Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 606145 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 728
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2175 dnia: Luty 05, 2020, 07:12:14 »
a 6 bieg normalnie zapina?

Offline Patryk Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Skąd: DE
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 Hdi 2014
  • Zainteresowania: Motoryzacja
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2176 dnia: Luty 05, 2020, 12:47:45 »
Na 6 biegu wg mnie jest normalnie.
Sprawdzam przy obrotach ok 2000. Jeśli wciskam gaz powoli, to auto się rozpędza na 6 biegu bez redukcji biegu. Jeśli wcisnę gaz mocniej (ale nie kick down) to redukuje do 5-ki.
Na 5-ce jeśli wciskam gaz powoli, to się rozpędza bez opisanych przeze mnie uślizgów. Jeśli natomiast wcisnę gaz mocniej, to wg mnie powinien zredukować, ale tego nie robi tylko się ślizga.


Offline Michał Siwarski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: C5 x7 sedan 2.0hdi 136km automat, citroen c3 1.0vti 2014r.
  • Miejscowość: Ujście
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2177 dnia: Luty 05, 2020, 14:40:08 »
Podepne sie pod temat z lock-upem.

U mnie w 2.0 rhr am6 nie ma szarpniec przy zmianie biegow, zastanawia mnie jednak uslizg jakby sprzegla. Przy zmianie biegow z 3/4 po zapieciu 4 obroty spadaja, po czym na moment podchodza jakby o 200obr do gory i powoli opadają na takie jak powinny byc, mam tak samo z 4/5. Jak wcisne mocniej gaz to zmienia biegi bez uslizgow. Jadąc na 6, obroty ponizej 2tys i jak dodam lekko gazu to na moment obroty mi minimalnie wzrosna (takie jakby delikatne kopniecie) po czym tak jakby wracaja do takich jak musza byc (tak jakby lockup na moment przepuscil), jak mam obroty powyzej 2tys to takie cos nie ma miejsca. Jadąc na manulalu tez tak robi, ale o roty pow 2tys i tego nie ma. Tak samo sie ma sprawa ze zmiana biegow, nie ma takiego uslizgu powyzej 2tys obr.
Ktos jest w stanie coś podpowiedziec?
Może tak ma byc i ja nie potrzebnie sie stresuje.
Robiłem stalltesta i obroty dochodza do 2tys.

Wstawiam link do yt i tam wstawilem 3 filmiki z obrotami
https://youtu.be/W87OzCsoVpY

Offline Czesław Małek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 75
  • Skąd: R-rz
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.4 SX IV.1998r.
  • Miejscowość: R-rz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2178 dnia: Luty 11, 2020, 15:35:17 »
Witam. Mam teraz mentlik w głowie... Mam c5 FL z 2006 roku, silnik 2.0 HDI 136 km, silnik RHR, skrzynia Aisin AM6... Przebieg 230kkm, skrzynia zmienia biegi płynnie, bez żadnych szarpnięć. Wymiany statyczne oleju przy 125kkm i 181kkm. Napisałem identyczne zapytania do dwóch serwisów skrzyń automatycznych na Śląsku, czy wymieniać statycznie, czy dynamicznie, oto odpowiedzi :

Witam,

Dynamiczna wymiana oleju w Pana samochodzie z użyciem 16l niemieckiego oleju Ravenol T-WS przeznaczonych do skrzyń Aisina nowej generacji to koszt 1150zł. Filtr w Pana skrzyni jest niewymienny. Ze względu na to, ze przy wymianie statycznej da się wymienić tylko 2.5.3.5 litra, co stanowi około 30-40% całego oleju w skrzyni biegów dla tej skrzyni polecamy wymianę dynamiczną, tym bardziej że filtr jest niewymienny a przy wymianie dynamicznej zawsze zostanie wypłukany. Po usłudze oczywiście resetujemy licznik zużycia oleju zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni.
Sama usługa trwa około 2.5-3h, także po umówieniu się na konkretny termin wykonujemy ją od ręki.

