Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 640127 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #800 dnia: Sierpień 06, 2017, 23:20:43 »
@Marcin
@Tomek

Jakiś progres macie w diagnostyce skrzyń  ?
Na razie jestem na urlopie w Austrii i testuję skrzynię z nowym sterowaniem i dochodzę do smutnego wniosku, że jego wymiana nie była chyba konieczna. Za lepszą pracę skrzyni jest chyba odpowiedzialny nowy olej (2x przepłukano statycznie skrzynię), natomiast poza brakiem wysprzęglania na D1 pozostałe objawy są takie same. A są one takie:
- zwiększanie biegów jest zawsze miękkie i płynne, nigdy nie zdarzyło się, aby było nieprzyjemnie twarde, ale odczuwalne jest lekkie przyhamowanie samochodu, tak jakby skrzynia wrzuciła wyższy bieg, ale w międzyczasie obroty spadły (jest to widoczne na obrotomierzu) i silnik się musi rozpędzić
- redukcja to jest dramat . 70% redukcji jest ok, ale zdarzy się, że zrzuci z nieprzyjemnym uderzeniem i to przy każdej parze biegów. Przed wymianą sterowania po jednej z takich redukcji na D4 skrzynia weszła w tryb serwisowy, możecie się domyślić, że jak mi się to stało teraz 1000km od domu to serce mi stanęło i tylko trzymałem kciuki, żeby znów nie skończyło się trybem awaryjnym :D
- gwizdanie na D6, cały czas, ale to już pisałeś Kuba, że to planetarka (tyle, że zacząłem słyszeć ciche gwizdanie też na D4).


Jednym słowem moja skrzynia zasługuje na remont. Tylko nie wiem paru rzeczy:
1. Do kogo jechać
2. Jakich efektów mam oczekiwać


Ad. 1
Do AXOD straciłem zaufanie, bardzo są mili, poświęcają dużo czasu klientowi w rozmowach, tłumaczą itd, parę razy diagnozowali mi skrzynię kompem, jeździli ze mną i testowali, nic za to nigdy nie skasowali, ale mam wrażenie, że ich ta skrzynia technologicznie przerasta. Mieszają się w zeznaniach, raz mówią, że wymiana sterowania daje tej skrzyni drugie życie, innym, że sterowanie to może nie być koniec, nigdy nic nie wiadomo, "zobaczymy".
Gość twierdzi, że przyczyn takiego zachowania skrzyni szukałby już gdzie indziej, w przepływomierzu, w sterowaniu silnikiem (podobno skrzynia przy zmianie biegów żąda od silnika zmniejszenia momentu - ciężko mi z tym dyskutować, ale że nie mam żadnych innych objawów to nie wiem co z tym dalej robić - dokładniejszej podpowiedzi też nie otrzymałem)

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #801 dnia: Sierpień 07, 2017, 10:31:48 »
Ze swojego doświadczenia, do prawda ze skrzynią ZF 4HP20 mogę Ci polecić warsztat ASB Płocheć. Problem tylko z tym, że masz do niego ok. 300km. Z tym, że w tym warsztacie remont polega na rozebraniu skrzyni w drobny mak, wymianie wszystkiego co zużyte, regeneracji konwertera (na miejscu własnymi środkami a nie przez podwykonawców), regeneracji układu sterującego skrzynię, poskładaniu wszystkiego do kupy, wystrojeniu, jazdach próbnych (czasem nawet kilkaset km) i wydaniu auta klientowi. Jest na to gwarancja. Ja naprawiałem tam skrzynie 9 lat temu, przejeździła 90kkm i do końca posiadania przeze mnie auta jeździła bezproblemowo.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #802 dnia: Sierpień 07, 2017, 11:47:46 »
Z ciekawości podłączyłem dzisiaj Diagboxa i licznik zużycia oleju w skrzyni przy przebiegu ok 190tys to 697442

Jutro jadę do ASB Długołęka i zobaczymy co powiedzą.

Pozdrawiam

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #803 dnia: Sierpień 07, 2017, 11:55:26 »
Z ciekawości podłączyłem dzisiaj Diagboxa i licznik zużycia oleju w skrzyni przy przebiegu ok 190tys to 697442

Jutro jadę do ASB Długołęka i zobaczymy co powiedzą.

