Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V  (Przeczytany 4368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« dnia: Maj 20, 2012, 14:05:19 »
Witam wszystkich - koleżanki i kolegów. Od niedawna jestem posiadaczem Xsary Picasso 1,6i 16V, która właśnie przechodzi kwarantannę pozakupową (już po mechaniku - czas na lakier i dokładne czyszczenie ;-).
Otóż auto od pierwszej jazdy wzbudziło moje obawy, gdyż w trakcie obciążenia silnika (przyspieszanie lub hamowanie silnikiem) oprócz buczenia silnika pojawia się taki "szorujący" dźwięk (bardziej "plastikowy" niż metaliczny). Moim zdaniem dobiega z prawj strony od komory silnika.
Na dokładnym przeglądzie przedzakupowym  - nie mogłem się dogadać z mechanikiem (ja słyszę "szuranie" , on nie ;-) - ale stwierdza wyrobione koło pasowe osprzętu a do tego dodał "ten typ tak ma" (głośny znaczy się). Przekonał mnie na tyle skutecznie - ze kupiłem auto (plusy dodatnie przeważyły plusy ujemne).
Przy okazji obowiązkowej wymiany kompletu rozrządu poszedł także pasek osprzętu 1 rolka i napinacz.
Jakie było moje zdziwienie, gdy na jeździe próbnej po całej akcji - dźwięk pokazał się znowu. Mechanik dalej twierdzi, że "ten typ tak ma" a hałasować nie ma co, bo wszystko wymienione.
Tym razem mnie nie przekonał ;-) Dźwięk moim zdaniem wyraźnie odcina się od "buczenia" silnika i pojawia się w czasie jego obciążenia.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, co sprawdzić, lub gdzie szukać - ewentualnie  słowa otuchy od użytkowników 1.6 16v, lub innych praktyków, że rzeczywiście "ten typ tak ma".

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2012, 08:01:11 »
Ten typ tak nie ma :-)
Przychodzi mi do głowy że mogą to być zawory ale to by mogło być tylko przy przyspieszaniu - jeśli jednak występuje także przy hamowaniu to nie to.
Sprawdź jeszcze dokładnie trzecia poduszkę tę na skrzyni biegów.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 21, 2012, 09:23:00 »
Czy da się to sprawdzić "z góry" - nie mam na razie dostępu do kanału/podnośnika.
Czy poduszka może wydawać "wibrujący dźwięk"? Żaden z pasków osprzętu nie trze o nic. Zastanawiam się, czy to nie półoś napędowa?
Dla zainteresowanych nagranie z telefonu - ale tam nie za wiele słychać.

Offline Grzegorz Jasinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 972
  • Skąd: Leipzig / Gorzow Wlkp.
  • Posiadany samochód: C4GP 2.0 HDi Aut. Excl. +Peugeot 301 1.6VTi
  • Miejscowość: Leipzig / Gorzow Wlkp.
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2012, 20:58:36 »
Mam podobny problem.  U mnie  przy dodawaniu gazu slychac metaliczne dzwieki. I tylko przy dodawaniu gazu. Co moze byc przyczyna? Odglosy dochodza gdzies z komory silnika. Pozatym ruszajac na swiatlach przy wlaczonej klimie dlawi sie ui prawie zgasa. Oczywiscie podczas jezdzie na wlaczonej klimie nie ma mocy. Rozrzad nowy, pasek osprzetu i rolki prowadzace tez. Swiece nowe i filtry paliwa oraz benzyny. Olej wymieniony wraz z filtrem.

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2012, 21:47:52 »
U mnie odgłos - to jedyny objaw. Jedyny objaw włączonej klimy to lekkie wibracje na wolnych obrotach (bez klimy nie czuć silnika).
Po przekopaniu netu zaczynam mieć 3 podejrzanych - alternator, pompa wspomagania oraz mój lider ;-) półoś napędowa (łożysko pośrednie lub przegub). Alternator i pompa  - teoretycznie powinny hałasować także na luzie, kiedy się przegazowuje. Półoś/przegub tylko przy zmianie obciążenia.
W piątek jestem umówiony w warsztacie - będą szukać.

Offline Grzegorz Jasinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 972
  • Skąd: Leipzig / Gorzow Wlkp.
  • Posiadany samochód: C4GP 2.0 HDi Aut. Excl. +Peugeot 301 1.6VTi
  • Miejscowość: Leipzig / Gorzow Wlkp.
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2012, 23:02:12 »
Zapomnialem dodac, ze dodawajac gazu mam na mysli przy przyspieszaniu. Bo jak stoi i wciskam gaz to nic nie slychac. Tylko kiedy przyspieszam, badz ruszam z postoju

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2012, 15:40:47 »
Koledzy - problem rozwiązany. Winne okazało się łożysko podporowe półosi (dłuższej - prawej). Był to tzw. quick fix. tanio i szybko. Pozdrawiam warsztat na Narwickiej 11 w Gdańsku. Miła i profesjonalna ekipa.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2012, 22:29:35 »
Cytuj

Maciej Nowakowski napisał:
Koledzy - problem rozwiązany. Winne okazało się łożysko podporowe półosi (dłuższej - prawej). Był to tzw. quick fix. tanio i szybko. Pozdrawiam warsztat na Narwickiej 11 w Gdańsku. Miła i profesjonalna ekipa.

To pochwal się ile to jest tanio.
Ja dzisiaj odebrałem auto po wymianie tego łożyska - znajomy mechanik wycenił wymianę (robocizna ) na 60PLN.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Dziwny odgłos przy przyspieszaniu - silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2012, 14:48:52 »
Robocizna+łożysko SKF=120 zł.  Na necie samo łożysko SKF to ok. 50zł. więc, biorąc pod uwagę, to że jadąc do warsztatu nie do końca byłem pewny co hałasuje - niezbędna była swego rodzaju chirurgia zwiadowcza (przy okazji obejrzeli też innych potencjalnych wichrzycieli) myślę ze koszt jest ok.
Cała operacja trwała ok 1h od wjechania do wyjechania z garażu.