I drugi warsztat:

Witam przy tym przebiegu zalecamy wymiane statyczną. KOszt usługi z  olejem to ‪650 -700‬ zł. Zapraszamy usługa zostanie wykonana na miejscu po wcześniej rezerwacji terminu. Tel ‪...

Jedno pytanie, dwie różne odpowiedzi. Co Wy o tym myślicie? Nie chciałbym, aby po wymianie skrzynia zaczęła dziwnie pracować...


Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2179 dnia: Luty 11, 2020, 15:44:28 »
A kto robił wcześniej te statyczne wymiany?
Wg. mnie jeśli masz udokumentowane wymiany statyczne i skrzynia pracuje dobrze to ja osobiście kontynuował bym wymiany właśnie statyczne.
CO do rozbieżności w odpowiedzi obu warsztatów , no cóż, prześledź ten wątek, tutaj też istnieje pewien podział:)
Powtórzę to co pisałem wcześniej , w moim przypadku dynamiczna wymiana pogorszyła pracę skrzyni a olej i tak krótko potem był czarny i zanieczyszczony. Ratowałem się statycznymi - we własnym zakresie. Przed wymianą tez chodziła pięknie chociaż olej  do 170 tyś nie był w niej zmieniany.

Floating on ;)

Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2180 dnia: Luty 11, 2020, 16:35:15 »


I drugi warsztat:

Witam przy tym przebiegu zalecamy wymiane statyczną. KOszt usługi z  olejem to ‪650 -700‬ zł. Zapraszamy usługa zostanie wykonana na miejscu po wcześniej rezerwacji terminu. Tel ‪...


A za co taka cena? Za tyle to chyba trzy razy. 4L oleju 170 zł, a roboty dobre pół godziny.

Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2181 dnia: Luty 11, 2020, 17:21:26 »
Witam. Mam teraz mentlik w głowie... Mam c5 FL z 2006 roku, silnik 2.0 HDI 136 km, silnik RHR, skrzynia Aisin AM6... Przebieg 230kkm, skrzynia zmienia biegi płynnie, bez żadnych szarpnięć. Wymiany statyczne oleju przy 125kkm i 181kkm. Napisałem identyczne zapytania do dwóch serwisów skrzyń automatycznych na Śląsku, czy wymieniać statycznie, czy dynamicznie, oto odpowiedzi :

Witam,

Dynamiczna wymiana oleju w Pana samochodzie z użyciem 16l niemieckiego oleju Ravenol T-WS przeznaczonych do skrzyń Aisina nowej generacji to koszt 1150zł. Filtr w Pana skrzyni jest niewymienny. Ze względu na to, ze przy wymianie statycznej da się wymienić tylko 2.5.3.5 litra, co stanowi około 30-40% całego oleju w skrzyni biegów dla tej skrzyni polecamy wymianę dynamiczną, tym bardziej że filtr jest niewymienny a przy wymianie dynamicznej zawsze zostanie wypłukany. Po usłudze oczywiście resetujemy licznik zużycia oleju zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni.
Sama usługa trwa około 2.5-3h, także po umówieniu się na konkretny termin wykonujemy ją od ręki.

I drugi warsztat:

Witam przy tym przebiegu zalecamy wymiane statyczną. KOszt usługi z  olejem to ‪650 -700‬ zł. Zapraszamy usługa zostanie wykonana na miejscu po wcześniej rezerwacji terminu. Tel ‪...

Jedno pytanie, dwie różne odpowiedzi. Co Wy o tym myślicie? Nie chciałbym, aby po wymianie skrzynia zaczęła dziwnie pracować...


Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka
a czy weryfikowałeś, czy drugi warsztat ma sprzęt do wymiany dynamicznej? Jest do tego potrzebne specjalne urządzenie. Może stąd taka odpowiedź?
 Co do samej metody: mógłbyś przeczytać cały temat i po prostu nabawić się mętliku w głowie. Niestety zbyt wiele osób wypowiadając tonem i z pewnością wyspecjalizowanego mechanika (jeśli nie konstruktora ASB) okazało się później osobami nie mającymi w temacie nich zielonego pojęcia. Ja osobiście przegadałem temat z mechanikami i przewertowałem co nieco schematy działania skrzyni i konwertera. Konkluzja do jakiej doszedłem: jeśli skrzynia jest już uszkodzona, to wymiana dynamiczna może przyspieszyć wystąpienie (czy raczej spotęgować odczuwanie) nieprzyjemnych skutków pracy automatu. Przy wymianach statycznych skrzynia też "padnie", być może później, być może nie. Jeszcze raz podkreślam, to tylko moje wnioski po pobieżnej analizie tematu :)

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 728
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2182 dnia: Luty 11, 2020, 20:28:35 »
Witam. Mam teraz mentlik w głowie... Mam c5 FL z 2006 roku, silnik 2.0 HDI 136 km, silnik RHR, skrzynia Aisin AM6... Przebieg 230kkm, skrzynia zmienia biegi płynnie, bez żadnych szarpnięć. Wymiany statyczne oleju przy 125kkm i 181kkm. Napisałem identyczne zapytania do dwóch serwisów skrzyń automatycznych na Śląsku, czy wymieniać statycznie, czy dynamicznie, oto odpowiedzi :

Witam,

Dynamiczna wymiana oleju w Pana samochodzie z użyciem 16l niemieckiego oleju Ravenol T-WS przeznaczonych do skrzyń Aisina nowej generacji to koszt 1150zł. Filtr w Pana skrzyni jest niewymienny. Ze względu na to, ze przy wymianie statycznej da się wymienić tylko 2.5.3.5 litra, co stanowi około 30-40% całego oleju w skrzyni biegów dla tej skrzyni polecamy wymianę dynamiczną, tym bardziej że filtr jest niewymienny a przy wymianie dynamicznej zawsze zostanie wypłukany. Po usłudze oczywiście resetujemy licznik zużycia oleju zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni.
Sama usługa trwa około 2.5-3h, także po umówieniu się na konkretny termin wykonujemy ją od ręki.

I drugi warsztat:

Witam przy tym przebiegu zalecamy wymiane statyczną. KOszt usługi z  olejem to ‪650 -700‬ zł. Zapraszamy usługa zostanie wykonana na miejscu po wcześniej rezerwacji terminu. Tel ‪...

Jedno pytanie, dwie różne odpowiedzi. Co Wy o tym myślicie? Nie chciałbym, aby po wymianie skrzynia zaczęła dziwnie pracować...


Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka

1l oleju kosztuje średnio 45 zł. Za 16 litrów zapłacisz 720zł. Możesz na raz statycznie wymienić te 16 litrów oleju i będziesz do przodu. Ja jednak polecę pojeżdzić pomiędzy wymianami tak aby konwerter się przepłukał.

Offline Czesław Małek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 75
  • Skąd: R-rz
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.4 SX IV.1998r.
  • Miejscowość: R-rz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2183 dnia: Luty 12, 2020, 19:28:46 »
Dysponuje ktoś instrukcją serwisową wymiany oleju w ASB w C5 FL?

Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2184 dnia: Luty 15, 2020, 21:31:58 »
Dotarłem do momentu, w którym muszę zdecydować pomiędzy kupnego innego auta, albo remontem skrzyni. Moja C5 z 2012 ma na liczniku 210kkm, ale obstawiam, że ma więcej, świadczy o tym zużycie wnętrza, nieważne. Remont to ok 10 tys zł, jeśli policzę, że auto sprzedałbym za 15 tys, daje mi to wartość ok 25 tys zł, za tę cenę ciężko kupić coś rozsądnego, więc jednak chyba to może mieć sens.
Ale pytanie mam inne: jaka jest realna żywotność tej skrzyni i z jakim przebiegiem używane C5 z AM6 warto jeszcze brać pod uwagę? Otomoto zasypane jest egzemplarzami, które mają i ze 200kkm, z całą pewnością przez okres gwarancyjny olej w skrzyni nie był zmieniany (no bo Citroen twierdzi, że oleju w skrzyni się nie wymienia), więc może i przez 150kkm skrzynia jeździła zużytym oleju. Omijać je, czy mimo wszystko warto się tym zainteresować? Wiadomo, że auto autu nierówne, ale słyszałem, że sterowniki w tych skrzyniach są obliczone na 130kkm.
PozdrawiamTomek


Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2185 dnia: Luty 15, 2020, 23:40:58 »
Prawie sam sobie odpowiedziałeś...

Skrzynia z regularną zmianą oleju w zalecanych interwałach jest wieczna, pomijając ewentualne wady fabryczne.

Kupując używane auto musisz liczyć sięz jej zużyciem, czytając ten wątek można wysnuć wniosek że problemy zaczynają się od około 200kkm, ale też przebiegi nie są pewne.
Chcesz pewniaka? Wyremontuj swoją i dnaj.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Artur Kubica

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Skąd: Hoorn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0 HDi 138KM Automat
  • Miejscowość: Hoorn
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2186 dnia: Luty 16, 2020, 12:48:02 »
Panowie, wczoraj w czasie jazdy wyskoczył mi serwis z błędem skrzyni automatycznej i skrzynia ustawiła tryb zimowy ... na stałe. Dopiero odpięcie aku pomogło.
W przyszłym piątek wracam do Polski (1600km) i boję się że skrzynia zrobi mi psikusa.

Miał ktoś taki przypadek?
2.0 HDi AUTOMAT 136KM 340nm ---> 162KM 385nm.

Offline Tomasz Nickowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7
  • Miejscowość: Opole
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2187 dnia: Luty 16, 2020, 13:15:28 »
Moja cytrynka ma przebieg 234000 km. Ale nie jest to nigdzie udokumentowane, ale mam taką zasadę, że przy wymianie oleju w silniku wymieniam jedną bańkę oleju w asb i być może dlatego skrzynia chodzi jak złoto. W styczniu zrobiłem piątą wymianę.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 728
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2188 dnia: Luty 16, 2020, 13:17:55 »
Remont to ok 10 tys zł,, ale słyszałem, że sterowniki w tych skrzyniach są obliczone na 130kkm.
PozdrawiamTomek

Skąd taka kosmiczna cena? Za taką kwotę kupisz całe auto z AM6 na przekładkę. Jeżeli już coś jest do remontu to wymiana sterownika za 1,5-2 k zł Chyba że skrzynia ma >300 tyś.
Moja skrzynia ma aktualnie 254 tyś i chodzi bardzo dobrze takze te 130 to bzdura.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2189 dnia: Luty 16, 2020, 13:25:14 »
Panowie, wczoraj w czasie jazdy wyskoczył mi serwis z błędem skrzyni automatycznej i skrzynia ustawiła tryb zimowy ... na stałe. Dopiero odpięcie aku pomogło.
W przyszłym piątek wracam do Polski (1600km) i boję się że skrzynia zrobi mi psikusa.