Pozdrawiam
Ja u siebie przy przebiegu 180 tys.  Mialem 574tys. jednostek. Wiec Twój wynik i przebieg jest zbliżony do mojego. Wg. Mnie realny i calkiem niski:)
Ciekawe tylko że te jakby się wydawało niskie zużycia oleju, które powinny oznaczać niższe zużycie skrzyni nie przekładają sie chyba na ich faktyczny stan.

Wysłane z mojego SM-N9002 przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #804 dnia: Sierpień 07, 2017, 12:09:35 »
Z ciekawości dodam, że dzwoniąc dzisiaj do ASB Długołęka zacząłem wypytywać o ceny i wymiana oleju statyczna (olej + robocizna) około 1000zł - chyba ich powaliło ?!?!?! Gdzie czytając na forum ludzie piszą, że 1000zł +/-200zł płacą za dynamiczną :(

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #805 dnia: Sierpień 07, 2017, 12:21:14 »
Z ciekawości dodam, że dzwoniąc dzisiaj do ASB Długołęka zacząłem wypytywać o ceny i wymiana oleju statyczna (olej + robocizna) około 1000zł - chyba ich powaliło ?!?!?! Gdzie czytając na forum ludzie piszą, że 1000zł +/-200zł płacą za dynamiczną :(
Ktoś już tutaj liczył, że wymiana statyczna (3 cykle wymian co ileś tam km.) kosztuje więcej niż jedna dynamiczna. Nie wiem czy podali cenę za cały cykl... Bo to chyba znów byłoby mało znając ich ceny.

Wysłane z mojego SM-N9002 przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #806 dnia: Sierpień 07, 2017, 12:28:20 »
Jak masz kanał zrobię ci to za sporo mniej :) olej kupisz sam

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #807 dnia: Sierpień 07, 2017, 12:35:21 »
Kuba- problem w tym, że kanału brak :(

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #808 dnia: Sierpień 07, 2017, 13:09:07 »
Panowie. Nie wiem czy wszędzie ale wiem, że są dostępne stanowiska z podnośnikiem lub kanalem do wynajęcia. W Wałbrzychu placilem chyba 20 zł za godzinę. Mozna sobie w tym czasie robić co dusza zapragnie.  chociażby wymienić olej statycznie w ASB:)

Wysłane z mojego SM-N9002 przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #809 dnia: Sierpień 07, 2017, 18:52:10 »
@Marcin
@Tomek

Jakiś progres macie w diagnostyce skrzyń  ?
Na razie jestem na urlopie w Austrii i testuję skrzynię z nowym sterowaniem i dochodzę do smutnego wniosku, że jego wymiana nie była chyba konieczna. Za lepszą pracę skrzyni jest chyba odpowiedzialny nowy olej (2x przepłukano statycznie skrzynię), natomiast poza brakiem wysprzęglania na D1 pozostałe objawy są takie same. A są one takie:
- zwiększanie biegów jest zawsze miękkie i płynne, nigdy nie zdarzyło się, aby było nieprzyjemnie twarde, ale odczuwalne jest lekkie przyhamowanie samochodu, tak jakby skrzynia wrzuciła wyższy bieg, ale w międzyczasie obroty spadły (jest to widoczne na obrotomierzu) i silnik się musi rozpędzić
- redukcja to jest dramat . 70% redukcji jest ok, ale zdarzy się, że zrzuci z nieprzyjemnym uderzeniem i to przy każdej parze biegów. Przed wymianą sterowania po jednej z takich redukcji na D4 skrzynia weszła w tryb serwisowy, możecie się domyślić, że jak mi się to stało teraz 1000km od domu to serce mi stanęło i tylko trzymałem kciuki, żeby znów nie skończyło się trybem awaryjnym :D
- gwizdanie na D6, cały czas, ale to już pisałeś Kuba, że to planetarka (tyle, że zacząłem słyszeć ciche gwizdanie też na D4).

