Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: pukanie na bruku  (Przeczytany 3186 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Kusyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0HDI 138KM 2009r., Ford Fiesta 1,4 100KM 2011 było Peugeot 206 1,4 2003r., XSARA PICASSO 2.0HDI Comfort 2002r., Matiz jakiś tam
  • Zainteresowania: rowerek :)
  • Miejscowość: Puławy
pukanie na bruku
« dnia: Wrzesień 02, 2011, 20:59:47 »
Witam
Przeczytałem wszystkie możliwe wątki, w większości zastosowałem proponowane rozwiązania ale nadal mam problem. Sprawa  dotyczy lewej strony przód. Dźwięk dobiegający z lewej strony przypomina dźwięk stukania, po równym problemu nie ma. Problem dotyczy tylko i wyłącznie małych i częstych nierówności typu bruk nierówna kostka chodnikowa, drogi w okolicy Baranowa:) w puławskim, chodzi o drogi gdzie dołki nierówności są małe płytkie ale powtarzają się często. Byłem już z tym problemem parę razy u mechanika, wymieniono: wahacze, łożyska i poduszki mcpersona, wymieniono obie sprężyny, obie były pęknięte. Amorki nie są spocone, na stacji wyszły dobrze, łącznik stabilizatora jest ok, zdaniem mechanika nie ma się co czepiać kolumny całej, ale dźwięk jest bardzo denerwujący i wkurzający.
sprawdziłem mocowanie nadkoli, obstukałem co się dało i naszarpałem się niesamowicie a dźwięk pozostał
Może ktoś coś podpowie?
może łożyska wadliwe? może źle zamontowane ? ma ktoś jakieś doświadczenie ?
kusol

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2011, 21:47:01 »
Może źle są założone obejmy zaciskowe na stabilizatorze. Jak się wymienia wahacze to trzeba je odkręcić. Później jak się je montuje to trzeba w odpowiedni sposób je zamocować. Gdy to się źle zrobi to mogą występować takie odgłosy i właśnie na kostce brukowej , czy przejazdach kolejowych. Sam tego doświadczyłem.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Piotr Kusyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0HDI 138KM 2009r., Ford Fiesta 1,4 100KM 2011 było Peugeot 206 1,4 2003r., XSARA PICASSO 2.0HDI Comfort 2002r., Matiz jakiś tam
  • Zainteresowania: rowerek :)
  • Miejscowość: Puławy
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2011, 13:09:22 »
a jak to można samemu sprawdzić czy są prawidłowo założone ?
kusol

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2011, 13:25:23 »
Cytuj

Piotr Kusyk napisał:
a jak to można samemu sprawdzić czy są prawidłowo założone ?

Wystarczy w kanale albo ściągnąć koło popatrzyć na gumową tulejkę z rozcięciem która okala stabilizator (poz 2 na rysunku) . Jeśli widać przerwę (szczelinę) na tej gumie, to zaczy, że nie jest dostatecznie zaciśnięta czyli obejna stabilizatora( poz3 )  jest źle założona.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Piotr Kusyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0HDI 138KM 2009r., Ford Fiesta 1,4 100KM 2011 było Peugeot 206 1,4 2003r., XSARA PICASSO 2.0HDI Comfort 2002r., Matiz jakiś tam
  • Zainteresowania: rowerek :)
  • Miejscowość: Puławy
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2011, 12:54:28 »
obejmy są w porządku
ogólnie całe zawieszenie w porządku nie stwierdziliśmy żadnych luzów, mechanik oglądał z każdej strony czepiał się wszystkiego i nic
mamy jeszcze jeden trop, mianowicie jakieś 2 i 3 miesiące temu pękły mi sprężyny, stawiłem używki z powodu braku kaski co powoduje że przód jest niżej o jakieś 2 cm w porównaniu z innym pikusiem, postanowiliśmy spróbować wymienić sprężyny na nowe, jak będzie cisza płace jak nie to demontaż i szukanie dalej
może ktoś miał przypadki podobnego typu ze sprężynami ?
kusol

