Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?  (Przeczytany 2538 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jarosław Grząbel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 68
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 1.6HDi 2010
[MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« dnia: Czerwiec 05, 2013, 12:30:53 »
Witam,

Mam pytanie. Mialem przeboje z akumulatorem od jakiegos czasu i ostatecznie wymienilem na nowy. Moze rzeczy ktore bede pisal sa niepowiazane ze soba, ale wole podac wiecej informacji niz mniej. Otoz... najpierw zaczal mi szalec centralny zamek z pilota. Czasami reagowal po kilku nacisnieciach, a ostatecznie przestal dzialac w ogole. Czyli nie moge ani otworzyc ani zamknac drzwi z pilota. Kluczykiem wszystko normalnie chodzi. Rozbieralem i czyscilem pilota, nie pomoglo, sprawdzalem stan baterii w pilocie i prad byl (niestety nie pamietam jaki byl V, ale z tego co kojarze te baterie maja tak, ze albo maja prad albo w ogole). Potem jak mialem przeboje z akumulatorem, tzn. byl na wykonczeniu i raz trzymal napiecie raz nie to zaczely sie cyrki z radiem. Radio - co prawda mam wsadzone JVC - czasami sie nie wylaczalo po przekreceniu kluczyka i zamknieciu auta wiec musialem panel wyciagac na noc zeby pradu nie bralo. Potem zaczelo sie robic tak ze sie w ogole nie wlaczalo... i np. nagle wlaczalo mi sie w polowie drogi. Teraz w ogole nie dziala. Co smieszne jak wsadze plyte to radio sie zalacza, laduje plyte, po czym wylacza sie. Jak chce wyciagnac plyte, wciskam przycsik, radio sie zalacza, wyrzuca plyte i wylacza sa. W ubieglym tygodniu zauwazylem ze klimatyzacja mi sie nei wlacza. Lampka sie swieci na przycisku, ale sprezarka sie nie zalacza. Raczej nei jest to problem braku freonu, bo o ile pamietam to jakby to bylo to to przycisk w ogole by nie reagowal - tzn. dioda by sie nie zapalala.

No i teraz tutaj jest moje pytanie, czy to moze miec zwiazek, ze podczas wyciagania i wkladania akumulatora jak mialem z nim przeboje i musialem na noc zabierac do ladowania to czy moglem gdzies odpiac mase ? Sprawdzalem bezpieczniki wszsytkie sa OK. Jesli jest to problem masy to czy bym mial jakies inne "typowe" problemy ? Jak to sprawdzic w ogole ? Czy ktos ma pomysly co to moze byc ?

Poza tymi usterkami nie zauwazylem nic co by nie funkcjonowalo.

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Jarek

Marek_S

  • Gość
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2013, 13:02:35 »
Całkiem mozliwe że coś takiego jest .

Offline Jarosław Grząbel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 68
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 1.6HDi 2010
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2013, 13:03:38 »
Idzie to jakos w latwy sposob sprawdzic ?

Offline Paweł Stefaniuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16V, 143KM, 2006 Exclusive
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2013, 15:47:29 »
Raczej niemożliwe, żeby przypadkowo coś rozłączyć odpinając akumulator. Nie podejrzewam, żebyś go szarpał na siłę i coś urwał.
To, że klima wcześniej działała, a teraz nie to nie ma przecież pewności, że jednak gaz nie uciekł.  Lampka może  świecić na przycisku, a sprezarka sie nie załącza. Na początek zrób wizje lokalną na oko. Przyjrzyj się skraplaczowi "chłodnica klimy" czy nie ma jakiś tłustych plam, mogą być szare, brązowe, żółtawe czy zielonkawe. Obejrzyj też pod tym kątem węże i rurki szczególnie na złączach. Jeśli są jakieś ślady to świadczą o nieszczelności.
Zdarzają się też awarie sprzęgiełka sprężarki.

Offline Arek Marciński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0 16V 100kW
  • Miejscowość: Gdynia
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2013, 16:32:37 »
0

Offline Jarosław Grząbel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 68
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 1.6HDi 2010
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2013, 16:40:15 »
Cytuj

Arek Marciński napisał:
Po kolei:
Sprawdź podłączenie radia, bo IMHO na pewno jest zrobione źle. Problem leży w tym, że pamięć radia jest podłączona razem z jego zasilaniem. Powoduje to wysysanie prądu z akumulatora (obciążenie może skakać nawet do 1A !)
Pamięć radia ma być podłączona pod stały "+" (najczęściej kabel żółty radia) a zasilanie (czerwony) pod "+" po tzw zapłonie (czyli pojawia się po przekręceniu kluczyka.
Fabryczne radio jest podłączone tak, że po otwarciu drzwi jest już w stanie gotowości - podejrzewam że piny we wtyczce tego JVC nie zostały odpowiednio przestawione.
Co do wyłączania - prawdopodobnie ucieka styk za zasilaniu (pamięć jest) dlatego możesz wyjąć/włożyć płytę.

Mam do tego zestaw dedykowanych wtyczek od JVC do C5 zeby bylo wszystko cacy i zby bylo sterowanie w kierownicy itp, takze to nie jest to. Poza tym radio od 4 lat chodzilo bez zarzutu. Moze sie po prostu zepsulo, nie wiem, bo msuze je wyciagnac, a zgubilem klucze do wyciagania radia hehe i musze poszukac albo kupic nowe, podloczyc bezposrednio albo do innego auta i zobaczyc, tyle ze wolalem napisac tez o radiu bo moze to byc powiazane z ogolna elektryka.

Cytuj

Arek Marciński napisał:
Klimatyzacja - wentylator nawiewu kręci? Jeśli nie, masz ubity sterownik tego wentylatora, a to uniemożliwia uruchomienie klimatyzacji. (Naprawa to koszt 6 paka plus wysyłka jak coś, a jak masz zdolnego lutowniczego pod ręką, to kup tranzystor H80NF55-08 i wymień go w tymże sterowniku)

Tak nawiew normalnie jest tak samo zmiana pozycji nawiewu dziala, wszytko git, ale sprezarka widze ze nei dziala, bo to widac, bo na boku sie powinno "sprzeglo" (czy jak to tam sie profesjonalnie nazywa) zaczac krecic, a to widac z gory przez maske. Poza tym w momencie zalaczenia jest charakterystyczny stuk.

Cytuj

Arek Marciński napisał:
Jeśli akumulator jest drenowany przez radio (a tak na pewno jest) to elektronika będzie odstawiała cyrki, szczególnie że C5 ma economy mode, które odcina dopływ prądu do zbędnych gadżetów, starając się pozostawić bufor prądu na rozruch silnika.

Tak wiem, ale problem akumulatora zosatl juz rozwiazany i nie jest drenowany przez radio.

Dziekuje za odpowiedzi.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2013, 11:33:36 »
Przed odpięciem akumulatora poczekałeś aż zgasną zegary?

Offline Jarosław Grząbel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 68
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 1.6HDi 2010
Re: [MKI] Problem z elektryka ? Brak masy ?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2013, 11:52:07 »
Cytuj

Tomasz Omiński napisał:
Przed odpięciem akumulatora poczekałeś aż zgasną zegary?

Tzn... jakie zegary ?