Tomek a ten objaw zrzucania biegu również objawia się tym że obroty wzrastają  ? Czyli przykładowo leci z 5 na 4 i po redukcji obroty idą do góry - takie hamowanie silnikiem w manualu ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2017, 22:03:43 wysłana przez Jakub Nawara »

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #810 dnia: Sierpień 08, 2017, 15:58:42 »
Jestem w ASB Dlugoleka. Pan sie przejechal i stwierdzil, ze dramatu nie ma. Z racji przebiegu zaleca teraz raz starycznie i jak bedzie lepiej to za 2000-5000 km drugi raz starycznie-dynamicznie nie zaleca poniewaz moze wszystko wyplukac itd itp. Powiedzial tez, ze raczej nie sa to zawory a sprzeglo kinetyczne-na podstawie zapinania 3 biegu na 2 razy i drgan auta przy 85-88km gdy skrzynia obciazona. Mowi tez, ze jak sprzeglo to wtedy caly remont skrzyni z nowymi zaworami bo podobno pro regeneracja to 4tys a nowa plyta to 4.5 tys taki remont po calosci to 8500 z olejem. A dzisiaj diagnostyka i statyczna wymiana z ich olejem 500zl

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #811 dnia: Sierpień 08, 2017, 16:56:56 »
A jak sprawdzał te drgania ? Również to wyczuwasz ?

Cenią się nieźle za cały remont. Tak na marginesie to płyta nie kosztuje 4.5 bo sami na allegro sprzedają nieco powyżej 3k 🤔

Jedź teraz do drugiego niech również się przejedzie i wyciągniesz wnioski.

Jesteś z Wrocławia  ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #812 dnia: Sierpień 08, 2017, 17:01:44 »
Drgania sa wyczuwalne. Olej wymieniony statycznie-podobnobwlali 4 litry olej Motul  3309. Zczytalem licznik zuzycia - wynosil  697442. Pomniejszylismy o 70%  i wpisalismy 209233 - Pan byl zdziwiony bo chcial zerowac. Tak jestem z Wro z okolic bo mam 8 km do Factory
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2017, 17:47:35 wysłana przez Marcin Bąkowski »

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #813 dnia: Sierpień 08, 2017, 17:11:24 »
Warto się spotkać.

A redukcje też masz twarde jak u @Tomka ?

W jakim sensie zapina 3ke na dwa razy ? Kompem sprawdzali czy jak ?

Poprawa po wymianie jest ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #814 dnia: Sierpień 08, 2017, 17:50:03 »
Redukcje wydaje mi sie ok. Co do poprawy z 3 na 4 wydaje mi sie lepiej 5 i 6 nie szarpalo ale teraz aksamitnie a z 2 na 3 niby lepiej ale tak poszarpune - nie zawsze ale przed wymiana tez tak bylo. Na dwa razy w sensie, ze jak by 2 razy doszarpywal z na 3. Co do drgan przy 86 na 6 przy delikatnej jezdzie dalej sa ale id wymiany zrobilem 40km. Czy poprawa powinna byc jyz teraz zaraz po wymianie widoczna?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #815 dnia: Sierpień 08, 2017, 17:54:24 »
Teoretycznie lepiej powinno być od razu. Choć skrzynia adaptacyjna to musi się przyzwyczaić pewnie trochę.

Jedziesz do Łobody jeszcze ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #816 dnia: Sierpień 08, 2017, 19:32:02 »
Tomek a ten objaw zrzucania biegu również objawia się tym że obroty wzrastają  ? Czyli przykładowo leci z 5 na 4 i po redukcji obroty idą do góry - takie hamowanie silnikiem w manualu ?
Nie, przy redukcji też przydusza silnik, tzn po 5->4 obroty spadają na moment do okolic jeśli dobrze kojarzę 500 rpm i podnoszą się na wyższe niż były na 5, to akurat oczywiste.

Jutro wyruszam do domu, przede mną ponad 900km nerwówy, bo tu na miejscu wydaje mi się, że coraz gorzej jest z tą skrzynią.
Jak wrócę to nagram filmiki.
Plan mam taki, że (jeśli tylko dojadę) to będę tym jeździł do skutku, albo przez pół roku i zobaczę co się stanie. Potem oddam to wszystko do remontu.
Na 99% problemem nie było u mnie sterowanie niestety.


