Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: PO kolizji - zgięta zwrotnica?  (Przeczytany 2432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« dnia: Sierpień 10, 2012, 17:05:07 »
Dziś miałem stłuczkę, gościu walną mnie w przednie lewe koło. Niby nic się nie stało ale koło pochyliło się górą w kierunku silnika.
Czy możecie mi podpowiedzieć, czy zgięciu ulega w takich przypadkach raczej zwrotnica czy amortyzator?
Wymontowałem cały element, tzn i amortyzator i zwrotnicę. Nic na tych elementach nie widać.
Gdyby to była zwrotnica to bym kupił nową + łożysko i po sprawie ale jeśli to jest również amortyzator to już większe koszta. I zastanawiam się nad zakupem używanego kompletu.
I tu drugie pytanie, czy do mojego 1.8 z 2000roku będzie pasowała zawrotnica z piastą od 1.6 z 2003 roku?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Gachu

  • Gość
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2012, 17:37:40 »
jeśli uderzył tylko w koło to do wymiany, cała kolumna + wahacz + ew drążek kierowniczy

a jeśli uderzył w bok to mógł ruszyć bude i problem jest o wiele poważniejszy

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2012, 18:53:15 »
uderzył w koło i to dość delikatnie.
Wahacz nie widać by był naruszony, tak samo drążek kierowniczy - prosty.
A czy w serwisie by mi jakoś zdiagnozowali czy mam do wymiany zwrotnicę czy amortyzator? Bo wymontowałem cały element z auta i nie wiem czy inwestować w diagnozę czy po prostu kupić na allegro zwrotnicę a potem od razu 2 amory

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2012, 23:34:40 »
Pytanie może trochę z innej beczki. Z opisu wynika że ktoś Ciebie walnął, czyli ten ktoś jest winny. Skoro ktoś inny jest winny to czemu się bawisz sam w wymianę i kombinujesz.  Przy takim uderzeniu nie wiadomo co tam trzeba powymieniać.
Daj auto do warsztatu niech ci powymieniają co trzeba, ustawią geometrię, dadzą gwarancję na robotę  a zapłatę ściągną z OC sprawcy
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2012, 08:14:18 »
No nie jest to takie łatwe, bo to moja wina. Ja ruszałem z parkingu i musiałem przód wystawić by zobaczyć cokolwiek, gdyż po lewej miałem białego busa. No i wystawiłem przód i zobaczyłem tylko jak gościu już we mnie wjeżdża. I tyle.
Tak więc on był na drodze w rucha a ja się włączałem.
Może wiecie gdzie od czego może pasować jeszcze zwrotnica? Bo w Białymstoku to niestety jest dziura i na szrotach nie mają od picasso części.
Ale chyba pasuje zwrotnica z piastą od zwykłej xsary albo od Partnera - tam mi przynajmniej wynika z przeglądania allegro i forum.

Gachu

  • Gość
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2012, 11:48:33 »
znajdź na allegro gościa pod nickiem : linda100 i zadzwoń do niego, coś ci znajdzie w dobrej cenie

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: PO kolizji - zgięta zwrotnica?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2012, 19:49:29 »
Okazało sie że zgięty był amortyzator dokładnie w miejscu osadzenia go w zwrotnicy.
Amorki kupione nowe i wymienione. Przy okazji wymieniona końcówka drążka kierowniczego.
Znowu mogę się cieszyć jazdą naszym Pi.