Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kontrolka od oleju sie opóznia  (Przeczytany 12195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 16, 2008, 15:12:01 »
ok dzieki artur. czyli sugerujesz ze mam poprzeczyszczac te przewody ktore sa powpinane w tablice przyzadow czyli wszystkie te ktore ida do licznika.
Dominik

Offline Artur Staszowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 643
  • Skąd: Lublin / Janów Lub.
  • Posiadany samochód: ZX 1.6i Aura '91 gaz
  • Zainteresowania: energetyka a ostatnio mechanika (chyba niestety ;))
  • Miejscowość: Lublin / Janów Lub.
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 16, 2008, 15:41:54 »
tak. poruszaj tez kluczykiem przy wlaczeniu na zaplon.
jak bedziesz wyjmowal tablice to uwazaj aby nie urwac linki predkosciomierza. opis znajdziesz gdzies na forum w wyszukiwarce. a jak juz wyjmiesz tablice to najlpeiej wloz nowe zarowki w miejsce tych o ktorych mowisz.
Artur

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 16, 2008, 16:29:40 »
ok z gory dzieki.jutro moze bede miał troche czasu to zrobie tak jak kazales i zobaczymy jakie beda efekty.dam znac po operacji
Dominik

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2008, 09:53:12 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
...wjechalem na kanal i wymienilem i okazalo sie ze problem nie znikl. kontrolka znowu sie opoznia na zimnym silniku. koledzy pomozcie gdzie dalej mam szukac usterki.help


Witam
borykam się z takim samym problemem. Tak samo jak Ty przekonałem się że nie jest to wina czujnika - tym bardziej układu elektrycznego itd. Przypuszczam że wina leży w układzie smarowania ale aby się o tym przekonać należało by zmierzyć ciśnienie oleju. Przypuszczam że zawór regulacji ciśnienia oleju przestał działać i pompa daje za duże ciśnienie na układ.  Moim zdaniem najlepiej było by podjechać do jakiegoś mechanika i zmierz ciśnienie oleju i będziesz wiedział co się dzieje.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2008, 10:00:12 »
ok zobacze a duzo jest roboty z tym zaworem co trzeba robic by go naprawic mozna prosic o podpowiedz chodzi mi czy trzeba jakos silnik rozkrecac czy tez nie a gzdzie ten zawor wogole sie znajduje
Dominik

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 18, 2008, 10:02:54 »
Cytuj

Wirgiliusz Faber napisał:
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
...wjechalem na kanal i wymienilem i okazalo sie ze problem nie znikl. kontrolka znowu sie opoznia na zimnym silniku. koledzy pomozcie gdzie dalej mam szukac usterki.help


Witam
borykam się z takim samym problemem. Tak samo jak Ty przekonałem się że nie jest to wina czujnika - tym bardziej układu elektrycznego itd. Przypuszczam że wina leży w układzie smarowania ale aby się o tym przekonać należało by zmierzyć ciśnienie oleju. Przypuszczam że zawór regulacji ciśnienia oleju przestał działać i pompa daje za duże ciśnienie na układ.  Moim zdaniem najlepiej było by podjechać do jakiegoś mechanika i zmierz ciśnienie oleju i będziesz wiedział co się dzieje.

A dlaczego tak Myślisz?  W przypadku Twojego opisu, nadmiar ciśnienia zostanie "upuszczony", ale ciśnienie w układzie będzie i kontrolka nie ma prawa się świecić. Gdyby zawór był trwale uszkodzony (otwarty) to ciśnienia nie będzie i lampka nie zgaśnie.
U Kolegi problem jest po uruchomieniu zimnego silnika i być może sama pompa ma problemy z podaniem zimnego oleju, na skutek zużycia jej samej lub panewek (potrzeba czasu na zassanie oleju i wytworzenie odpowiedniego ciśnienia).  
 Pomiar ciśnienia oleju jest jak najbardziej wskazany i to w pełnym zakresie temperatury aby mieć pewność, że z samym układem olejenia jest wszystko OK.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2008, 10:10:31 »
a jaki ten pomiar powinien byc  jakie cisnienie chodzi mi o citroena zx 1.4i
Dominik

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2008, 13:02:23 »
Cytuj

Andrzej Biniak napisał:
U Kolegi problem jest po uruchomieniu zimnego silnika i być może sama pompa ma problemy z podaniem zimnego oleju, na skutek zużycia jej samej lub panewek (potrzeba czasu na zassanie oleju i wytworzenie odpowiedniego ciśnienia).  
 Pomiar ciśnienia oleju jest jak najbardziej wskazany i to w pełnym zakresie temperatury aby mieć pewność, że z samym układem olejenia jest wszystko OK.


