Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: mechaniczne dźwięki po zmianie opon  (Przeczytany 1231 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Dobosiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 269
  • Skąd: Różan
  • Posiadany samochód: był citroen zx 2.0 16v 94r. jest furio 93r.>2.0i , renault megane
  • Zainteresowania: moja cytryna, stare zegarki
  • Miejscowość: Różan
mechaniczne dźwięki po zmianie opon
« dnia: Listopad 08, 2011, 11:54:00 »
Zmieniłem opony na zimowe (185/60/14 po dwóch sezonach) i pojawił się niesamowity hałas, z przodu jakby z prawej strony. Czysto mechaniczny, jakby coś tarło (a nie trze ,sto razy sprawdzane). W zeszłym sezonie na nich było super. Na letnich z przodu (195/55/15) cisza. Macie jakieś pomysły?

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: mechaniczne dźwięki po zmianie opon
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2011, 14:37:14 »
Jedyne co przychodzi do głowy to ciężarek (w aluminiowych felgach najczęściej) ten przyklejany na środku felgi, może czepiać o zacisk, druciki klocków itp. ale jeżeli na bank nie to bo piszesz że nic nie trze to bezradny nieco jestem. Trudno cokolwiek powiedzieć nie mogąc że się tak wyrażę "pomacać". A to się dzieje powyżej pewnej prędkości czy zawsze?

  • Gość
Re: mechaniczne dźwięki po zmianie opon
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2011, 14:59:26 »
Obmacaj po jeździe felge jak bedzie dużo cieplejsza od drugiej na tej samej osi to trze. W alfie na alusach też mi trzaskało, im szybciej jechałem tym trzaski przechodziły w ciagły dzwięk. Winowajcą okazał się ciężarek - nawet po nim nie było widać, że się lubi za mocno z zaciskiem od hamulców ;)

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: mechaniczne dźwięki po zmianie opon
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2011, 18:29:53 »
z rzeczy dziwnych ktore potrafia dawac metaliczny odglos w przednich kolach to takie blaszki oslaniajace/przytrzymujace zacisk hamulcowy. Ale to by bylo widac wprost ze blaszka dotyka felgi (tyle ze moze trzeba pod auto zajrzec glebiej).
No i najprosciej odkrec i przykrec kolo jeszcze raz. Moze cos sie nie udalo? (mechanik zostawil srubokret gdzies). Po za tym po zdjeciu kola powinienes widziec lepiej co moze byc przyczyna.
Na chwile zamien kola zeby zobaczyc czy dzwiek sie przeniesie, itp.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Sławomir Dobosiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 269
  • Skąd: Różan
  • Posiadany samochód: był citroen zx 2.0 16v 94r. jest furio 93r.>2.0i , renault megane
  • Zainteresowania: moja cytryna, stare zegarki
  • Miejscowość: Różan
Re: mechaniczne dźwięki po zmianie opon
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2011, 19:08:23 »
Nic z tych rzeczy (blaszki, felgi) sprawdzone sto razy. Koła zamieniałem na wszystkie sposoby, na zimówkach rzęzi. Muszę potwierdzić jedną rzecz. Podejrzewam łożysko podpory półosi lub półoś (miałem rozwaloną osłonę). Średnice kół letnich i zimowych są różne (18mm różnicy). Może ma zimowych zmienia się kąt pod którym pracują przeguby i wtedy rzęzi? Muszę jechać na warsztat.