Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3  (Przeczytany 45200 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« dnia: Styczeń 08, 2014, 21:38:08 »
Witam koledzy forumowicze, pacjentem jest Citroen C5 mk3 z 2009 z przebiegiem 136kkm w miarę pewnym. Kupiłem go niedawno i zrobiłem lekko ponad 2kkm. Od pewnego czasu gdy fascynacja autem opadła zauważyłem,że samochód lekko szarpie przy zmianie biegu z 2 na 3 i z 4 na 5. Ciekawym jest,że w zależności od położenia pedału gazu szarpnięcia te są nie odczuwalne (gaz na max lub więcej jak 1/2) lub odczuwalne (nie jakoś mocno) przy pedale wciśniętym na ok mniej jak 1/2. Dodatkowo spostrzegłem, że przy owej zmianie następuje coś w stylu uślizgiwania się wrzuconego biegu. Podsyłam 2 linki z filmikami pokazującymi pracę mojej skrzyni w trakcie przyśpieszania z połową gazu kiedy to uślizgi są największe. Pozostałe biegi jak i praca skrzyni jak dla mnie jest bez zarzutu.

Filmik 1 pokazuje uślizg przy zmianie z 2 na 3 i z 4 na 5.
http://www.youtube.com/watch?v=ukxMGT6Tus0

Filmik 2 pokazuje uślizg przy zmianie z 4 na 5.
http://www.youtube.com/watch?v=O5aZMdDIGyw&feature=youtu.be

Co do wymiany oleju to nie wiem czy takowy był zrobiony. Auto przyjechało do polski z francji dlatego zakładam ,że nigdy takiej wymiany nie było. Co do wrzucania biegu wstecznego oraz szarpania na wstecznym to nie mam żadnych problemów. Do Was kolegów mam pytanie co zrobić w tej sytuacji? Wariant 1 nie robić nic i jeździć tak długo aż skrzynia zacznie bardziej świrować i wtedy naprawa albo wymiana skrzyni, czy wariant 2 zrobić wymianę oleju (statycznie czy dynamicznie?) i modlić się,że to coś pomoże? Może jest jakiś użytkownik forum z okolic Oleśnicy, który posiada samochód z tą skrzynią i po przejażdżce moim samochodem może stwierdzić czy faktycznie coś nie halo czy po prostu przesadzam?

Z góry wielkie dzięki za pomoc i porady.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 690
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2014, 23:02:33 »
Kolego dużo czytam odkąd kupilismy 2 cytryny i mimo,że nie mamy automata to gdzies po drodze natknęłam się na wątek z podobnym problemem choc chyba przy mkII ale też 6biegowy(czy na tym forum czy w innym miejscu nie pamietam kompletnie).Problem był w jakims sterowniku(ponoć mają wadę),który wyjmuje sie ze skrzyni(o ile dobrze pamietam,bo z uwagi na posiadany manual wielkiej wagi nie przywiązywałam ale temat zaciekawił).Sterowniki te naprawia/modyfikuje jakis gość w Pl(pewnie jak poświęcisz chwilę na szukanie to znajdziesz). problem znika i niedopuszcza do poważniejszych uszkodzeń.Sterownik mu sie wysyła i czeka na swój lub na wymianę.Tyle pamiętam.

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 690
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2014, 00:40:45 »
Chyba tak,ale czytałam jeszcze cos w tym temacie i o ile mnie pamięć nie myli tło było szare więc z raczej innego forum.Niemniej opis w tamtym był podobny.Coś o jakichś zaworkach w tym sterowniku czy jakoś tak.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2014, 08:49:14 »
Zazwyczaj zaczeła bym od diagnostyki...bo nie zawsze kazdy przypadek jest taki sam...moze od ładowania nowego softu do kalkulatora skrzyni...

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2014, 10:16:33 »
Cytuj

Kaśka Musielak napisał:
Zazwyczaj zaczeła bym od diagnostyki...bo nie zawsze kazdy przypadek jest taki sam...moze od ładowania nowego softu do kalkulatora skrzyni...


W moim przypadku diagnostyka DB7 nie wykazuje żadnego błędu w kalkulatorze skrzyni. U mnie występuję szarpnięcie z biegu 2 na 3 i z 4 na 3, czyli wyraźnie za każdym zapięcie 3 biegu. Dwukrotna wymiana oleju nic nie zmieniła. Czy zmiana softu z tego samego na ten sam może rozwiązać problem? Podobno nie ma nowszego softu, który posiadam obecnie w skrzyni.

