Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK III] Opadła szyba kierowcy  (Przeczytany 5165 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
[MK III] Opadła szyba kierowcy
« dnia: Sierpień 04, 2014, 09:37:06 »
Witam,

W czasie ostatniej mojej wyprawy na wakacje spotkała mnie niemiła niespodzianka. W momencie gdy chciałem dokonać opłaty za przejazd autostradą, opuściłem szybę, nagle usłyszałem "łup" i szyba opadła. Po wielokrotnym naciśnięciu przycisku od podnoszenia szyb udało się jakoś zamknąć cudem szybę.
Drugi raz już nie próbowałem opuścić szyby, gdyż słychać jak w drzwiach coś "lata".

Czy ktoś z Was drodzy "forumowicze" może mi podpowiedzieć co to może być?

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 215
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2014, 09:54:42 »
Znając życie plastikowy ślizgacz trzymający szybę. :)
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2014, 10:14:03 »
zestaw naprawczy z allegro pomoże.
Ja za każdym razem jak opuszczam szyby zastanawiam się czy się zamkną :D

Offline Damian Iwaszkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 348
  • Skąd: Wejherowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III,1.6HD,Renault Laguna III 2.0 dci
  • Miejscowość: Wejherowo
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2014, 20:29:13 »
Miałem podobnie,z tą różnicą że podczas podnoszenia szyby strasznie trzeszczało(linka).Pewnego razy zapomniałem żeby szyby nie otwierać,nacisnąłem przycisk "opuszczania" i się zaczęło... Zestaw linek kupiłem na allegro,niestety wymiana to już wyższa szkoła jazdy.Pomijając że na ściągnięcie tapicerki,roznitowanie głośnika itp trzeba poświęcić trochę czasu,to wymiana samych linek to już nie lada wyczyn.Ogólnie dałem radę,porobiłem trochę zdjęć,zaoszczędziłem sporo kasy i radości kupe.Gdyby co służę  pomocą emailową.

Offline Sławomir Cyprys

  • Sponsor
  • ***
  • Wiadomości: 1 027
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 16V '08 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2014, 19:53:27 »
Cytuj

Artur Heise napisał:
Znając życie plastikowy ślizgacz trzymający szybę. :)


Niekoniecznie, przerabiałem ten temat wiosną. Podczas otwierania szyba opadła, udało się ją podnieść elektrycznie przy "ręcznym wspomaganiu"...
Przyczyną była pęknięta linka (na skutek przerdzewienia). Nowy podnośnik (włoski, podróbkowy) załatwił temat....
przez 12 lat był BX 15 TGE 1991 208 kkm :-)
przez kolejne 5 lat Xantia 2,0 16V '98

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2014, 20:06:30 »
Zgadza się, wczoraj rozebrałem tapicerkę drzwi i znalazłem przyczynę - pęknięta linka na skutek przerdzewienia.
Gdzie w okolicach Kalisza, Ostrowa Wlkp. można uda się w celu naprawienia tego problemu?
Jaki zamiennik kupić i gdzie?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Offline Sławomir Cyprys

  • Sponsor
  • ***
  • Wiadomości: 1 027
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 16V '08 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2014, 20:30:56 »
Wysłałem na PM
przez 12 lat był BX 15 TGE 1991 208 kkm :-)
przez kolejne 5 lat Xantia 2,0 16V '98

Offline Błażej Grotowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 721
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: C3 mk III 1.2T
  • Zainteresowania: fotografia, motoryzacja, podroze, zegarki, historia
  • Miejscowość: Radomsko
Re: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2014, 16:16:06 »
Przerdzewienie linki w ostatnim modelu C5? Motoryzacja schodzi na psy. Mnie w Xantii linka się kiedyś postrzępiła ale to było po kilkunastu latach od jej wyprodukowania:) Z czego oni teraz te linki robią?
Był GSA 1.2. Była Xantia 1.9 TD Hydractive. Jest Xsara Picasso 1.6 HDI& C3 mkIII

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2019, 14:15:06 »
Odgrzewam. Coś ostatnio za często ale to leciwy francuz więc trzeba przywyknąć. Dzisiaj córka zamknęła swoje drzwi, dość mocno delikatnie mówiąc i szyba opadła, do samego dołu. Próba zamknięcia się nie powiodła, słychać silniczek i trzeszczace linki i nic, podniosłem szybę recznie, zablokowalem skarpetka bo ta była pod ręką, no i na plażę. Po powrocie zrzucę tapicerkę i zobaczę co tam się porobiło. Czego się spodziewać?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2019, 15:04:12 »
Po powrocie zrzucę tapicerkę i zobaczę co tam się porobiło. Czego się spodziewać?
Pękniętej dolnej linki (są w sumie trzy).


Nie używaj już mechanizmu elektrycznego to będzie szansa na wymianę tej jednej linki a pozostałe elementy można zostawić bo oryginały lepiej działają od tych różnej maści zamienników (cena zestawu na drzwi to 25-80 zł) i jak sam zobaczysz pozostałe dwie linki wcale nie są skorodowane. Ja u siebie robiłem już w sumie 3 windy z przodu (w dwóch C5-tkach) i najlepszy efekt był po wymianie tylko tej jednej uszkodzonej linki - chodzi o precyzję działania mechanizmu. Jak włożyłem cały zestaw to szyba miała spore luzy, których nie da się zlikwidować, a jak włożyłem tylko jedną linkę to jest dużo lepiej. Ostatnim razem, przy wymianie tylko jednej linki, zastosowałem najtańszy zestaw za ok. 30 zł z przesyłką, wcześniej używałem zestawu za ok. 50-60 zł
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2019, 15:31:56 »
Dzięki. Widzę że masz doświadczenie więc zapytam jeszcze czy jest problem z wymianą tej linki? Rozumiem że mechanizm na stół i wymiana? Czy masz gdzieś link do ogłoszenia lub zdjęcie która to linka w mechanizmie? Przy okazji zapytam czy mechanizmy są jednakowe w drzwiach przednich i tylnych?

