Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: osłona wlotu powietrza  (Przeczytany 7346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Chutnik

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 16v+LPG (2007r)
  • Miejscowość: Łódź
osłona wlotu powietrza
« dnia: Październik 23, 2011, 13:09:28 »
XP mam od niedawna. Interesuje mnie czy w naszych cytrynkach również można na zimę założyć osłonę wlotu powietrza i czy gdzieś jest to dostępne w sprzedaży. Na allegro niestety nic nie znalazłem. Do C4 coś takiego jest.
http://c4owners.org/plugins/faq/faq.php?0.cat.2.186

http://c4owners.org/plugins/forum/forum_viewtopic.php?117978.15

Może i w naszych autkach znalazło by to zastosowanie?
z cytrynek były: ZX i Xantia 1,8 16v (oba z LPG); Xsara Picasso 1,8+lpg

Gachu

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2011, 21:30:46 »
założyć można a szukać możesz w ASO bo na allegro nie widziałem

Offline Piotr Chutnik

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 16v+LPG (2007r)
  • Miejscowość: Łódź
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2011, 16:37:09 »
Niestety nic nie znalazłem, ale "mam patencik". We wloty włożyłem kawałki osłon rur z pianki. To tylko prowizorka.Na razie zdaje egzamin. Może to subiektywne wrażenie, ale wydaje mi się, że w środku jest cieplej, a może szybciej się dogrzewa.
Może to rozwiązanie przyda się kolegom mającym diesle. One z reguły dłużej się nagrzewają.
Cena za dłuższą rurę (2m) to 5 zł z jakimiś groszami - starczyło na 2.5 otworów wlotu. Dokupiłem jeszcze w OBI metrową za 1,99 zł i mam teraz wszystkie wloty w dole zderzaka zasłonięte. Auto dłużej "trzyma ciepło", bo po powrocie z pracy po 2 godzinach stania odpalił samoczynnie na gazie.
z cytrynek były: ZX i Xantia 1,8 16v (oba z LPG); Xsara Picasso 1,8+lpg

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2011, 16:53:15 »
Do XP też są fabryczne osłony - jedna do aut sprzed liftu, a druga do aut po lifcie - z tym że ceny są z kosmosu (jedna ponad 300 zł, a druga ponad 600 zł).
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2011, 20:50:19 »
a masz może link ze zdjęciem jak wyglądają te "tanie" osłony na każdą kieszeń:)

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2011, 22:38:31 »
Rozumiem opcje zakładania takiej osłony do Diesla, przy mrozach -15 stopni.

Ale zakładanie do benzyny? Przecież to ewidentnie grozi przegrzaniem silnika.
Podwyższona temperatura doprowadzi do szybszego zużycia termostatu,
Dalej, wentylator na chłodnicy będzie zmuszony do dłuższej pracy ( to pewnie mu nie będzie przeszkadzać).
Wyższa temperatura będzie również wpływać na szybsze "starzenie" się przewodów od płynu chłodniczego i innych gumowych izolacji.

Skoro auto nie nagrzewa się prawidłowo, to coś masz nie tak.

Podkusiło mnie kiedyś coś takiego zamontować w Toyocie, po zimie do wymiany był termostat, czujnik temperatury włączający wentylator, i kilka przewodów od chłodzenia, NIGDY więcej zasłaniania chłodnicy.
Okazało się że wystarczyło wymienić termostat i wypłukać układ chłodzenia ze szlamu i nie byłoby problemów z niedogrzaniem. A tak zasłonięcie chłodnicy pociągnęło inne koszta.


Jeśli już to zastanowiłbym się nad montażem czegoś takiego
http://moto.allegro.pl/grzalka-12v-1kw-podgrzewacz-lpg-lub-tdi-kplt-i1957603445.html

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2011, 01:44:31 »
Cytuj

Piatkowski Przemek napisał:
a masz może link ze zdjęciem jak wyglądają te "tanie" osłony na każdą kieszeń:)


mam tylko to co jest w instrukcji do XP i rysunek techniczny (nr 8)
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Jacek Badura

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Ruda Śląska
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2011, 21:10:25 »
no przecież jest wyraźnie napisane, że to OSŁONA PRZECIWŚNIEŻNA !! a nie osłona do blokowania przepływu powietrza.

Adam wiesz co taka grzałka zrobi z akumulatorem ?! masakra.
rodzinne toczydełka:
było C3 1.1

jest Xsara Picasso 1.6i 110 Sx
jest też C4 Picasso 2.0 HDi 150 exclusive

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2011, 10:06:00 »
Cytuj



Adam wiesz co taka grzałka zrobi z akumulatorem ?! masakra.


