Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy to początek końca belki ?  (Przeczytany 1959 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kamil Kroczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Jodłówka
  • Posiadany samochód: xsara 1.8 1998r. sport/hatchback
  • Miejscowość: Jodłówka
Czy to początek końca belki ?
« dnia: Styczeń 16, 2013, 16:20:36 »
Witam.
Około miesiąc temu kupiłem xsara 1.8 benzyna+LPG 1998r. 5 drzwi.  Czuje od niedawna dziwne bujanie z tyłu oraz skrzypienie podczas ruszania lub jak uginam auto.  Czy jest to wina całej belki czy tylko łożysk igiełkowych i jak długo mogę z tym jeździć ?  Amortyzatory mają po 70%. Czekam na odpowiedź ;).
Pozdrawiam.

Offline Marcin Mortas

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Koziegłowy
  • Posiadany samochód: Xsara I, 1.8i ASB, break, '98
  • Miejscowość: Koziegłowy
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2013, 18:17:01 »
Jesteś pewien, że skrzypi z tyłu?
Moja skrzypiała i nie mogłem zlokalizować gdzie. Po czym przestała ale padł łącznik stabilizatora...



... z PRZODU!
Jest: Xsara I, '98, ASB, break,
        Peugeot Boxer '98
Było: BMW, VW, PF126, PF125, Syrena, Nysa, Żuk, UAZ

Offline jarosław radwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: bydgoszcz
  • Posiadany samochód: ax 1.1 first '93 lpg+xsara 1.6 8v '99 lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: bydgoszcz
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2013, 17:23:02 »
w mojej x skrzypiało przy ruszaniu z tyłu z lewej, bo był uszkodzony prawy wahacz na łożyskach igiełkowych ( tak jak napisałem). dzisiaj ANTAŁEX rozwiązał problem.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2013, 21:54:28 »
Zapytaj sprzedawcy jak masz kontakt jeszcze czy bylo cos robione z belka. Jak nie to po tylu latach na pewno masz ją do zrobienia.

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2013, 15:35:13 »
Miałem podobne objawy, lekkie trzeszczenie  i to nie zawsze nawet myślałem o odwołaniu wizyty w Antałexie , bo koła stały prosto . jedynie co mi nie pasowało to usztywniony tył. Naciskając ręką na tylny błotnik ciężko  się uginało  zawieszenie .W miejscu połączenia tylnego wahacza z belką było mokro mimo suchej pogody. W sumie łożyska z jednej strony już nie było ,kulki zmielone smarowanie tylko wodne .
O zużytych belkach świadczy też niski komfort na nierównościach głównie przejazdach przez tory kolejowe. Moim zdaniem nie ma na co czekać  tylko robić belkę. Polecam tak jak większość klubowiczów  Antałex, byłem robiłem i wiem co piszę a decyzja należy do ciebie
:devil: ;-)

Offline Kamil Kroczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Jodłówka
  • Posiadany samochód: xsara 1.8 1998r. sport/hatchback
  • Miejscowość: Jodłówka
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2013, 17:10:47 »
Auto ma 170 tys przebiegu więc na pewno ktoś już zajmował się tą belką. Na razie nie mam odp sumy potrzebnej na renowacje tej belki. Autem jedzie się nawet dobrze. Jedynie niepokoi mnie lekkie bujanie (chyba, że przyczyną jest to, że lekko ruszam kierownicą, czy w tym aucie wspomaganie jest tak czułe ?). Może tylko mi się wydaje ? W prawym tylnym kole jest lekki luz. Nie mam problemu z ugięciem auta ręką ( nie mówię też, że wciskam je do spodu). Mam w planach wyjazd na feriach łącznie ok 600 km dam rade w takim stanie jak jest teraz, czy może się coś stać, np. zablokować koła ? Dodam jeszcze, że przy ok 120 km/h trzęsie się auto. W poprzednim aucie były źle osadzone koła z przodu, czy tutaj też to może być przyczyną ?

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2013, 09:41:30 »
Stan auta który opisujesz moim zdaniem kwalifikuje go  do szybkiej naprawy i ja bym z tym nie czekał. Nikt z forumowiczów nie powie ci czy przejedziesz te 600 km. to ty najlepiej ocenisz swoje usterki .Belka to może i wytrzyma tylko te wibracje auta przy 120 km/h to już jest grożne .Pamiętaj że masz osłabione zawieszenie , poduszki tylnej belki też pewnie nie najlepsze i luzy w kole .Raz dobrze wpadniesz w dziurę w jezdni i może być kłopot. Przypomnę tylko że auto ma swoje lata i koszt naprawy w sytuacji gdy jesteś poza domem może przewyższyć wartość  samego auta . Po prostu taniej będzie wrócić pociągiem . Ja bym nie ryzykował. Jeszcze rozumiem że chcesz dojechać do antałexu , auto nie obciążone ,jazda spokojna jest szansa że będzie ok. Ja belkę robiłem po 115 tyś i łożyska w belce już nie bylo. to oczywiście nie jest regula i tez miałem do antałexu 400 km
:devil: ;-)

Offline Adrian Dopierała

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Wolsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1.8i (90KM), Fiat 600 1.1 (54 KM)
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Wolsztyn
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2013, 13:21:47 »
Witam drogich klubowiczów.
Mam ten sam problem. tyle tylko, że skrzypienie pojawia się sporadycznie i tylko przy bardzo małej wilgotności powietrza.
zastanawia mnie, czy na to, że tył xsary bardzo mocno "siedzi" nie mają wpływu amortyzatory. kiedyś zrobiłem próbę i odkręciłem amortyzatory. wtedy auto stało o wiele wyżej i było o wiele bardziej miękkie. z amortyzatorami praktycznie nie jestem w stanie dodusić tyłu do ziemi. Przepraszam za ewentualne złe interpretacje bo nie znam się prawie wcale na mechanice.
Pozdrawiam

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2013, 10:02:19 »
Typowe objawy uszkodzonej belki ,to ,że zawieszenie  bez amortyzatora jest miększe to normalne, ale pozostałe objawy świadczą o zużyciu się łożysk w belce , miałem to samo
:devil: ;-)

Offline Krzysztof Sztylka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.6 16v 109 KM 2002 r.
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Czy to początek końca belki ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2014, 17:22:01 »
Witam
Od jakiegoś czasu pod samochodem słyszę dziwne trzeszczenie i skrzypienie. Na początku miałem wrażenie, że słychać to z przodu ale teraz mam wątpliwości i wydaje mi się, że może to być z tyłu. Słychać to przy normalnej jeździe po równej drodze ( o ile u nas mogą być równe drogi) Przy większych prędkościach problem jakby zanikał. Zupełnie się na tym wszystkim nie znam i nie wiem jak sprawdzić czy to może być belka. Dodam, że moja Xsara ma 130 tys km i belka na pewno nie była robiona, bo jak ją kupowałem od Niemca to nawet rozrząd nie był ruszany od nowości.