nowy płyn jeśli to nie pomoże to co jeszcze mam sprawdzić ?? aha ręczny jest dobry mocno trzyma tylne hamulce były robione zimą nowa linka szczeki i okładziny.

Offline Marek Martynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 298
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r.
  • Zainteresowania: sport: kolarstwo górskie, pływanie, bieganie, aikido; muzyka: Siddharta, U2, Rammstein, DM i inni; zawodowo: nieruchomości; poza tym: historia, kuchnia no i citroeny
  • Miejscowość: Kraków
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:17:44 »
Cytuj

Daniel Wolny napisał:
Niezłe rady koledze dajecie... Najmocniej hamuje przód - hamulce z tyłu są głównie po to, żeby przy gwałtownym hamowaniu nie obróciło samochodu.

Hamulców z tyłu mogłoby nie być w ogóle, a samochód i tak powinien dobrze hamować.


Racja Panie Adminie! To samo jest w rowerze. Jak się zjeżdża w dół z góry, to trzeba umiejętnie hamować i przednim, i tylnym hamulcem, to się jest w stanie szybko stanąć. Ci co nie umieją, albo boją się, używać przedniego hamulca, to zsuwają się w dół ciągnąc za sobą zablokowane koło zużywając oponę i jeszcze pozbawiając się sterowności.
Pewnie, że hamowanie na przednimi kołami jest skuteczniejsze, bo właśnie one są dociążane kiedy przód nurkuje. Tył wręcz przeciwnie. Dlatego też wiele aut na przednich kołach ma tarcze, a na tylnych bębny, a jak już ma 4 tarcze, to bywa, że te tylne są mniejsze (jak w motocyklach).
Martyn
:evil: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r. :evil:
były:
:evil: Xsara Picasso 1.6 HDi z 2006 r., rouge lucifer :evil:
ZX 1.9 TD z 1994 r., Avantage, też czerwony,
Xantia limousine 1.6i z 1996 r., też czerwona,
Fiat 125 p, 1.3 z 1969 r.

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 26, 2011, 18:26:57 »
Od pewnego czasu pojawia się u mnie teraz skrzypienie podczas hamowania. Dźwięk dochodzi nie wiem jakoś z okolic pedału hamulca czy serwa(nie mam pojęcia). Jak dociskam mocniej pedał hamulca to skrzypi.

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 28, 2011, 11:55:51 »
Skrzypią klocki hamulcowe z przodu. :)

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:04:18 »
Dokładnie, zacisk z przodu wydaje takie dźwięki, nie ma się co tym martwić bo ten typ tak ma. U siebie jak przesmaruję prowadnice, poczyszczę klocki i zacisk, przesmaruję tłok to jest cisza przez jakieś 2-3 miesiące potem znów skrzypią. Smarowałem je więc systematycznie w ubiegłym roku, w tym stwierdziłem że mam ich dość. Przed zimą klocki będe wymieniał to i posmaruję to co trzeba to może zimę przejezdzę bez skrzypienia :). Pozdrawiam

  • Gość
Re: Bardzo słabe hamulce w ZX
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 30, 2011, 07:24:23 »
na 90% problem jest z tyłu w bębnach
Też tak miałem i okazało się że jeden z cylinderków przepuszczał płyn i to w tak małych ilościach że nie byłem w stanie tego zauważyć.