Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Luz na cięgnach zmiany biegów i terkotanie podczas przygazówki  (Przeczytany 1203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysiek Mazurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Chełm
  • Posiadany samochód: CXP 2.0 HDI
  • Miejscowość: Chełm
Mam problem w CXP 2.0 HDI polegający na tym, że na jednej z linek zmiany biegów mam luz, który skutkuje tym, że podczas "przygazówki" i podczas schodzenia z obrotów linka wpada w rezonans i wydaje bardzo denerwujące dźwięki coś jak terkotanie. Sprawdziłem i na pewno chodzi o linkę (tę która pracuje podczas ruchu dźwignią zmiany biegów w górę/dół). Na drążku też występuje lekki luz góra/dół. Podczas pracy silnika włożyłem kawałek rurki aby od góry, przy otwartej masce przytrzymać mocowanie linki do wybieraka i efekt rezonansu zanika, jest cisza. Oczywiście jak rurkę zabieram i przygazuję temat wraca... Wygląda to tak, że wystarczyłoby skasować leki luz i po sprawie.... no tak ale tam chyba nie ma regulacji luzu... Co proponujecie zrobić??? I od razu dodam, że nie jest to problem słynnej sprężynki przy dźwigni...

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: Luz na cięgnach zmiany biegów i terkotanie podczas przygazówki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2011, 16:18:41 »
Poza sprężynką w mechaniźmie zmiany biegów są też gumowe oringi mające za zadanie m.in.niwelowanie dziwnych odgłosów niosących się po linkach do kabiny.
Ja kiedyś miałem podobny problem jak Ty czyli rezonans ze strony (jak mi się wtedy wydawało) linek zmiany biegów. I byłem nawet święcie przekonany, że to od nich, bo po naciśnięciu drążka zmiany biegów dzwonienie ustawało. A potem okazało się, że za rezonans odpowiadała dolna, plastikowa osłona pod silnikiem, którą wystarczyło porządnie przymocować i rezonans ze strony linek ustał.
colins

Offline Krzysiek Mazurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Chełm
  • Posiadany samochód: CXP 2.0 HDI
  • Miejscowość: Chełm
Re: Luz na cięgnach zmiany biegów i terkotanie podczas przygazówki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2011, 23:19:57 »
Dzięki ale to na 100% te linki... Jak napisałem po ich przyciśnięciu czymś z góry w komorze silnika tematu nie ma, jest cicho... to na pewno one a właściwie jedna z nich. Tylko pytanie czy je się da jakoś regulować tzn naciągnąć?