1kW można to sobie wyobrazić.

fridayek81

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2011, 10:19:21 »
Witam ale facet ma na swoich aukcjach również mniejsze np 700W, dobry akumulator i alternator powinien sobie poradzić
Pozdrawiam

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2011, 17:20:34 »
Tak przy okazji - osłona przeciwśnieżna w serwisie - 615 zł. Na allegro nie wiedzą o co konkretnie chodzi :(

A przy okazji jeszcze - element ten jest przeznaczony dla samochodów rynku skandynawskiego i oczywiście konieczne jest jego zamówienie - 3 tygodnie.

A przy drugiej okazji - znajoma, szczęśliwa lub nie, posiadaczka pikusia z roku 2008 takowe "ustrojstwo" posiada. Małżonek montuje to coś na początku listopada zdejmuje na początku marca - bo tak im powiedzieli w serwisie. Oglądnąłem to coś, przejechałem się samochodem - od zimnego, po 24 h stania pojazdu do 3 kresek na wskaźniku temperatury mija o wiele mniej czasu niż u mnie.
Oczywiście można powiedzieć, że jest coś nie tak u mnie z termostatem. Ale podkreślę - subiektywne odczucie.

Szukam na allegro - może znajdę.

Offline Jacek Badura

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Ruda Śląska
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2011, 18:02:58 »
Marcin a z którego rocznika masz Twoje auta ?
czym starsze auto tym wolniej się nagrzewa, wiem to z doświadczenia (testowane na C3 żony, które mamy od nowego).
poza tym taka osłona tylko minimalnie a powiedział bym, że wcale nie wpływa na przepływ powietrza przez chłodnice, więc jaki może mieć wpływ na szybsze nagrzewanie sie auta.

ps. taka osłonę można samemu zmajstrować w pół godziny z drobnooczkowej siatki... sześciu stów bym na to w życiu nie wydał !!
rodzinne toczydełka:
było C3 1.1

jest Xsara Picasso 1.6i 110 Sx
jest też C4 Picasso 2.0 HDi 150 exclusive

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 28, 2011, 19:15:17 »
Cytuj

Marcin Janczewski napisał:

...A przy okazji jeszcze - element ten jest przeznaczony dla samochodów rynku skandynawskiego i oczywiście konieczne jest jego zamówienie - 3 tygodnie...


Dla państw Europy środkowej też jest przewidziana w opcji, ale czemu akurat u nas w kraju raz jest, a raz jej nie ma - trudno powiedzieć.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2011, 21:24:34 »
za taką kwotę wolałbym dopłacić 600zł i mieć niezależne ogrzewanie:) chora cena wzięta z kosmosu

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2011, 04:35:59 »
To samo powiedziałem facetowi z serwisu - padliście na głowy.... Co do samodzielnej konstrukcji tego ustrojstwa trzeba by zobaczyć jaka jest średnica otworów siatki w oryginale - jeżeli zrobisz za "rzadkie" nic to nie da, "za gęste" - zaszkodzisz.
Wracając do alllegro - nasi wspaniali sprzedający pikusie na części po dzisiejszych moich rozmowach z conajmniej 5 takimi panami - po prostu nie mają pojęcia o co chodzi. Łącznie z tym że wysłałem im zdjęcie poglądowe z instrukcji obsługi - nie kojarzą.

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 01, 2011, 22:35:13 »
Znalazłem coś takiego.
http://www.tuning1.com/info,6413
tyle że to tylko siatka.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 02, 2011, 06:27:51 »
kolego za 70 złotych? żartujesz chyba. Taka siatka na allegro kosztuje około 20 zł - ważny jest tylko rozmiar ogniw czyli inaczej jak gęsta musi być siatka żeby na tyle przytłumić przepływ powietrza, żeby samochód grzał się szybciej.

A tak przy okazji - może ktoś to ustrojstwo posiada i byłby łaskaw wskazać jakiego rozmiaru są oczka siatki? Proszę?

Offline Adam Siwa

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 138
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 HDi 92 kM 08.2010
  • Miejscowość: Katowice
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 12, 2011, 11:12:47 »
podsumowując
czy jest sens zakładania osłony (chodzi o patent Piotra) przy moim silniku
przyznam to mój pierwszy ropniak i nie wiem
kiedyś do mojego Hyundaia stosowałem osłonę na zimę bo się słabo nagrzewał
liczę na Wasze doświadczenie

Gachu

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 12, 2011, 16:55:41 »
zależy co ta osłona ma robić, oryginalna ma chronić chłodnice przed niszczeniem

Offline Adam Siwa

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 138
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 HDi 92 kM 08.2010
  • Miejscowość: Katowice
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 12, 2011, 17:32:05 »
chodzi mi o ograniczenie przepływu zimnego powietrza
szybsze nagrzewanie
ale jak to ma zaszkodzić to sobie odpuszczę