Miał ktoś taki przypadek?
Tak miałem i nie było to spowodowane uszkodzeniem skrzyni.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2190 dnia: Luty 16, 2020, 14:08:12 »
Remont to ok 10 tys zł,, ale słyszałem, że sterowniki w tych skrzyniach są obliczone na 130kkm.
PozdrawiamTomek

Skąd taka kosmiczna cena? Za taką kwotę kupisz całe auto z AM6 na przekładkę. Jeżeli już coś jest do remontu to wymiana sterownika za 1,5-2 k zł Chyba że skrzynia ma >300 tyś.
Moja skrzynia ma aktualnie 254 tyś i chodzi bardzo dobrze takze te 130 to bzdura.
Pierwsze wersje sterowników, wypowiadam się odnośnie C5 mk2, padały już przy około 180 000 km. Także 130 000 to bujda. Ja swój wymieniałem coś około 202 000 km i dostałem zapewnienie, że poprawiona wersja sterownika przeżyje mój silnik / samochód. Taką informację dostałem z warsztatu, który polecają w całej Polsce. Obecnie mam coś 245 000 i skrzynia chodzi idealnie. Dodam, że przy wymianie sterownika było podejrzenie, że padła cała skrzynia i będzie remont kapitalny. Okazało się, że wszystko inne było w książkowym stanie.

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2191 dnia: Luty 16, 2020, 14:42:19 »
Panowie wtrącę się do skrzyni AM6.
kupiłem auto  c5 X7 2011r. 163KM od byłego polskiego dealera citroena, któremu za przekręty zabrali koncesję - auto częściowo rozkradzione.
Udało mi się uruchomić silnik ale na krótko tylko przez rozrusznik, nie działa ze stacyjki - w Diagboxie nie mam połaczenia z automatyczną skrzynią biegów. na liczniku mam tylko kreseczkę na dole _
co sprawdzić lub co odpowiada za komunikację ze skrzynią biegów ??

Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2192 dnia: Luty 17, 2020, 08:54:50 »
Panowie, wczoraj w czasie jazdy wyskoczył mi serwis z błędem skrzyni automatycznej i skrzynia ustawiła tryb zimowy ... na stałe. Dopiero odpięcie aku pomogło.
W przyszłym piątek wracam do Polski (1600km) i boję się że skrzynia zrobi mi psikusa.

Miał ktoś taki przypadek?
Czy pracowała cały czas na 3. biegu? Zapalenie się kontrolek trybu zimowego i sportowego oznaczają przejście skrzyni w tryb awaryjny (do tego chyba jazda na 3 biegu, tu nie pamietam dokładnie). Miałem kiedyś podobny przypadek gdy prawie przegapiłem zjazd z autostrady, musiałem docisnąć gaz do oporu, żeby zakończyć wyprzedzanie tirów, po czym przeskoczyłem na pas do zajdu i gwałtowne hamownie - olej bardzo mocno się zagrzał i wywaliło błąd. Po postoju i uśpieniu BSI skrzynia wróciła do pracy w normalnym trybie. Przez resztę dnia pracowała dziwnie, ale jej przeszło :P

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2193 dnia: Luty 17, 2020, 10:16:20 »
Panowie, wczoraj w czasie jazdy wyskoczył mi serwis z błędem skrzyni automatycznej i skrzynia ustawiła tryb zimowy ... na stałe. Dopiero odpięcie aku pomogło.
W przyszłym piątek wracam do Polski (1600km) i boję się że skrzynia zrobi mi psikusa.

Miał ktoś taki przypadek?
Czy pracowała cały czas na 3. biegu? Zapalenie się kontrolek trybu zimowego i sportowego oznaczają przejście skrzyni w tryb awaryjny (do tego chyba jazda na 3 biegu, tu nie pamietam dokładnie). Miałem kiedyś podobny przypadek gdy prawie przegapiłem zjazd z autostrady, musiałem docisnąć gaz do oporu, żeby zakończyć wyprzedzanie tirów, po czym przeskoczyłem na pas do zajdu i gwałtowne hamownie - olej bardzo mocno się zagrzał i wywaliło błąd. Po postoju i uśpieniu BSI skrzynia wróciła do pracy w normalnym trybie. Przez resztę dnia pracowała dziwnie, ale jej przeszło :P
Miałem dokładnie tak samo przed wymianą sterownika, przy czym stało się to po dłuższej jeździe autostradą, po której podczas hamowania przy redukcji z 5 na 4 bardzo mocno tłukło po skrzyni. Mechanik twierdzi, że skrzynia wchodzi w tryb awaryjny, gdy nie zgadzają jej się ciśnienia, bo nie trzymają elektrozawory w sterowaniu, albo tłoki w samej skrzyni. Od czasu wymiany sterownika skrzynia wcale lepiej nie pracuje, ale od dłuższego czasu w tryb awaryjny już nie weszła.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2194 dnia: Luty 17, 2020, 10:42:16 »
Tryb awaryjny załącza się również wtedy, gdy skrzynia  traci sygnal z ważnymi  parametrami pracy np. silnika itp.  o czy jak pisalem już  wczesniej, przekonałem się sam.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Artur Kubica

