Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie  (Przeczytany 1723 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Urbaniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2004 ben/gaz
  • Miejscowość: Pabianice
Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« dnia: Styczeń 22, 2013, 00:09:52 »
Witam, koledzy jako, że jestem nowym/szczęśliwym posiadaczem Citroena XP pragnę zapytać o jedną rzecz. Dziś chciałem użyć klimatyzacji do odszronienia przedniej szyby i po włączeniu przycisku klimatyzacji nie usłyszałem charakterystycznego "cyknięcia" sprzęgła kompresora klimy.Dodam ,że temperatura na zewnątrz wynosiła ok (minus) - 5 stopni.Dodam, że chodzi tu o klimatronic. Tu moje pytanie: jaka jest minimalna temperatura zewnętrzna aby ten kompresor się załączył.Pytam bo nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Jedni piszą ,że poniżej + 5 stopni sprężarka się nie załączy inni ,że powinna bo w ten sposób szybko odszrania się szyby.Informacyjnie po przejechaniu ok 15 km. i nagrzaniu się silnika nadal sprężarka się nie załączała. Bardzo proszę o odpowiedź gdyż nie wiem czy wszystko jest ok.

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2013, 00:20:04 »
Jeśli na dworze jest poniżej 1 stopnia na plusie to już nie ma co liczyć na sprężarkę klimy aż do ocieplenia.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Krzysztof Urbaniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2004 ben/gaz
  • Miejscowość: Pabianice
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2013, 01:22:41 »
Dzięki bardzo kolego , a orientujesz się czy nagrzanie silnika ma jakiś wpływ na jej uruchomienie? np. po dłuższej jeździe gdy silnik ładnie się nagrzeje i w wewnątrz też będzie już ciepło? Czytałem gdzieś ,że owszem sprężarka się uruchomi włączając funkcję odparowywania/ odszraniania przedniej szyby, ale trochę wydaje mi się to dziwne.

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2013, 01:47:41 »
Klima czerpie wiedzę o temperaturze z czujnika w lusterku i czujnika na parowniku, jeśli na dworze będzie temperatura ujemna lub też nawet dodatnia, ale parownik osiągnie temperaturę bliską zeru, to włączy się zabezpieczenie, uniemożliwiające zamarznięcie parownika, praca silnika za dużo do tego nie wnosi - jak jest mróz na dworze, to klima nie odpala i tyle.
Oczywiście może się zdarzyć że klima odpali na chwilę przy temperaturach przejściowych rzędu -2<>2, ale nie zawsze (u mnie przy +1 stopniu sprężarka zazwyczaj po chwili się wyłącza, zwłaszcza jak z lusterka dostaje info że temperatura spada).

Zdarzały się wesołe historie, gdzie zepsuty czujnik w lusterku pokazywał np. -30, podczas gdy na dworze było +26 stopni - wtedy klima też nie wyrażała chęci do współpracy ;)
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Krzysztof Urbaniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2004 ben/gaz
  • Miejscowość: Pabianice
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2013, 02:10:31 »
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Powiem szczerze ,że trochę się niepokoiłem, bo przesiadłem się z mniej "elektronicznego" samochodu i Pikuś jest dla mnie novum.Spróbuję wjechać na parking  hipermarketu, najlepiej podziemny gdzie tem. będzie wyższa. Choć teraz nawet tam może być niewystarczająco ciepło.U mnie za oknem - 11.Było to dla mnie zagadką ale Twoje wytłumaczenie jest bardzo logiczne. Dzięki

Offline Krzysztof Urbaniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8 2004 ben/gaz
  • Miejscowość: Pabianice
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2013, 00:39:36 »
Dzis temperatura otoczenia wzrosla do 0 ale samochod stal na sloncu, coprawda zimowym ale sloncu i klima zaczela elegancko sie zalaczac. Jeszcze raz dzieki za pomoc. Pozdr.

Offline Marek Konopka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: picasso 2.0HDI 2004
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Załączanie się sprężarki klimy na mrozie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2013, 13:04:49 »
witam. jeżeli klima nie działa w mrozy to dlaczego jej ręczne wyłączenie powoduje parowanie szyb np. 4 osoby w ubraniach po nartach , a temp. odczuwalna przy nie zmienionych nastawach(zawsze 21) wydaje się wyższa. powyższe dotyczy też innych pór roku z temp. niższą niż zalecana. dlatego od zakupu używam tylko trybu Auto i nie rozmyślam czy sprężarka działa  czy nie , no chyba że coś nawali - tfu,na psa urok.