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 13, 2011, 02:12:46 »
Pozwolę się z tobą, szanowny moderatorze, nie zgodzić. Tak jak wyżej pisałem miałem okazję to coś oglądnąć i ujrzeć w akcji. Niestety nie będzie mi dane ponowne, bo samochodu już nie ma.RIP
Zauważ proszę, iż instrukcja obsługi wskazuje w sposób dość wyraźny iż osłonę należy zakładać poniżej temperatury zewnętrznej na poziomie 10 stopni C. Owszej - instrukcję piszą czasami idioci, ale w tym przypadku ma to o tyle sens iż kratka taka tłumiąc w jakimś zakresie przepływ powietrza powodowałaby szybsze nagrzewanie się samochodu.
Problem - kolejny raz powtarzam - jak bardzo tłumić ów przepływ. Jestem skłonny się założyć, iż oryginalna osłona przeciwśnieżna jest na tyle dopracowana iż ani nie spowoduje przegrzania silnika ani innych uszkodzeń. Zapewne ktoś to dobrze policzył :)
Dalej - teoretycznie powinna pomóc także osłona pod spodem silnika. Ja niestety nie zauważyłem jej zbawiennego wpływu na spowolnienie tempa wychłodzenia silnika w czasie postoju pojazdu.

Generalnie - dużym błędem konstrukcyjnym było pozostawienie tak dużego i niczym nie zabezpieczonego otworu w zderzaku. Teoretycznie latam, każdy większy lub mniejszy kamień który zrządzenie losu trafi w te "dziury" załatwia  nam albo chłodnicę albo intercooler.

Kończąc - jak znajdę trochę czasu - a zapewne będzie to przed świętami - kupię  siatkę, założę i zobaczymy co będzie. Dam znać, łącznie ze zdjęciami.

Tyle powiem.

Gachu

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2011, 16:59:14 »
Cytuj

Marcin Janczewski napisał:
Pozwolę się z tobą, szanowny moderatorze, nie zgodzić. Tak jak wyżej pisałem miałem okazję to coś oglądnąć i ujrzeć w akcji. Niestety nie będzie mi dane ponowne, bo samochodu już nie ma.RIP
Zauważ proszę, iż instrukcja obsługi wskazuje w sposób dość wyraźny iż osłonę należy zakładać poniżej temperatury zewnętrznej na poziomie 10 stopni C. Owszej - instrukcję piszą czasami idioci, ale w tym przypadku ma to o tyle sens iż kratka taka tłumiąc w jakimś zakresie przepływ powietrza powodowałaby szybsze nagrzewanie się samochodu.
Problem - kolejny raz powtarzam - jak bardzo tłumić ów przepływ. Jestem skłonny się założyć, iż oryginalna osłona przeciwśnieżna jest na tyle dopracowana iż ani nie spowoduje przegrzania silnika ani innych uszkodzeń. Zapewne ktoś to dobrze policzył :)
Dalej - teoretycznie powinna pomóc także osłona pod spodem silnika. Ja niestety nie zauważyłem jej zbawiennego wpływu na spowolnienie tempa wychłodzenia silnika w czasie postoju pojazdu.

Generalnie - dużym błędem konstrukcyjnym było pozostawienie tak dużego i niczym nie zabezpieczonego otworu w zderzaku. Teoretycznie latam, każdy większy lub mniejszy kamień który zrządzenie losu trafi w te "dziury" załatwia  nam albo chłodnicę albo intercooler.

Kończąc - jak znajdę trochę czasu - a zapewne będzie to przed świętami - kupię  siatkę, założę i zobaczymy co będzie. Dam znać, łącznie ze zdjęciami.

Tyle powiem.


w instrukcji którą czytałem jest osłona opisana jako:"osłona przeciwśnieżna"

Offline Jacek Badura

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Ruda Śląska
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 13, 2011, 20:31:01 »
Boguś co się spinać... efekt placebo.
jeśli kawałek siatki rozpiętej na zderzaku ma tłumić przepływ powietrza i przyśpieszać nagrzewanie się auta to niech tak będzie... ;)
rodzinne toczydełka:
było C3 1.1

jest Xsara Picasso 1.6i 110 Sx
jest też C4 Picasso 2.0 HDi 150 exclusive

Gachu

  • Gość
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 13, 2011, 20:45:59 »
w sumie masz rację :)

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: osłona wlotu powietrza
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 14, 2011, 11:27:14 »
Dobrze - to proszę mi wytłumaczyć szanowni koledzy i koleżanki, dlaczego instrukcja obsługi stanowi: zakładać poniżej 10 stopni C?
Ale racja - nie ma co się spinać - każdy robi co uważa.