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Skąd: Hoorn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0 HDi 138KM Automat
  • Miejscowość: Hoorn
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2195 dnia: Luty 17, 2020, 12:12:26 »
To nie był tryb awaryjny, tryb awaryjny przerabiałem jak wywaliło mi uszczelkę pod głowicą.

Tym razem wywaliło błąd, dało tryb zimowy+sportowy (obie kontrolki sie pojawiły) i skrzynia trzymała 3 bieg przy ruszaniu, potem już przerzucała dalej.
2.0 HDi AUTOMAT 136KM 340nm ---> 162KM 385nm.

Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2196 dnia: Luty 17, 2020, 12:55:23 »
To nie był tryb awaryjny, tryb awaryjny przerabiałem jak wywaliło mi uszczelkę pod głowicą.

Tym razem wywaliło błąd, dało tryb zimowy+sportowy (obie kontrolki sie pojawiły) i skrzynia trzymała 3 bieg przy ruszaniu, potem już przerzucała dalej.
ale tak właśnie wygląda praca skrzyni w trybie awaryjnym....

Offline Artur Kubica

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Skąd: Hoorn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0 HDi 138KM Automat
  • Miejscowość: Hoorn
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2197 dnia: Luty 17, 2020, 18:08:25 »
Tryb awaryjny wygląda inaczej. W trybie awaryjnym działają pierwsze 3 biegi, im dłużej się jedzie w trybie awaryjnym tym bardziej ucina obroty.

W tamtym roku z 20 razy skrzynia wchodziła mi tryb awaryjny gdy temperatura płynu chłodniczego wskakiwała na maksa.

W tym przypadku skrzynia zaczynała od 3 biegi i strasznie szarpała przy zmianach PRND.
2.0 HDi AUTOMAT 136KM 340nm ---> 162KM 385nm.

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2198 dnia: Luty 17, 2020, 18:29:12 »



Panowie w moim przypadku autem nie jechałem i nie mogę uruchomić z kluczyka ponieważ po przekręceniu kluczyka nie ma  reakcji . W automacie wiecie jak jest jak nie będzie sygnału że gałka jest na N lub P i nie będzie wciśnięty STOP auto nie zapali.

gałka biegi na skrzyni przełącza i jak uniosłem auto i zdjąłem koło to napęd działa, jednak na liczniku mam kreseczkę i nic nie wyświetla w jakiej pozycji znajduje się skrzynia biegów. Ponadto w Diagboxie nie mam komunikacji z kalkulatorem skrzyni, dlatego pytam czy ktoś miał taki przypadek, bo nie wiem co jest przyczyną sterownik skrzyni instalacja ??

Fakt jest taki, że auto stało nieuruchamiane około 5 lat bo właściciel podał do sądu dilera gdzie miał mu naprawić auto po delikatnej stłuczce a nie rozkraść.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2199 dnia: Luty 17, 2020, 19:10:19 »
nie, no z tego co mnie spotkało wnioskuję, że tryb awaryjny to domyślnie 3 bieg. Nie jeździłem tak długo ale działał mi TYLKO 3 bieg.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)