Mój soft w skrzyni. Czy jednak jest coś nowszego?
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2014, 10:44:15 »
....nie ma możliwości określenia czy jest nowszy soft bez podpiecia pod fabryczny diagnoskop...

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2014, 12:06:08 »
Zastanawiam się w pierwszej kolejności nad wymianą oleju. Nie wiem tylko czy lepiej jest zrobić 3 razy wymianę statyczną czy pojechać i zrobić 1 dynamiczną bo koszt pewnie będzie podobny. Łudzę się,że wymiana oleju pomoże i skrzynia nie będzie sprawiać problemów. Osobiście jak dla mnie to mogłaby nawet tak sobie poszarpywać byle tylko nie psuła się bardziej ;/
Zna ktoś jakiś dobry zakład wymieniający dynamicznie olej w skrzyniach w okolicach wrocławia? Może lepiej zlecić coś takiego w aso?

Offline Mirosław Piechocki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 535
  • Skąd: Swiętochłowice
  • Posiadany samochód: miałem Cytrynki
  • Miejscowość: Swiętochłowice
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2014, 12:08:10 »
Ile kosztuje podpięcie pod fabryczny diagnoskop i ewentualne wgranie nowego softu do kalkulatora skrzyni?

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2014, 12:10:20 »
Zapytaj o cene w swoim ASO gdyż ceny ustala każde ASO za tą usługę indywidualnie w zależności od stawek RBG.

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2014, 14:02:47 »
Cytuj

Oskar Kurzeja napisał:
Zastanawiam się w pierwszej kolejności

Zmienić soft TCM o ile jest nowszy. Kierowniczka zamieszania słusznie doradza.  W wielu markach update rozwiązywał problemy a w przypadku Mazd CX7,CX9 zapobiegał zniszczeniom- dosłownie. Stary soft pozwalał krewkim kierowcom na zbyt dużo.
Olej Mobil ATF3309 wymienisz sam to nie jest trudne. Mogę pomóc, ale chyba Ci się nie opłaca 150km w jedną dylać. W ASO nie zmienią dynamicznie.
Powszechne jest zanieczyszczenie sterownika, wyrabianie się gniazd zaworów w związku z pracą mokrych sprzęgieł i kretyńskim zaleceniem aby nie zmieniać oleju, poza tym przycinają się elektrozawory.Pojawiające się problemy z ciśnieniem powodują jeszcze gorsze smarowanie i jeszcze większe zużycie mechaniczne skrzyni. Potem wszystko leci jak domek z kart.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:11:51 »
Cytuj

Kaśka Musielak napisał:
....nie ma możliwości określenia czy jest nowszy soft bez podpiecia pod fabryczny diagnoskop...


To znaczy, że mam wywalić "stówkę" po to żeby usłyszeć od pana z ASO, że jednak nie ma nic nowszego, a za podłączenie trzeba zapłacić? Czy po prostu panowie na nowo zrobią teletransmisję bez względu, czy jest coś nowszego, czy nie.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:17:02 »
Jedz zapytaj w swoim aso jak to wyglada...tyle w temacie

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:35:49 »
Marek zasadniczo nie licz, że Cię nie skasują :) Musiałbyś trafić na naprawdę uprzejmą i życzliwą osobę. Oni w końcu płacą za licencję i prowadzą działalność.
Może w dłuższej perspektywie dyrektywa GVO coś zmieni w tym temacie tzn. w temacie dostępu warsztatów niezależnych do serwerów i baz danych. Ktoś się interesował tematem może ?

@Kaśka
Jak nie macie błędów to na czym Wasza diagnostyka polega ?  Nie musisz pisać szczegółowo - interesuje mnie to z punktu widzenia procedur jakie przewidział na tę okoliczność producent samochodu.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:39:22 »
Na logiczny myśleniu przede wszystkim...

