Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen ZX 1.9TD Czasem zgrzyta skrzynia...  (Przeczytany 916 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Oskar Strojny

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Bolków
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD
  • Miejscowość: Bolków
Citroen ZX 1.9TD Czasem zgrzyta skrzynia...
« dnia: Październik 23, 2011, 16:34:58 »
Witam, z większością problemów sobie już poradziłem po kupnie zostało jeszcze kilka.

1.Smród oleju/spalin w kabinie (dość często im wyższe obroty, nasila się o dziwo z otwarciem przednich szyb).

2. Skrzynia czasem potrafi sobie zgrzytnąć na niektórych biegach tzn. z 1 na 2, czasem też wsteczny ale to rzadko. Z ta dwójką to różnie jak jadę po prostej i wolniutko zmieniam to jest OK ale czasem pod górkę to trzeba go na wyższych przytrzymać wiadomo i wtedy lubi zgrzytnąć, wcześniej działało najpierw danie na luz i dopiero 2 ale teraz i to nie pomaga. Jest lepiej jak przetrzymam go na sprzęgle dłużej ale bez przesady nie bedę niszczył sprzęgła.

3. Czy normalne jest w tym modelu, że nie da się wbić jedynki bez całkowitego zatrzymania samochodu? Czy tylko u mnie nie zsynchronizowane jest?

Wcześniej samochodem jeździła kobieta przez pół roku więc domyślam się, że może być skrzynia podmęczona ale czy aż tak? Dodam, że sprzęgło było praktycznie do wymiany (230tys.) i od jakiegoś czasu mam już nowe.

  • Gość
Re: Citroen ZX 1.9TD Czasem zgrzyta skrzynia...
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2011, 17:41:53 »
Cytuj

Oskar Strojny napisał:
Witam, z większością problemów sobie już poradziłem po kupnie zostało jeszcze kilka.

1.Smród oleju/spalin w kabinie (dość często im wyższe obroty, nasila się o dziwo z otwarciem przednich szyb).

2. Skrzynia czasem potrafi sobie zgrzytnąć na niektórych biegach tzn. z 1 na 2, czasem też wsteczny ale to rzadko. Z ta dwójką to różnie jak jadę po prostej i wolniutko zmieniam to jest OK ale czasem pod górkę to trzeba go na wyższych przytrzymać wiadomo i wtedy lubi zgrzytnąć, wcześniej działało najpierw danie na luz i dopiero 2 ale teraz i to nie pomaga. Jest lepiej jak przetrzymam go na sprzęgle dłużej ale bez przesady nie bedę niszczył sprzęgła.

3. Czy normalne jest w tym modelu, że nie da się wbić jedynki bez całkowitego zatrzymania samochodu? Czy tylko u mnie nie zsynchronizowane jest?

Wcześniej samochodem jeździła kobieta przez pół roku więc domyślam się, że może być skrzynia podmęczona ale czy aż tak? Dodam, że sprzęgło było praktycznie do wymiany (230tys.) i od jakiegoś czasu mam już nowe.


Cześć, kilka moich pomysłów

AD1. albo spaliny zachodzą od tyłu (za krótki albo źle skierowany wydech) albo spod maski (wtedy włączenie nawiewu wystarczy) na skutek jakiś nieszczelności w odmie, łączeniu kolektora wydechowego z rurą kolektora itd.

AD2. problem synchronizatorów. Spróbuj najpierw od zmiany oleju (może masz też za niski poziom) - wchodzi 2litry TOTAL BV. Sprawdź też czy sprzęgło działa w pełnym zakresie. Jak wyeliminujesz te dwie rzeczy i nadal będzie haczyć to synchronizator 2giego biegu do wymiany. Wsteczny nie ma synchronizatora więc może haczyć (zalezy jak się tryby ułożą) , czasem wrzucenie najpierw 5tki a potem R pomaga. Jak już masz duży luz na lewarku to wymień też wszystkie wodziki.

AD3. dużo zależy od oleju jaki jest zalany, aczkolwiek miałem kilka różnych skrzyń i w jednej z nich miałem taki sam problem

  • Gość
Re: Citroen ZX 1.9TD Czasem zgrzyta skrzynia...
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2011, 23:27:36 »
Zobacz czy gdzies ci sie uszczelka w silniku nie poci moze troche polewa olejem i ciepełko rozgrzanego silnika (tym bardziej diesla) robi swoje, ewentualnie masz dziurawa podłoge lub progi i zapaszki zbiera do środka.

Co do skrzyni pamietaj że w tej skrzynce wrzuca sie biegi zygzakiem a nie skosem. Potwierdzam opinie o wstecznym wskakuje tak jak sie trybiki ułożą, oraz o oleju - im gęstrzy tym gorzej bedzie z biegami. Jedynke można wrzucić od jakiejś prędkości maksymalnej - da sie nawet hamowac biegami jedynką.