Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Zacisk hamulcowy  (Przeczytany 6140 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
[MKII] Zacisk hamulcowy
« dnia: Wrzesień 10, 2011, 21:45:38 »
Czy ktoś może wie jak cofnąć tłok w zacisku hamulcowym z przodu, oraz do czego służy pięciokątna śruba w dolnej części zacisku (zaznaczono czerwoną strzałką)

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

Offline Wojciech Żytko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Chojnów
  • Posiadany samochód: C5 MKII Break 2.0HDI Exclusive, Xantia MKII Break 2.0HDI Exclusive
  • Miejscowość: Chojnów
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2011, 23:30:20 »
Nie wiem czy na pewno, bo w swojej C5 jeszcze klocków z przodu nie robiłem, ale prawdopodobnie tłoczki są wkręcane.
Przynajmniej tak miałem w Xantii.

Są nawet przeznaczone do tego celu narzędzia specjalne.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2011, 10:52:45 »
Lewy wkręcany jest w prawo a prawy w lewo. Śruba służy do demontażu mechanizmu ręcznego. Do wkręcania można wykorzystać klucz od szlifierki kątowej. Po wkręceniu tłoczek musi być ustawiony na przeciwko wycięcia - inaczej nie zamontujesz zacisku na klockach.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:02:32 »
Podepnę się pod temat bo szukajka nie znajduje nic na temat zacisku hamulca chociaż o zestawach naprawczych na pewno był temat. Czy w C5 2,2 hdi przód osłona tłoczka jest nierozbieralna i nie da się jej wymienić? Mam wyciek spod tłoczka i przy próbie wyjęcia osłonki się rozerwała, ale wygląda jakby była przyklejona do korpusu zacisku i nie da się jej całej wyjąć tylkotrzeba wydłubać po kawałku. Czy jest jakiś zestaw naprawczy z uszczelką do tłoczka czy trzeba kupić nowy zacisk? Ma ktoś jakieś zdjęcia tłoczka po wyjęciu z zacisku?

Offline Łukasz Kulik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 670
  • Skąd: Kozienice
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mkI 3,0 v6 +LPG
  • Miejscowość: Kozienice
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:35:14 »
Zobacz np tutaj: zestaw

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2011, 17:54:00 »
Dzięki, też już znalazłem zestaw naprawczy w Intercarsie za 32PLN. Zastanawia mnie tylko montaż tej osłonki bo do tej pory w innych zaciskach dało się ją bez problemu wydłubać a w moim wygląda jakby była przyklejona do korpusu. Część wyszła a część mocno się trzyma. Jutro się tym zajmę jeśli ten zestaw będzie od ręki w sklepie. Aby wymienić uszczelkę tłoczka nie trzeba chyba demontować zacisku tylko wystarczy wypchać lub wykręcić tłoczek? Mam nadzieje, że ten zestaw D4587 będzie pasował do 2,2 bo w IC jest, że do 2,2, średnica tłoczka 57mm a w sklepie z linku pisze, że do 2.0...

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2011, 07:45:56 »
Też się na to nabrałem. Musisz wydłubać jeszcze metalowy pierścień. Tłoczek wykręć do tej operacji bo zniszczysz szlif.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2011, 09:09:26 »
Ten pierścień będzie widoczny jak się wykręci tłoczek?

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2011, 11:58:23 »
Z zewnątrz wygląda tak jakby był jedną całością z zaciskiem. Jak wykręcisz tłoczek to powinien być widoczny. Zresztą w zestawie naprawczym masz pewnie nowy uszczelniacz tłoka więc przy okazji wymienisz. Zalecane jest również przy tej operacji rozebranie mechanizmu ręcznego w celu oczyszczenia, nasmarowania i wymiany uszczelki ośki.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2011, 15:32:09 »
Dzięki. Przede wszystkim musze wymienić uszczelniacz tłoczka bo się leje płyn z tłoczka (mam nadzieje, że to pomoże) oraz osłonę tłoczka bo mi się rozerwała jak próbowałem ją ściągnąć aby wyczyścić tłoczek. Ręcznego raczej nie będę ruszał bo nie chce mi się tego rozbierać a wszystko dobrze działa. Rozumiem, że po wyjęciu tłoczka nie będzie problemu z zorientowaniem się o co kaman i wyjęciem tego pierścienia blokującego osłonę tłoczka?

