Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB  (Przeczytany 201317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Wolfowicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 071
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Mk I 2.0i
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #225 dnia: Luty 01, 2017, 23:22:05 »
Jak to co się zmienilo... Logo firmy!  :P Szewrony są mniej ostre, tzn. takie bardziej wygładzone :)

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #226 dnia: Luty 02, 2017, 02:10:14 »
To w 2013. W 2010 lampy

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #227 dnia: Luty 02, 2017, 08:57:44 »
Dokładnie :) Jak słyszę takie gadki pseudo specjalistów to od razu tracę zaufanie do takiego warsztatu.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #228 dnia: Luty 02, 2017, 16:12:24 »
No i bądź tu mądry i pisz wiersze....a ja olej wymienić muszę/chcę...K.... a inni do nich jeżdżą i wymieniają....Chyba podjadę oblukać co i jak. Tylko z czasem krucho, niestety.

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #229 dnia: Luty 02, 2017, 16:14:15 »
U mnie zrobił właśnie tak, ale bez odpinania kostki, tylko z odkręceniem korka. Dwukrotnie. Jest OK.
Też w Izabelinie ;)? Z Amsterdamu się fatygowaleś?

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #230 dnia: Luty 06, 2017, 01:33:16 »
Właśnie umówiłem się w Izabelinie na wymianę dynamiczną, ale...

Oto co  mi powiedzieli: modeli C5 x7 jak moja lub starsze przyjeżdża do nich trochę. Jeżeli chodzi o procedurę wymiany to (i tu mnie Pan zaskoczył w porównaniu z tym co czytam na forum): przed wymianą nie wyjmuje się bezpiecznika pompy bo to i tak nic nie daje (takie rzeczy robiło się w modelach do 2010r., ze względu na nieco inna konstrukcję...czegoś tam); odpina się natomiast w przypadku mojego egzemplarza kostkę płynu LDS i odkręca korek LDS-u. W trakcie wymiany (ma trwa ok. 1,5h) nie zmienia się biegów w skrzyni bo potrafi się zacinać w pozycji P??????????I co Wy na to? Można zgłupieć.

No to już u mnie odpadli, zwłaszcza ostatnie zdanie .......
a byli faworytem na Warszawie :)
chyba znowu muszę do Zapały pod Kielce pojechać :)

Paweł, to te biegi trzeba zmieniać? Mam to robić jeszcze raz???

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #231 dnia: Luty 06, 2017, 01:33:47 »
U mnie zrobił właśnie tak, ale bez odpinania kostki, tylko z odkręceniem korka. Dwukrotnie. Jest OK.
Też w Izabelinie ;)? Z Amsterdamu się fatygowaleś?

W Polsce jest dużo tańsza naprawa. Poza tym i tak tu bywam (syna mam tu).

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #232 dnia: Luty 06, 2017, 09:46:59 »
A w jaki sposób (inny niż zmiana biegów) olej zostanie "przelany" przez wszystkie zawory/zakamarki skrzyni ?

To rozumiem. Masz rację. ALE jeśli tego nie zrobili mi w ten sposób, to znaczy, że jest źle i trzeba robić jeszcze raz? Czy zostawić jak jest?

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #233 dnia: Luty 06, 2017, 09:55:27 »
Moim zdaniem jak nie zmieniali biegów w trakcie wymiany to po takiej wymianie nowy olej zmiesza się z resztkami starego przy normalnym użytkowaniu skrzyni. Wówczas nie zostanie dynamicznie wypłukane np. 95% "starego" oleju tylko np. 85%, a reszta zostanie wymieszana z nowym olejem co i tak nie powinno mieć wpływu na pracę skrzyni (chyba).

Ale przejdźmy do meritum- czy ktoś z Lexią będzie mógł mi wykasować licznik oleju i ewentualnie zobaczyć co tam się dzieje w Cytrynie? Zadałem już to pytanie w innym dziale ale jakoś nie ma odzewu....Wymianę mam mieć w środę...Pomoże ktoś?

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #234 dnia: Luty 06, 2017, 09:59:06 »
Moim zdaniem jak nie zmieniali biegów w trakcie wymiany to po takiej wymianie nowy olej zmiesza się z resztkami starego przy normalnym użytkowaniu skrzyni. Wówczas nie zostanie dynamicznie wypłukane np. 95% "starego" oleju tylko np. 85%, a reszta zostanie wymieszana z nowym olejem co i tak nie powinno mieć wpływu na pracę skrzyni (chyba).