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:50:56 »
Dzwoniłem już do Aso i potwierdzili mi,że nie wykonują wymiany dynamicznej oleju w skrzyni. Mogą wymienić jedynie statycznie. Podzwoniłem po firmach zajmujących się naprawą skrzyń i wymianami oleju w automatach i na wymiane dynamiczną trzeba liczyć 1200 zł. Zakładając,że dam znajomemu mechanikowi 50 zł za wymiane + koszt oleju - jakieś 120 zł za 3 litry. to Mogę za tą cenę wymienić 6 razy olej statycznie. Powiedziano mi dodatkowo,że jeśli skrzynia zaczyna szarpać to sama wymiana oleju już niewiele pomoże i wymiana dynamiczna to topienie kasy. Jestem ciekaw co Wy o tym sądzicie? No i ile wg waszego doświadczenia należy powtórzyć wymianę statyczną żeby olej w skrzyni był już dobry? Co do Dawida Hoffmana to dzięki za wskazówki. Zorientuję się ile Aso bierze za statyczna wymianę i może przy okazji zrobiłbym wtedy u nich podpięcie skrzyni pod kompa i sprawdzenie softu TCM. Dodatkowo wiem,że po wymianie trzeba wyzerować licznik zużycia oleju więc ASO robi to pewnie od ręki. Co do wymiany statycznej to w jakich odstępach czasowych robić to najczęściej żeby wymiana ta miała sens? Można 3 razy pod rzad czy trzeba przejechać trochę km żeby olej się wymieszał?

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:03:49 »
Zapytaj tylko, czy zrobią Ci wymianę oleju przyniesionego przez Ciebie bo jeśli chcesz kupić olej w ASO to weź ze sobą jakąś poręcz lub relanium bo cena może ostro zwalić Cię z nóg.
Po pierwszej wymianie 3 litrów przejażdżka aby rozgrzać olej do temperatury co najmniej 60 stopni i ponowna wymiana 3 litrów. Osobiście zalecałbym taką wymianę statyczną co około 60 tysięcy.

Wymiana oleju nie rozwiąże problemu szarpania lub efektu ślizgania się sprzęgła.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:11:45 »
Wiem,że olej w aso kosztuje 500zł co jest jakąś abstrakcją i to typowe zdzieranie kasy z ludzi nieświadomych. jednak dla ciekawości powiem ,że ostatnio jak byłem w aso to widziałem na wystawie olej total fluide do skrzyń za 40 zl więc całkiem możliwe ,że można sobie wybrać jaki olej mają lać jeśli nie to przed wizytą sam zakupię olej i każe lać mój. Co do wymiany to zastanawiam się żeby zrobić pierwszą w aso a poźniej 2 razy co tydzień już u miejscowego grzebka. teoretycznie może po tych 3 wymianach olej bedzię w porządku. Za pierwszą wymiana w aso przemawia fakt wyzerowania licznika oleju w skrzyni i sprawdzenie softu.  Ile litrów oleju mieści się w naszej skrzyni? 12 czy jestem w błędzie? Tak wgl to któryś z użytkowników AM6 robił wymianę dynamiczną?

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:15:47 »
cena ktora podajesz jest za ile  litrów??

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:20:56 »
40 zł za litrowe opakowanie total fluide xld

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:22:03 »
Cała ilość oleju w skrzyni to około 7 litrów. Przy wymianie statycznej zlatuje zawsze około 3 litrów.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:23:37 »
Cytuj

Oskar Kurzeja napisał:
Wiem,że olej w aso kosztuje 500zł co jest jakąś abstrakcją i to typowe zdzieranie kasy z ludzi nieświadomych.
Cytuj



???????????


olej który podajesz za 40 zł nie jest do Twojego typu skrzyni biegów.

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:30:57 »
olej do mojej skrzyni musi spelniac wymogi jws3309 i wg totala olej total fluide xld fe takie wymogi spelnia wiec dlaczego nie nadaje sie do mojej skrzyni?

Marek jakim olejem zalewales swoja skrzynie przy wymianie?

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:35:06 »
Cytuj

Kaśka Musielak napisał:

olej podajesz za 40 zł nie jest do Twojego typu skrzyni biegów.



Kolega ma motor w normie EURO 4 więc olej w klasie JWS 3309 będzie dobry. Choć ja osobiście też bym nie lał tego Totala do skrzyni.

Zaraz znajdę jaki lałem olej do siebie.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Problem ze skrzynią Aisin Am6 2.0hdi mk3
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:39:50 »
zawsze można zalac to co sie uważa samemu za słusze nikt nikomu tego nie zabroni.