Offline Piotr Kusyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0HDI 138KM 2009r., Ford Fiesta 1,4 100KM 2011 było Peugeot 206 1,4 2003r., XSARA PICASSO 2.0HDI Comfort 2002r., Matiz jakiś tam
  • Zainteresowania: rowerek :)
  • Miejscowość: Puławy
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2011, 12:18:47 »
no i po wymianie sprężyn na nowe stuki ustały, od 3 tygodni już na nowych sprężynach nic nie słychać więc piszę o wnioskach

wątek można zamknąć
kusol

Offline Karol Szymański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Krotoszyn
  • Posiadany samochód: xsara picasso
  • Miejscowość: Krotoszyn
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2011, 16:15:45 »
Ja mam identyczny problem, ostatnio miałem przygodę będąc w niemczech pękła mi spręzyna i musiałem oddać auto do serwisu w Kolonii, wstawili mi nowe sprężyny (300EUR!!!) i od tego momentu mam identyczne objawy stuki na bruku i drobnych nierównościach. Całe zawieszenie prześwietlone i żadnych luzów. Jedyne co mnie niepokoi do zgrzyt przy max skręcie kół w prawo dochodzący z górnej części mocowania kolumny mcphersona co wskazywałoby chyba na łożysko kolumny, tylko pytanie czy to może być też źródłem stukania?

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2011, 19:00:32 »
To jak wymieniali sprężyny to nie widzieli że łożyska są zużyte ? Tak mogą być stuki od łożysk mcphersona.
Darek

Offline Karol Szymański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Krotoszyn
  • Posiadany samochód: xsara picasso
  • Miejscowość: Krotoszyn
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2011, 19:04:51 »
Nie znam aż tak bardzo niemieckiego, z tego co zrozumiałem to kazali mi wymienić łączniki stabilizatorów ale o tym wiedziałem że już nadają się do wymiany. Ok tak więc muszę zlecić wymianę  tych łożysk.

Offline Krzysztof Waleron

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9 TDI 1999 po 20 latach pożegnany, Xantia 2,0 HDI 2001, Xara Picasso 2.0HDI 2002 poległ, Xantia 2.0 hdi 2001 bis, C5 kombi 2.2HDI biturbo z 2007, C6 2.2HDI z 2006, C5 X7 tourer 2.0hdi 163
  • Zainteresowania: ogród, podróże,
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2012, 23:46:37 »
Sruby mocujące kolumne od góry sa różnej długości i jesli są wkręcone w niewłaściwy otwór jedna z nich blokuje obracanie sie kolumny na łożysku. W efekcie sprezyna stuka przy skrecaniu wiekszość nie zwraca uwagi ze te srubki nie sa takie same. Jedna jest krótsza

Offline Michał Kabarowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2012, 10:57:20 »
Miałem podobny problem czyli stuki w zawieszeniu z z przodu.
Wymieniłem łączniki stabilizatora i nic, przyszła kolej na wahacze miały luz na tulejach efekt dalej stuki.
Zainwestowałem w amortyzatory Monroe i mam spokój.  

pozdro

Offline Waldemar Leszczynski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Lubań
  • Posiadany samochód: C3 HDI C4Picasso 1.6HDI
  • Miejscowość: Lubań
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2012, 00:14:06 »
Ja miałem to samo. test amorów na stacji diagnostycznej ok. 70% Pomogła wymiana amortyzatorów  i górnych poduszek gumowych. Niby nie powinny pukać a jednak..

Offline Marian Wojtas

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90KM
  • Miejscowość: Otwock
Re: pukanie na bruku
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 16, 2012, 15:26:08 »
Ja wymieniłem wahacze oraz amortyzatory i ich gniazda (poniewaz w stacji diagnostycznej nie mogli przyczepic sie do innych elementow zawieszenia) i NIC! Jak stukalo tak stuka. Jesli ktos ma jakies pomysły (poniewaz mechanicy nie widzą żadnych luzów w zawieszeniu) BEDE WDZIECZNY ZA JAKIEKOLWIEK INFO:):)