Ale przejdźmy do meritum- czy ktoś z Lexią będzie mógł mi wykasować licznik oleju i ewentualnie zobaczyć co tam się dzieje w Cytrynie? Zadałem już to pytanie w innym dziale ale jakoś nie ma odzewu....Wymianę mam mieć w środę...Pomoże ktoś?

Marcin, odpowiedź dostałeś od Pawła i odemnie w drugim temacie :)

Offline Mariusz Chałubek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII 2,0HDI 163kM
  • Miejscowość: Legionowo
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #235 dnia: Luty 06, 2017, 13:38:37 »
Moim zdaniem jak nie zmieniali biegów w trakcie wymiany to po takiej wymianie nowy olej zmiesza się z resztkami starego przy normalnym użytkowaniu skrzyni. Wówczas nie zostanie dynamicznie wypłukane np. 95% "starego" oleju tylko np. 85%, a reszta zostanie wymieszana z nowym olejem co i tak nie powinno mieć wpływu na pracę skrzyni (chyba).

Ale przejdźmy do meritum- czy ktoś z Lexią będzie mógł mi wykasować licznik oleju i ewentualnie zobaczyć co tam się dzieje w Cytrynie? Zadałem już to pytanie w innym dziale ale jakoś nie ma odzewu....Wymianę mam mieć w środę...Pomoże ktoś?


Mam Lexię, mogę pomóc.  Wysłałem prywatną wiadomość.

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #236 dnia: Luty 06, 2017, 16:36:02 »
Moim zdaniem jak nie zmieniali biegów w trakcie wymiany to po takiej wymianie nowy olej zmiesza się z resztkami starego przy normalnym użytkowaniu skrzyni. Wówczas nie zostanie dynamicznie wypłukane np. 95% "starego" oleju tylko np. 85%, a reszta zostanie wymieszana z nowym olejem co i tak nie powinno mieć wpływu na pracę skrzyni (chyba).

Ale przejdźmy do meritum- czy ktoś z Lexią będzie mógł mi wykasować licznik oleju i ewentualnie zobaczyć co tam się dzieje w Cytrynie? Zadałem już to pytanie w innym dziale ale jakoś nie ma odzewu....Wymianę mam mieć w środę...Pomoże ktoś?

Ja moge, z przyjemnoscia. Pisz pw.

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #237 dnia: Luty 06, 2017, 18:06:10 »
Dzięki Michał...czekam na odp również Mariusza, wysłałem na PW wiadomość. Miło, że ktoś się odezwał.  Dam znać co i jak jak....

Offline Grzegorz Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer 2.0 BlueHDI 180 KM Exclusive BVA (2015); Citroen C3 1.2 VTi PureTech 82KM ETG More Life (2015)
  • Miejscowość: Poznań
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #238 dnia: Luty 07, 2017, 16:12:54 »
Zapytam w tym wątku, bo temat zbliżony. Jak często zmieniać olej w ASB (skrzynia EAT6), jeżeli użytkuje się auto od nowości, zakładając, że będą to tylko wymiany statyczne?

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #239 dnia: Luty 09, 2017, 08:45:15 »
Olej wymieniony w automacie. Cała wymiana w Izabelinie potrwała ok. 1,5h. Nie odłączali bezpiecznika pompy, nie było zmian biegów w trakcie. Zmiany biegów, jak mówili Ci spece, robi się przy płukaniu skrzyni specyfikami. Po wymianie moje pierwsze wrażenia to jakby biegi zmieniały się nieco płynniej (wcześniej nie miałem ze zmianą biegów żadnych niepojących sygnałów, uślizgów czy przeciągania na biegach jak opisywali niektórzy). Ale może to takie wrażenie po wymianie. Trochę pojeżdżę to będę miał porównanie.
Kolega Mariusz wykasował licznik zużycia oleju do zera (wg. stanu licznika zużycia oleju w skrzyni było 2889044, to chyba jedna z niższych wartości), za co mu bardzo dziękuję.
 
