Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: zamienione bieguny  (Przeczytany 1407 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Kołodziej

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Lublin
zamienione bieguny
« dnia: Sierpień 09, 2012, 11:31:46 »
Witam,

Na początku prośba o powstrzymanie się od złośliwości bo zdaję sobie sprawę ze swojej głupoty

Ale od początku.

W dniu wczorajszym wyjechałem z pod sklepu i jadąc paliła mi się kontrolka hamulców (nie ręcznego), poduszki powietrznej i ABS. Wszystkie te kontrolki powinny zgasnąć przy zapłonie (u mnie zdarzało się ze chwilke po). Po chwili jako że nie zgasły postanowiłem zgasić samochód i uruchomić jeszcze raz. No ale niestety samochód się już nie odpalił. Pojechałem przyjechał tata pojechaliśmy kupić kable aby spróbować odpalić. Wcześniej spróbowałem jednak uruchomić i się udało choć kontrolki nadal świeciły i nie działały kierunkowskazy. Jednak jako że udało się uruchomić próbowałem dojechać do domu i tam zająć się tematem. Po drodze gdy zwolniłem za rowerzystą samochód znów padł. No to pomyślałem że spróbuję z kabli i jakoś do domu dotrę bo było już niedaleko.

No i tu po tym długim wstępie problem: kable zostały podłączone odwrotnie + z -. Na dodatek nie zorientowaliśmy się od razu. Drugi samochód został uruchomiony. Moja Xsara zgłupiała: uruchomiły się wycieraczki (mimo że dźwignia nie była przestawiona), próba zamknięcia szyby powodowała jej otwieranie, zapaliła się kontrolka oleju. Po chwili (myślę że do minuty tata zorientował się że jest źle podłączone i zostało odpięte).

Od tej pory okazało się że nie mam ładowania akumulatora (włożyłem nowy i dojechałem do domu) - prawdopodobnie spaliłem diody w alternatorze albo coś jeszcze w tym urządzeniu.

Martwi mnie jednak co jeszcze mogłem uszkodzić. Samochód odpalił ale dziwnie zachowują się kontrolki. Świecą hamulców, ABS i AirBAG (ale to świeciło też na samym początku jak pisalem o początkach awarii). Jednak z nowych "dziwactw" jak zaciągam ręczny to zapala się kontrolka oleju (po odpuszczeniu gaśnie). Faktyczna kontrolka ręcznego nie świeci wogóle.

Myślicie że wystarczy jakiś reset komputera czy coś. Co może powodować problemy z kontrolkami i co jeszcze mogłem zepsuć.

Dodam że stary akumulator strasznie się grzeje przy ładowaniu z prostownika ale i tak mam nowy więc to nie jest takie istotne.

Xsara benzyna 1.6 z 2000 roku (pierwsza generacja)
Citroen Xsara 1.6i rocznik 2000 moja pierwsza i ukochana cytryna.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2012, 10:41:30 »
Nie wiem czy dotyczy to Twojego przypadku, ale kiedyś na forum były opisywane szaleństwa kontrolek, typu świecenie się kontrilki oleju po zaciągnięciu ręcznego /zamiana/ lub świecenie sie bez powodu, nie wiem jakie zostało znalezione rozwiazanie tego stanu.  Nie wiem czy za świecenie kontrolek odpowiada BSI czy też są one spięte tylko w odpowiedni obwód razem z właściwymi czujnikiami.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2012, 12:55:08 »
Warto by wiedzieć czy w aucie kolegi jest BSI bo jak pisze to Xsara "jedynka" a nie jestem pewien czy te z 2000 roku nie miały już BSI.
Jeśli bowiem auto ma BSI to takie cuda się dzieją jak gdzies jest zwarcie na linni danych. Kiedyś załozyłem na próbę dorabiany przez kogoś kabel od zmieniarki i auto kompletnie zgłupiało. Nie było kierunkowskazów, zapalały się jakieś przypadkowe kontrolki, nie działał centalny z pilota i jeszcze jakieś dziwactwa.

Ustalmy czy auto kolegi ma BSI to będziemy analizować dalej.

Offline Tomasz Gąbka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 547
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Peugeot 307, wcześniej Xsara II 1,4SX 2000r, Saxo 1,1i 5d 1997r i AX 1,0 TGE 5d 1991r
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Odolanów
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2012, 21:57:23 »
W pierwszej kolejności najlepiej byłoby sprawdzić diody alternatora, gdyż nie wiadomo które padły. Wiele obwodów w Xsarze zarówno przed i po liftingu jest zasilane dopiero po pojawieniu się napięcia ładowania. U mnie wentylator chłodnicy działa tylko przy pracującym silniku, nie sprawdzałem dmuchawy wnętrza. W Saxo były to np. obwody nawiewu wnętrza, elektrycznego wspomagania. W Xsarze 2 poprzez BSI z ładowaniem powiązany jest cały układ Economy mode. Więc najlepiej byłoby zacząć od alternatora i sprawdzenia wszystkich bezpieczników.