Offline Wojciech Maziarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 Break mkI, 2.0i 16v + LPG
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 13, 2011, 08:15:17 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
Dzięki. Przede wszystkim musze wymienić uszczelniacz tłoczka bo się leje płyn z tłoczka (mam nadzieje, że to pomoże) oraz osłonę tłoczka bo mi się rozerwała jak próbowałem ją ściągnąć aby wyczyścić tłoczek.

Z wymianą tej gumki przeciwkurzowej (osłony tłoczka jak piszesz) jest niejaki problem. Ja miałem podobnie - planowałem wymienić wszelkie uszczelki, więc ją wydłubałem. Pierścień uszczelki siedzi naprawde mocno. Wyjecie to jeszcze nic. Założenie nowej uszczelki to jest problem, mimo smarowania, ustawiania równiutko itd. Szczegolnie jak się z którejś strony zagnie.

Może ma ktoś jakiś patent na to? Albo jakieś wskazówki dla potomności?

Cytuj
Ręcznego raczej nie będę ruszał bo nie chce mi się tego rozbierać a wszystko dobrze działa. Rozumiem, że po wyjęciu tłoczka nie będzie problemu z zorientowaniem się o co kaman i wyjęciem tego pierścienia blokującego osłonę tłoczka?

Co do ręcznego - sprawdź, czy dźwigienka chodzi w pełnym zakresie. Jeśli nie, warto od razu rozkręcić, wyczyścić i wymienić uszczelnienia. Oczywiście wtedy konieczna nietypowa nasadka 14 (pięciokątna).

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 13, 2011, 09:20:26 »
Wczoraj kupiłem w IC zestaw za 23PLN i teraz wiem, że osłona tłoczka ma metalowy pierścień zatopiony w gumie, który wchodzi w zacisk. Tak jak pisze kolega wyżej może byc z tym problem. Mam nadzieje, że jak wyjme tłoczek to będzie to łatwiej wydłubac oraz włożyć nową. Co do włożenia nowej osłonki to myslę, że trzeba dopasować jakąś tuleję aby wciskać uszczelkę po całości. Co do ręcznego to odbija mi do końca więc raczej nie bedę się bawił w wymiane uszczelek na dźwigni a dodatkowo nie mam klucza. Natomiast zauważyłem, że mam pęknięty pancerz linki w miejscu gdzie siedzi w metalowym uchu - chyba się przetarł. Na razie okleję to plastikową taśmą aby woda nie dostawała się do węwnątrz, ale chyba w niedługim czasie czeka mnie wymiana.

Offline Maciej Tafliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: C5 2.0i 16V 2006 r.; C4 1.6i 16V 2005 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:28:29 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
 Natomiast zauważyłem, że mam pęknięty pancerz linki w miejscu gdzie siedzi w metalowym uchu - chyba się przetarł. Na razie okleję to plastikową taśmą aby woda nie dostawała się do węwnątrz, ale chyba w niedługim czasie czeka mnie wymiana.


I to najlepiej przed mrozami, bo mi ręczny nie odbił i jechałem tak ładny kawałek. Później tarcze, klocki no i płyn hamulcowy do wymiany, bo się lekko zagotował, nie mówiąc o samych prowadnicach i linkach.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:44:54 »
nie pocieszaj :)

Offline Andrzej Grzybowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2003r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2011, 13:22:39 »
Koledzy,  osłonkę przeciwkurzową łatwo się demontuje wbijając ją śrubokrętem do środka (czyli w kierunku osi tłoczka). Tak wgnieciona wychodzi bez problemu z zacisku.  Zalecam to zrobić na samym początku przed wyjęciem tłoczka, nie wleci wtedy cały brud spod osłonki do wnętrza zacisku.
Co do montażu tej  osłonki to też nie widzę problemu. Należy posmarować osłonkę i gniazdo (w którym ma być osadzona) smarem do tłoczków hamulcowych i wbijać (pobijać) delikatnie po obwodzie pobijakiem. Nic nie robić siłowo bo jak odkształci się ten metalowy pierścień (oblany gumą) to osłonka będzie do wyrzucenia.
Następnie należy wcisnąć pod osłonkę (najlepiej strzykawką) smar do tłoczków hamulcowych (po całym obwodzie tłoczka) i rozmasować go aby tłoczek miał dobre smarowanie i nie korodował.

Dziś albo jutro będę osadzał tą osłonkę przeciwkurzową bo akurat
regeneruję przednie zaciski  więc dam znać jak poszło z wbijaniem osłonki.