Niestety w trakcie obsługi programem moja Cytryna przeszła w Economy Mode, a później nie chciała w ogóle odpalić. Nawet rozruch z kabli od Aku kolegi Mariusza nie pomógł. Zdarzyło mi się to już drugi raz, że Aku jest chyba rozładowany prawie do zera i samochód nie odpala. Na razie zamiast cieszyć się użytkowaniem mam niezły wku....
 Dobrze, że całą operację przeprowadzaliśmy pod centrum handlowym w podziemnym garażu bo inaczej gdzieś na ulicy musiałaby nocować Cytryna. Poprzednim razem zaniosłem Aku do ładowania do mechanika: stwierdził stan głębokiego rozładowania, po ok. 3h ładowania u niego był niemal na max. naładowany i wskazywał dobre parametry. Dlatego teraz się zastanawiam czy od razu kupić nowe Aku czy może w trakcie tego Economy Mode coś zżera mu prąd do końca? Miał ktoś podobnie u Was?

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #240 dnia: Luty 09, 2017, 11:27:30 »
Olej wymieniony w automacie. Cała wymiana w Izabelinie potrwała ok. 1,5h. Nie odłączali bezpiecznika pompy, nie było zmian biegów w trakcie. Zmiany biegów, jak mówili Ci spece, robi się przy płukaniu skrzyni specyfikami. Po wymianie moje pierwsze wrażenia to jakby biegi zmieniały się nieco płynniej (wcześniej nie miałem ze zmianą biegów żadnych niepojących sygnałów, uślizgów czy przeciągania na biegach jak opisywali niektórzy). Ale może to takie wrażenie po wymianie. Trochę pojeżdżę to będę miał porównanie.
Kolega Mariusz wykasował licznik zużycia oleju do zera (wg. stanu licznika zużycia oleju w skrzyni było 2889044, to chyba jedna z niższych wartości), za co mu bardzo dziękuję.
 
Niestety w trakcie obsługi programem moja Cytryna przeszła w Economy Mode, a później nie chciała w ogóle odpalić. Nawet rozruch z kabli od Aku kolegi Mariusza nie pomógł. Zdarzyło mi się to już drugi raz, że Aku jest chyba rozładowany prawie do zera i samochód nie odpala. Na razie zamiast cieszyć się użytkowaniem mam niezły wku....
 Dobrze, że całą operację przeprowadzaliśmy pod centrum handlowym w podziemnym garażu bo inaczej gdzieś na ulicy musiałaby nocować Cytryna. Poprzednim razem zaniosłem Aku do ładowania do mechanika: stwierdził stan głębokiego rozładowania, po ok. 3h ładowania u niego był niemal na max. naładowany i wskazywał dobre parametry. Dlatego teraz się zastanawiam czy od razu kupić nowe Aku czy może w trakcie tego Economy Mode coś zżera mu prąd do końca? Miał ktoś podobnie u Was?

Najrozsadniej bedzie pewnie kupic po prostu nowy aku, bo inaczej bedzie sprawial klopoty.

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #241 dnia: Luty 09, 2017, 14:00:07 »
Cytuj
Najrozsadniej bedzie pewnie kupic po prostu nowy aku, bo inaczej bedzie sprawial klopoty.

Dojrzewam do tego tylko na razie moje fundusze się uszczupliły znacząco. Dodatkowo ferie za pasem....Tylko się jeszcze zastanawiam czy nowy AKU rozwiąże moje problemy czy znów będzie coś nie halo przy Economy..Na razie mój początek znajomości z Cytryną nie jest miły.

Offline Grzegorz Krasuski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C5 X7 2013r, kombi, 2.0 HDI 163, FAP, AM6, H3+
  • Zainteresowania: Browarki...
  • Miejscowość: Bytom
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #242 dnia: Luty 10, 2017, 12:48:45 »
No jak powiedziałeś początek przygodny, jak rozwiążesz wszystkie problem to zaczniesz Cieszyć sie jazdą Cytryną :)

ja przed zakupem zamówiłem Firme z Krakowa, wiedziałem co i jak, zrobiłęm odrazu nowy oku Płyny wyminione i nie ma żadnego problemu

w Czwartek miałem awarie przewód ciśnienowy pekniety, ale to pierdoła  ZRÓB WSZYSKO JAK NALEŻY CYTRYNA NIE WYBACZA OSZCZEDZANIA ! :)

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #243 dnia: Luty 10, 2017, 21:55:40 »
Wiem, że nie wybacza...Aku muszę kupić. Właśnie się rozglądam. Kilka rzeczy mam jeszcze w niej do zrobienia, ale do następnej zimy się uporam. :)

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #244 dnia: Luty 12, 2017, 08:42:30 »
Koledzy podczas odczytu Lexią wyskoczył mi błąd nr U1308, tzn. Usterka sterowania elektrycznego skrzyni biegów w sieci CAN, wartość otrzymana jest nieprawidłowa.
W objaśnieniu napisane było: Stan przekładni hydrokinetycznej: nie zblokowany lub otwarty.