Offline Łukasz Kołodziej

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Lublin
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2012, 16:05:20 »
Samochód posiada BSI.

Autko było u elektromechanika. Diody ok (podobno dlatego że zacisk kabla na alternatorze był skopany).

W samochodzie zrobiono w alternatorze:
- wymiana łożysk
- wymiana szczotek w reg. napięcia
- naprawa napinacza koła alternaora
- wymiana zaciski plusa na alternatorze

Obecnie ładowanie akumulatora jest. Kontrolki natomiast nadal źle działają. Jak poprzednio świeci hamulce, ABS, AirBag i przy zaciągani ręcznego zapala się olej zamiast "P".

Może jakieś błędy komputera powodują takie zachowanie kontrolek albo coś się popaliło na desce np. jak się skopał zaciska kabla na alternatorze - tak jak pisałem oprócz kontrolki oleju poprzednie świeciły zanim odwrotnie podpiąłem kable.
Citroen Xsara 1.6i rocznik 2000 moja pierwsza i ukochana cytryna.

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2012, 08:37:08 »
Jak zacisk na alternatorze się zjarał to tam pewno też coś poszło.
Przed naprawą - bo będzie trochę roboty radzę dokładnie wszystko sprawdzić - el. szyby, lusterka, klakson, światła itp, tak aby zdiagnozować ewentualne inne usterki na naprawić wszystko za jednym machem.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Łukasz Kołodziej

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Lublin
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2012, 15:47:58 »
Autko już było robione, zrobiony alternator. Dzisiaj sprawdziłem i nie działa ABS, czy to może być coś z elektryką (bezpiecznik ? albo coś) czy raczej nie ma to związku ze sprawą alternatora i czysty przypadek że uszkodziło się w tym samym momencie ?

Acha no i dzisiaj zauważyłem (nie zawsze używam) że radio padło.
Citroen Xsara 1.6i rocznik 2000 moja pierwsza i ukochana cytryna.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2012, 09:44:17 »
Powiem tak, co do kontrolek hamulcow, abs i airbag to moze byc zwyczajnie prawidlowo sygnalizowane a nie przez zadna usterke.
Kontrolka hamulcow - sprawdz poziom plynu hamulcowego w zbiorniczku.
Kontrolka airbag - sprawdz kable pod siedzeniami (czesta usterka w xsarach ktora zapala airbag), ewentualnie podpiecie pod komputer i odczytanie bledu poduszek
Kontrolka abs - moze padl czujnik absu, a moze to byc powiązane z kontrolka hamulca czyli za malo plynu hamulcowego, ewentualnie sprawdzic zasilanie czy dochodzi do czujnika absu.
Zamiana kontrolek oleju i hamulca recznego - z tym raczej z tego co pamietam to nic nie zrobisz, musisz sie przyzwyczaic, stalo sie to przez rozladowany akumulator i ecu zamienil kontrolki. Wymiana ecu tylko chyba to by naprawila.

Offline Łukasz Kołodziej

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Lublin
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2012, 08:21:02 »
Może to się wyda naiwne pytanie ale co to jest "ecu" ?

Aktualizacja:
AirBag - kontrolka już się nie pali
ABS - rzeczywiście nie działa więc nie jest to problem tylko kontrolki
Płyn hamulcowy - jest w poprawnej ilości.

Dzięki za dotychczasową pomoc. Chyba muszę się umowić w serwisie i na wstępie podłączyć pod komputer i zobaczymy co dalej.
Citroen Xsara 1.6i rocznik 2000 moja pierwsza i ukochana cytryna.

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2012, 10:45:07 »
Engine Control Unit = Jednostka Sterująca Silnikiem =(?) BSI
Tak po ludzku - komputer silnika w samochodzie.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Tomasz Gąbka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 547
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Peugeot 307, wcześniej Xsara II 1,4SX 2000r, Saxo 1,1i 5d 1997r i AX 1,0 TGE 5d 1991r
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Odolanów
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2012, 15:49:56 »
BSI komputer komfortu, ECU sterownik silnika to są dwa osobne sterowniki BSI jest w kabinie, ECU pod maską.

Offline Łukasz Kołodziej

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Lublin
Re: zamienione bieguny
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 21, 2012, 15:59:15 »
Byłem u kolejnych magików.

Czujniki ABS ok, ogólnie ABS chyba sprawny (ale się nie załącza).

Samochodu nie udało się podłączyć do komputera aby sprawdzić błędy. Myślicie że to może być padnięty BSI ?

Jeśli tak to jak to naprawić/wymienić. Czy przypadkiem tam nie są zapisane informacje o przebiegu (co wtedy jeśli wymienię).

Na razie szukam dobrego elektromechanika - może macie namiar w Lublinie lub okolicach ?
Citroen Xsara 1.6i rocznik 2000 moja pierwsza i ukochana cytryna.