Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Konwerter świateł xenonowych  (Przeczytany 764 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel Napora

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Posiadany samochód: Citroen c5 mk3 2009
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Reading
Konwerter świateł xenonowych
« dnia: Luty 27, 2021, 23:47:01 »
Witam forumowiczów masz szybkie pytanie co do legalności takich oto urządzeń. Wiecie czy mogę mieć problemy po wjeździe do Polski po montażu takiego sprzętu  ? W Wielkiej Brytani prawnie auto musi mieć zawieszenie regulowane pneumatycznie oraz wycieraczki na przednich lampach. Oraz ostatnio zamontowałem ledowe oświetlenie tylniej tablicy czy to też może mieć jakieś konsekwencje? Z góry dziękuję .

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Konwerter świateł xenonowych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2021, 07:46:54 »
W Polsce takie coś jest nielegalne oficjalnie.

 W przypadku wypadku ubezpieczyciel może wystąpić o regres odszkodowania do Ciebie.

W przypadku kontroli konieczne może się okazać zamontowanie normalnych żarówek.

Tylne podświetlenie tablicy LED w C5 X7 można zastosować z DS5 tam były fabrycznie lampki LED. Teoretycznie mają homologację i nie powinni się takiego czegoś przyczepić. (Teoretycznie bo homologacja nie jest do C5 X7, czy da się to jakoś zweryfikować nie wiem.)

 Wszystkie retrofity LED są nielegalne.

Offline Daniel Wolny

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4 479
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C5 mk1 2003 2.0 16v BVM6
  • Miejscowość: Bytom
Odp: Konwerter świateł xenonowych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2021, 08:17:09 »
Formalnie, to nie ma znaczenia, czy w Polsce takie światła są nielegalne, bo według konwencji wiedeńskiej samochód musi spełniać tylko przepisy kraju, w którym jest zarejestrowany. W praktyce, jak policjant w Polsce się uprze, to co zrobisz? Będziesz się ganiał po sądach?
Cytuj
The vehicle must meet all technical requirements to be legal for road use in the country of registration. Any conflicting technical requirements (e.g., right-hand-drive or left-hand-drive) in the signatory country where the vehicle is being driven do not apply.