Badanie odbywało się na postoju, dźwignia biegów w pozycji P, włączony zapłon bez uruchomionego silnika. Usterka jest przemijająca (dodam, że już kiedyś taki błąd mi się pojawił).
Może ktoś mi objaśnić z czym to się wiąże lub może wiązać?
Jeszcze jedna sprawa, która mnie nurtuje: podczas jazdy przy prędkości w zakresie 74-80km/h na 6 biegu słychać delikatny gwizd. Zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia powoduje zanik tego gwizdu. Mam wrażenie, że przed wymianą oleju był bardziej słyszalny (denerwujący jak się jedzie cały czas np. 75km/h przez kilka kilometrów), a po wymianie dużo mniej.
Gdzieś wyczytałem, że to gwizd skrzyni biegów i  kilka osób to potwierdza, ale nikt nie zna dokładnie przyczyny tego i czy można to zwalczyć. Na razie po wymianie przejechałem tylko ok. 60km, ale jutro w trasie zrobię jeszcze 300. Może adaptacja skrzyni coś zmieni (czytałem, że niektórym to pomogło), tylko co wywołuje ten delikatny gwizd? Może jest to powiązane z pojawiającym się błędem?

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #245 dnia: Luty 12, 2017, 11:10:17 »
Błąd może być związany z zachwianiem napięcia w sieci CAN np. odpięcie akumulatora przed uśpieniem BSI lub w ogóle kiepski stan akumulatora gdzie podczas rozruchu napięcie spada do tego stopnia, że w kalkulatorach będą właśnie pojawiać się takie błędy. Jeśli chodzi o gwizdanie to też mam taki sam objaw na 6-tym biegu (nie jest to jakieś strasznie głośne i właściwie trzeba się wsłuchać i ściszyć radio), ale nigdy nie drążyłem sprawy o co chodzi, po za tym skrzynia chodzi prawidłowo.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #246 dnia: Luty 12, 2017, 11:19:01 »
Błąd może być związany z zachwianiem napięcia w sieci CAN np. odpięcie akumulatora przed uśpieniem BSI lub w ogóle kiepski stan akumulatora gdzie podczas rozruchu napięcie spada do tego stopnia, że w kalkulatorach będą właśnie pojawiać się takie błędy. Jeśli chodzi o gwizdanie to też mam taki sam objaw na 6-tym biegu (nie jest to jakieś strasznie głośne i właściwie trzeba się wsłuchać i ściszyć radio), ale nigdy nie drążyłem sprawy o co chodzi, po za tym skrzynia chodzi prawidłowo.

Właśnie liczę na to, że po wymianie AKU kilka błędów zniknie. U mnie ten gwizd nie jest też jakiś natarczywy ale, że lubię wnikać... to się zastanawiam co fizycznie go wywołuje. Dlaczego jedni to mają a inni nie? U mnie też skrzynia chodzi OK.

Offline Marcin Specylak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Trąbki Wielkie k/Gdańska
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2007, 2.0 HDI automat
  • Zainteresowania: Reklama, Nowe technologie IT
  • Miejscowość: Trąbki Wielkie k/Gdańska
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #247 dnia: Luty 14, 2017, 18:52:11 »
Czy może ktoś podać ścieżkę dostępu do odczytu stanu zużycia oleju w DB / Lexia bo nie mogę znaleźć, a nie chcę sobie zrobić problemu kasując go przez przypadek. Mam wersję 7.02
Specy

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #248 dnia: Luty 15, 2017, 17:13:30 »
Na razie Aku wymieniony. Zobaczymy z czasem jak się będzie sprawował.

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #249 dnia: Luty 16, 2017, 00:48:45 »
Czy może ktoś podać ścieżkę dostępu do odczytu stanu zużycia oleju w DB / Lexia bo nie mogę znaleźć, a nie chcę sobie zrobić problemu kasując go przez przypadek. Mam wersję 7.02

Poszukiwanie usterek-> kalkulator BVA -> na dole masz menu 'licznik zuzycia oleju' i tam odczyt oraz zapis.