Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: koło dwumasowe ?  (Przeczytany 1600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline artur piotrowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: okolice w-wy
  • Posiadany samochód: picasso 1,6 HDi 110KM
  • Miejscowość: okolice w-wy
koło dwumasowe ?
« dnia: Lipiec 04, 2011, 11:16:53 »
mam pytanie : od jakiegoś czasu zwłaszcza przy ruszaniu podczas dodawania gazu przeważnie z obciążeniem i pod górkę dochodzą bardzo niepokojące dźwięki : łomotanie jakby dwa koła zębate nie do końca się zazębiały. Objaw nie występuje przy delikatnym ruszaniu prawie bez gazu, podejrzany dźwięk występuje także przy zmianie biegu na piątkę przy większej prędkości,większych obrotach,podczas przeglądu mechanik mnie nastraszył że to na pewno koło dwumasowe, a koszt naprawy dość poważny, czy ktoś potwierdzi moje obawy, czy mam z tym jeździć dopóki się całkowicie nie rozsypie, czy naprawiać pilnie zwłaszcza że wybieram się autem na urlop ?

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2011, 12:48:17 »
Uzupełnij dane co do auta. Inaczej nici z informacji
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline artur piotrowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: okolice w-wy
  • Posiadany samochód: picasso 1,6 HDi 110KM
  • Miejscowość: okolice w-wy
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2011, 13:04:10 »
sorki, chodzi o Xara Picasso 1.6 HDi

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2011, 13:38:13 »
Koło dwumasowe nie wykluczone , ale ja bym w pierwszej kolejności sprawdził jak wygląda stan koła pasowego na wale korbowym. Jak będą wyłazić farfocle gumowe tzn że koło do wymiany. Jeśli będzie w porządku to może to być koło dwumasowe. Najlepiej na kanale uruchomić silnik maksymalnie do oporu skręcić koła w prawo lub w lewo i z kanału poobserwować jak pracuje koło pasowe.
Do sprawdzenie dwumasy trzeba troszkę wprawy,doswiadczenia i wyczucia. Przy zamontowanym kole ruszamy(probujemy obrócić i przekrecic )jego zewnętrzną  część tj. ta co ma wieniec czyli zebatke,powinna miec delikatny luz a przy końcu sprężynować czyli isc z oporem i trochę powracać.
Jeżeli koło dwumasowe ma luz skrętny tzn. wał stoi a dociskiem możesz obracać kilka cm w lewo lub w prawo, to znaczy że koło do wymiany.
A czy lepiej jeździć z uszkodzonym kołem i czekać aż się rozsypie lub wymienić to już decyzja należy do Ciebie.
Rozumiem, że tu chodzi o koszty, ale kto Ci obiecał że do auta nie będziesz dokładał? Ja bym się na wakacje niesprawnym autem nie wybierał

PS te dane odnośnie auta uzupełnij lepiej na profilu inaczej każda odpowiedź będzie się zaczynała od pytania o model, zasilanie,  silnik i rocznik .
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2011, 08:19:48 »
Cytuj

artur piotrowicz napisał:
mam pytanie : od jakiegoś czasu zwłaszcza przy ruszaniu podczas dodawania gazu przeważnie z obciążeniem i pod górkę dochodzą bardzo niepokojące dźwięki : łomotanie jakby dwa koła zębate nie do końca się zazębiały. Objaw nie występuje przy delikatnym ruszaniu prawie bez gazu, podejrzany dźwięk występuje także przy zmianie biegu na piątkę przy większej prędkości,większych obrotach,podczas przeglądu mechanik mnie nastraszył że to na pewno koło dwumasowe, a koszt naprawy dość poważny, czy ktoś potwierdzi moje obawy, czy mam z tym jeździć dopóki się całkowicie nie rozsypie, czy naprawiać pilnie zwłaszcza że wybieram się autem na urlop ?

Zacznę od tego co pisał Jarek uzupełnij dane na temat samochodu i dobrze by było wiedzieć skąd jesteś. W obecnej sytuacji możesz pojechać na urlop i wrócić ale jest to ryzyko bo właśnie w czasie drogi na przykład 100km od domu może się rozsypać do końca więc decyduj
Darek

Offline artur piotrowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: okolice w-wy
  • Posiadany samochód: picasso 1,6 HDi 110KM
  • Miejscowość: okolice w-wy
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2011, 17:20:58 »
niestety nie mam fajnego sprawdzonego mechanika, podjechałem do dwóch serwisów w mojej okolicy i rozmowa niezbyt się kleiła - najlepiej umów się, zostaw auto, my rozbierzemy i zobaczymy co zrobić, przy czym ceny koła dwumasowego bardzo się od siebie różniły, jeden chciał za komplet ze sprzęgłem i robocizną 2.5 tysia drugi już 3,5,
niemniej dziękuję za porady

Offline Ewa Krauze

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 866
  • Skąd: Słupsk
  • Posiadany samochód: XP 1.6 HDI 110KM bez FAP, A6 3.0TDI 233KM Quattro TipTronic
  • Miejscowość: Słupsk
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2011, 18:21:46 »
Cytuj

artur piotrowicz napisał:
jeden chciał za komplet ze sprzęgłem i robocizną 2.5 tysia drugi już 3,5


Zapytaj ile chcieliby za samą wymianę dwumasy? Koszt nowego to 1140zł, używane można kupić za 300-400zł.

Tylko pierw trzeba byłoby zdiagnozować czy tam tkwi problem. Nieraz w tym celu (diagnozy) najtaniej (najskuteczniej) jest podjechać do ASO.

Nadal nie uzupełniłeś swojego profilu (brak miejscowości czy okolicy skąd jesteś, oraz roku auta oraz czy masz na pewno masz wersję auta silnika o mocy 110KM?)
XP

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: koło dwumasowe ?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2011, 09:16:39 »
Cytuj

artur piotrowicz napisał:
niestety nie mam fajnego sprawdzonego mechanika, podjechałem do dwóch serwisów w mojej okolicy i rozmowa niezbyt się kleiła - najlepiej umów się, zostaw auto, my rozbierzemy i zobaczymy co zrobić, przy czym ceny koła dwumasowego bardzo się od siebie różniły, jeden chciał za komplet ze sprzęgłem i robocizną 2.5 tysia drugi już 3,5,
niemniej dziękuję za porady

My zwracamy ci uwagę o uzupełnienie danych w profilu a ty nic jakbyś to zrobił to może znalazłby się ktoś kto poleci ci dobrego mechanika niedrogiego
Darek