A na koniec taki smutny wniosek: za wszystkie nasze problemy odpowiedzialny jest niestety PSA, który wbrew wyraźnym instrukcjom Aisin wymyślił, że oleju w tej skrzyni się nie zmienia (co zresztą zostało potwierdzone w mojej rozmowie z ASO). No i kupujemy auto z przebiegiem sto kilkadziesiąt tyś km, w którym poprzedni właściciel wymieniał wszystkie płyny za wyjątkiem tego w skrzyni, no bo przecież "jego się nie wymienia".
I tu jestem ogromnie wściekły na PSA. Zaraz po sobie, bo podjąłem złą decyzję kupując ten egzemplarz C5 :(

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #817 dnia: Sierpień 08, 2017, 19:40:49 »
Co do spotkania jestem za. Tylko kiedy ? Dzisiaj 21 Factory?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #818 dnia: Sierpień 08, 2017, 19:49:37 »
Dzisiaj to nie mam jak. Ale może jutro ? Do Wro od strony factory wjeżdżasz czy może inaczej ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #819 dnia: Sierpień 08, 2017, 19:55:20 »
E tam zaraz zly egzeplarz he do 4hp20 nalalem srodek amerykanskiej firmy I powiem ze za jakis czas nastapila ogromna poprawa w am6 tez go wleje

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #820 dnia: Sierpień 08, 2017, 20:10:08 »
Do Wro moge wjechac przez M. Wielki albo AOW kolo Factory.
Zastanawiam sie tylko czy moge jezdzic tym autem. Jeden spec ( wspominalem o nim ) przez tel mowil aby nie jezdzic a ten dzisiaj zupelnie co innego

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #821 dnia: Sierpień 08, 2017, 20:11:28 »
Możesz. W sumie jakbyś nie mógł to po co zmieniali olej ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #822 dnia: Sierpień 08, 2017, 21:02:34 »
Jeden spec ( wspominalem o nim ) przez tel mowil aby nie jezdzic a ten dzisiaj zupelnie co innego
Taaa, to typowe. W KRK są 4 serwisy ASB, obdzwoniłem wszystkie, każdy powiedział co innego. A że sterowanie, a że sterowanie to tylko jak 2-3 zmienia z poślizgiem, a inny że to bzdura, a że skrzynia w środku ma dodatkowe elektrozawory, a inny że "kto panu tak naopowiadał", a w ogóle "panie to w internecie same bzdury piszą".
Ostatecznym kopem w ryj okazała się rozmowa z jakimś majstrem od ASB którego napotkałem w sklepie Midparts przy zakupie nowego sterowania: "panie, nie warto, ta skrzynia już przejechała co miała przejechać i tylko remont, wymiana sterowania nic tu nie da, jeszcze pan spieprzysz nowe sterowanie". Najpewniej chyba ten ostatni gość miał rację, ale to się okaże, ale gdy kupowałem sterowanie to auto miałem już rozkręcone na warsztacie w AXOD.

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #823 dnia: Sierpień 08, 2017, 21:23:18 »
Nie bardzo rozumiem miałeś skrzynie na stole i nie zrobili weryfikacji ?

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #824 dnia: Sierpień 08, 2017, 21:28:17 »
Nie bardzo rozumiem miałeś skrzynie na stole i nie zrobili weryfikacji ?
Skrzynia miała wymontowane sterowanie i spuszczony był olej.
Może od początku. Na podstawie moich zeznań oraz swoich wrażeń po 2 przejażdżkach padła diagnoza, że sterowanie, bo 90% przypadków to sterowanie i od tego zawsze zaczyna się naprawę. Tylko trochę podejrzane było dla właściciela zakładu, że skrzynia nie szarpie przy zmianie D2->D3, ale że wypinała D1 na postoju, no to jednak sterowanie, trzeba kupić nowe/regenerować i "skrzynia dostanie drugie życie".
Powiedziano mi, że dopiero po wykręceniu będą wiedzieli co to za model sterowania (bo są 3 do TF80SC). No to jedziemy z zabawą, olej spuszczony, sterowanie wymontowane. Natomiast w Midparts, gdzie mnie skierował AXOD nawet nie spojrzeli na to sterowanie, tylko poprosili o VIN i na tej podstawie określili właściwy model. No i tu spotkał mnie ten rzeczony majster, co powiedział, że diagnozę zaczyna się od doprowadzenia oleju do czystości, czyli wymiana dynamiczna, względnie płukanie. No, ale było trochę za późno, bo raz że komuś muszę zaufać, a dwa że montaż i demontaż tego samego sterowania to "niepotrzebne" koszty. Nadal nie wiem czy wymiana była potrzebna czy nie, bo może ta skrzynia (a ma 177 tyś km) wymaga nowego sterowania ORAZ remontu, to się dopiero okaże.