Offline Wojciech Maziarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 Break mkI, 2.0i 16v + LPG
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2011, 21:52:18 »
Cytuj

Andrzej Grzybowski napisał:
 
Co do montażu tej  osłonki to też nie widzę problemu. Należy posmarować osłonkę i gniazdo (w którym ma być osadzona) smarem do tłoczków hamulcowych i wbijać (pobijać) delikatnie po obwodzie pobijakiem. Nic nie robić siłowo bo jak odkształci się ten metalowy pierścień (oblany gumą) to osłonka będzie do wyrzucenia.

Właśnie to przerabiałem jakiś czas temu, lekkie wyboczenie uszczelki i nijak poźniej nie pasuje :(.
Cytuj

Następnie należy wcisnąć pod osłonkę (najlepiej strzykawką) smar do tłoczków hamulcowych (po całym obwodzie tłoczka) i rozmasować go aby tłoczek miał dobre smarowanie i nie korodował.

Dziś albo jutro będę osadzał tą osłonkę przeciwkurzową bo akurat
regeneruję przednie zaciski  więc dam znać jak poszło z wbijaniem osłonki.


Fajnie, czekam na jakieś wskazówki, bo przyda sie na następny raz. Ja rozwiązałem sprawe niestety tak, że zawiozłem zacisk do mechanika i on mi tę uszczelkę jakoś wcisnął (ale mnie przy tym nie było, więc nie wiem jak...). Pewnie miał sposób. Ja namęczyłem się okrutnie.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 14, 2011, 10:16:04 »
Ja wczoraj wymieniałem i poszło mi gładko. Przy wyjmowaniu wbiłem nożyk i podważyłem i wyszła bez problemu a przy wkładaniu do połowy weszła mi pod palcami a resztę dobiłem delikatnie tępym przecinakiem. Mały problem był przy wewnętrzej części bo wystawała z 1 mm i jest najgorszy dostęp, ale mocniejsze dobicie załatwiło sprawę. Po wymianie uszczelki tłoczka przestało mi kapać i mam nadzieje, że tak juz zostanie. Do smarowania użyłem odrobiny smaru do łożysk bo taki akurat miałem. Zacisku nie demontowałem tylko zacisnąłem małe imadełko na przewodzie elastyczym koło zacisku i poluzowałem odpowietrznik. Po wymianie uszczelki, wkręceniu tłoczka i założeniu osłonki zalałem płyn do pełna odkręciłem ścisk i czekałem aż zacznie kapać z odpowietrznika a później odpowietrzanie, które zajęło mi trochę czasu bo robiłem to sam, ale przy ręcznym na przód idzie to zrobic samemu tylko trzeba się nachodzić :). Całość to ok. 2 godzin z montażem koła i sprzątaniem. Następnym razem pewnie byłoby szybciej bo teraz wiem co i jak.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 14, 2011, 14:04:21 »
Cytuj

...bo robiłem to sam, ale przy ręcznym na przód idzie to zrobic samemu tylko trzeba się nachodzić :). ...

Ciekaw jestem jak to zrobiłeś sam? Co ma do tego ręczny?

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 14, 2011, 14:41:40 »
Pompowałem nogą a potem zaciągałem ręczny, który blokował zacisk tak jakby cały czas ktoś naciskał nogą, szedłem do odpowietrznika odkręcałem na chwilę aż zaczynał wypływać płyn i tak z 10 razy :)
pedał hamulca działa poprawnie i hamulce również działają bez zarzutu więc raczej wszystko zostało odpowietrzone. W C5 już tak ze 2 razy odpowietrzałem samemu przy wymianie płynu i na przeglądzie wychodziło wszystko OK z hamulcami więc to musi działać :)
Testowo po paru hamowaniach sprawdziłem czy obie tarcze z przodu są gorące i były :)

Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 15, 2011, 20:37:07 »
A ja dzisiaj kupiłem za niespełna 17PLN, klucz do wkręcania zacisków. Chociaż producent tego nie podaje, pasuje do zacisków w C5. Klucz jest na bolec 3/8 cala. Podobno jest to nowość w sprzedaży dopiero od dwóch tygodni (tak mi powiedział pan w sklepie Yato we Wrocławiu).  Cała kostka ma boki około 2 cm.

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

Offline Maciej Tafliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: C5 2.0i 16V 2006 r.; C4 1.6i 16V 2005 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: [MKII] Zacisk hamulcowy
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:15:38 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
nie pocieszaj :)


Informuję, by ktoś uniknął moich problemów :)