A jakby pójść na skróty i zamówić cały mechanizm? Żaden pieniądz a mechanizm gotowy do założenia.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2019, 22:46:24 »
Oryginał to oryginał, działa precyzyjnie, żadnego z zamienników całych mechanizmów nie dotykałem więc się nie wypowiadam a kupowanie oryginału w używce to loteria. Nie ma konkretnej jednej linki do kupienia tylko całe zestawy, wtedy uszkodzoną linkę dobierzesz po długości pancerza. Tył jest inny od przodu, a z przodu linki są takie same stronami L i P ale różne są inne elementy (ślizgi, rolka) więc kupuje się konkretny zestaw pod konkretne drzwi.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2019, 23:14:28 »
Ok, wszystko jasne, na pewno przyda się jak zawiodą te przednie - a nie sprecyzowałem że w moim przypadku chodzi o drzwi tylne. Niestety dzisiaj nie udało mi się zdjąć tapicerki więc nie wiem co się rozleciało. Taki używany mechanizm mogę zamówić w ciemno bo grosze kosztuje (https://allegro.pl/oferta/mechanizm-szyby-prawy-tyl-citroen-c5-iii-x7-08-6754493232), pytanie co się stało z moim po "mocnym" zamknięciu drzwi? :D


Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2019, 11:46:06 »
Tylnych nie robiłem - jeszcze.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 27, 2019, 15:05:02 »
Ok, mechanizm wyjety, 5min roboty. Linka strzeliła, skorodowana, jakość całego mechanizmu kiepska. Szukam drugiego.

U mnie tak wygląda stary mechanizm.


« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2019, 09:31:53 wysłana przez Łukasz Czarny »

Offline Marcin Owczarek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 204KM
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 28, 2019, 23:44:27 »
Czy po którymś roku citroen poprawił ten problem? Czy jest identycznie do samego końca produkcji?


Można zapobiegać? Jakieś nasmarowanie linek itp?

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 29, 2019, 09:33:10 »
Czy po którymś roku citroen poprawił ten problem? Czy jest identycznie do samego końca produkcji?


Można zapobiegać? Jakieś nasmarowanie linek itp?

Nie wiem czy zmienili ale zamówiem na alledrogo używany z 2011r i nie ma rdzy w ogóle, linki też zdrowo wyglądają.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2019, 12:20:11 »
Koledzy, mechanizm wymieniony, szyba chodzi elegancko góra dół, tapicerki nie założyłem bo jest problem, szyba idzie do góry w trybie auto, po czym odbija i wraca parę cm w dół, jak przy systemie zabezpieczającym przed przycieciem palca. Ktoś podpowie co teraz? Jakieś programowanie?

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 952
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 30, 2019, 12:21:38 »
zamknij szybę tzrymając ciągle przełacznik i chwilę po zamknięciu.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 30, 2019, 12:30:07 »
zamknij szybę tzrymając ciągle przełacznik i chwilę po zamknięciu.

Dzięki. Trzymając przycisk idzie do góry ale po chwili zjeżdża do połowy, jak w wcześniej.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 631
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 30, 2019, 17:33:00 »
zamknij szybę tzrymając ciągle przełacznik i chwilę po zamknięciu.

Dzięki. Trzymając przycisk idzie do góry ale po chwili zjeżdża do połowy, jak w wcześniej.

Miałem podobnie, rozwiązanie zamieściłem Tutaj
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 31, 2019, 14:12:14 »
zamknij szybę tzrymając ciągle przełacznik i chwilę po zamknięciu.

Dzięki. Trzymając przycisk idzie do góry ale po chwili zjeżdża do połowy, jak w wcześniej.

Miałem podobnie, rozwiązanie zamieściłem Tutaj

Dzięki ale ja wymieniłem cały mechanizm, stary wykreciłem, nowy przykreciłem, no i odbija. Próbowałem trochę na srubach nim pomanewrować ale nic to nie dało. Porównywalem z drugą szyba i obie zjeżdżają tak samo na dół, idą równo do góry i w tym samym czasie odbijają ale stara zostaje a nowa zjeżdża.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 631
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 31, 2019, 14:40:55 »
Spróbuj włączyć zapłon, przy odpiętym silniku... wiem, że wymieniałeś cały podnośnik, ale silnik pozostał stary i pozycja zamknięcia jest/może być zaprogramowana w innym miejscu niż było na starym.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MK III] Opadła szyba kierowcy
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 02, 2019, 18:59:36 »
To jakaś plaga ale właśnie strzeliła mi linka w drzwiach kierowcy, auto powoli mówi papa :D W ciągu tygodnia padły wie, zamawiam cały mechanizm. Jak będą kwiatki jak z tym tylnym który odbija to zepchnę auto do stawu ;)