Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Podświetlenie zegarka  (Przeczytany 1141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Podświetlenie zegarka
« dnia: Maj 06, 2013, 16:39:28 »
Witam,
Dopadła mnie awaria podświetlenia. Pomyślałem - żaróweczka, więc wymieniłem i nadal nie chciała świecić. Sprawdziłem napięcie w gnieździe żarówki i było ok.( 12V). "Pogmyrałem" oprawką i zapaliła się , więc poskładałem do kupy i pojechałem. Niestety po ok 0.5 godziny jazdy zgasła. Dojechałem do domu i rozebrałem znowu (na szczęście nie jest to upierdliwe, dziwne nie :)  ). Okazało się , że żarówka jest dobra a nie świeci. Wymieniłem na nową na wszelki wypadek i dalej nic, ale tym razem okazało się , że nie ma napięcia w gniazdku żarówki. Wziąłem pod lupę tą nieszczęsną oprawkę i okazało się , że ułamał się kawałek blaszki kontaktowej i zrobił zwarcie.
Teraz pytanie, Jak ta żaróweczka jest zasilana bo zegarek chodzi normalnie wszystkie kontrolki i światła świecą. Nie znalazłem schematu elektrycznego i nie wiem gdzie szukać.
Wszelkie porady mile widziane.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Podświetlenie zegarka
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2013, 07:17:54 »
Skoro zaświecają się wraz z włączeniem oświetlenia zewnętrznego to raczej wiadomo iż z instalacji oświetlenia postojowego.. Jeśli reszta instalacji funkcjonuje to pozostaje szukanie upaloej ścieżki na płytce.

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Podświetlenie zegarka
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2013, 07:43:49 »
Problem rozwiązany. Ale po kolei.
Niestety zabrałem się do problemu od d...y strony :D.
Tak jak napisałem nie znalazłem w książce schematu z zegarkiem, jest tylko z wyświetlaczem wielofunkcyjnym. Tam nie ma połączenia z podświetleniem bo jest ono sterowane przez BSI i myślałem, że tak samo jest w zegarku. I tu się myliłem. Trzeba było zacząć od spraw najprostszych jak bezpiecznik .... no i okazało się ,  że był spalony.
A to nieświecenie pomimo wymiany żarówki spowodowane było odłamaniem się tej blaszki w oprawce , oczywiście złośliwie od tej strony, z której w żaróweczce jest drucik kontaktowy. Zagiąłem ten drucik w drugą stronę i jest OK, tylko czy będę o tym pamiętał przy następnej wymianie żarówki ??? :(
Pozdrawiam