Hmmm, ja z tego co napisał Dominik
Cytuj

koledzy mam problem w mojej cytrynce zx 1.4i. problem polega na tym ze po wlaczeniu zaplonu kontrolka od oleju nie zapala sie odrazu musze poczekac okolo 30-40sekund. jak zagrzeje silnik zapala sie odrazu natomiast na zimnym jak napisalem jest opózniona ale czasem potrafi zaskoczyc i zapala sie odrazu ale do rzadkosc.
rozumiem że jego kontrolka ciśnienia oleju nie zapala się - pomimo przekręcenia kluczyka ale przy nie pracującym silniku. Przynajmniej ja mam tak.
Cytuj

A dlaczego tak Myślisz? W przypadku Twojego opisu, nadmiar ciśnienia zostanie "upuszczony", ale ciśnienie w układzie będzie i kontrolka nie ma prawa się świecić. Gdyby zawór był trwale uszkodzony (otwarty) to ciśnienia nie będzie i lampka nie zgaśnie.


No właśnie najczęstszym uszkodzeniem zaworu jest jego zacięcie i nie przepuszczanie oleju. W takim przypadku w układzie pierwotnym panuje ciśnienie takie jakie daje pompa. Natomiast to że w układzie panuje ciśnienie oleju mimo że pompa nie pracuje występuje ponieważ role akumulatora ciśnienia pełni puszka filtru oleju. Zdarzają się przypadki że filtr oleju jest rozerwany gdy zawór regulacyjny jest uszkodzony. Zimny olej ma znacząco wyższą lepkość i dlatego na zimnym silniku dłużej musimy z Dominikiem czekać zanim kontrolka się zaświeci- zanim olej wypłynie przez kanały do misy.

Co do regulatora to jest on zazwyczaj zintegrowany z pompą oleju - myślę że w ZX jest tak samo.  Wymiana wiąże się z odkręcaniem misy olejowej i demontażem pompy - jest napędzana łańcuchem.
Co do ciśnienia to w temp 90stC minimalne to 4 bary przy 4000obr/min. Co do wartości maksymalnego ciśnienia nie znalazłem danych, zazwyczaj jest to 6 barów ale powtarzam nie znalazłem oficjalnych danych!!  Ciśnienie wyłączania czujnika ciśnienia to - o ile dobrze pamiętam - 0,5bara
Gdy silnik nie pracuje ciśnienia oleju nie powinno być.

Moim zdaniem Dominiku powinieneś zmierzyć ciśnienie oleju zobaczyć czy jest pomimo że silnik nie pracuje i dopiero potem myśleć co dalej.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2008, 13:20:41 »
Kuźwa co za wstyd. Kolega jak sądzę na podstawie pierwszego postu,  ma typowo problem od strony elektrycznej , a my tu nudzimy o mechanice układu olejenia.
Wszystko to o du$e potłuc. Musi szukać po stronie elektrycznej
(jak ciśnienie może być albo nie, skoro silnik nawet jednego obrotu nie wykonał)  :-|  :D  :D
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 18, 2008, 17:46:59 »
Jeżeli jest to naprawdę przyczyna instalacji elektrycznej to sprawdzić to można bardzo łatwo. wystarczy zdjąć przewód z czujnika ciśnienia i zewrzeć go z masą. Jeżeli kontrolka nie zapali  się wraz ze zwarciem do masy i/lub zaświeci się po chwili to faktycznie będzie wina instalacji. Jeżeli natomiast kontrolka zaświeci się od razu  to proponuje Dominikowi sprawdzenie omomierzem przejście pomiędzy wyjściem czujnika a masą. U mnie po zapaleniu i zgaszeniu silnika czujnik - zarówno stary jak i nowy- jest rozwarty przez około 30 sekund. Ergo - ciśnienie oleju jest powyżej 0.5bara przez ten czas.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 19, 2008, 01:31:02 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
koledzy mam problem w mojej cytrynce zx 1.4i. problem polega na tym ze po wlaczeniu zaplonu kontrolka od oleju nie zapala sie odrazu musze poczekac okolo 30-40sekund. jak zagrzeje silnik zapala sie odrazu natomiast na zimnym jak napisalem jest opózniona ale czasem potrafi zaskoczyc i zapala sie odrazu ale do rzadkosc.


Witam! widze ze musze opisac moj problem bardziej szczegolowiej poniewaz jedno brakujace slowo robi tu duza roznice czego nawet sie niespodziewalem za co bardzo PRZEPRASZAM. Otoz tak moj citroen zx 1.4i ma nastepujacy problem z kontrolka oleju. polega on na tym ze gdy samochod stoi ma zimny silnik po wlaczeniu zaplonu kontrolka od oleju ZAPALA SIE odrazu razem z innymi kontrolkami. natomiast gdy wlacze silnik na krotko i wylacze gdy jest jeszcze zimny poczym przekrece kluczyk w pozycji zaplonu nie pali sie kontrolka od oleju musze czekac z 15-20 sekund by sie wlaczyla.potem wylaczam i ponownie wlaczam ZAPLON aby sprawdzic czy za kolejnym wlaczeniu zaplonu kontrolka odrazu razem z innymi kontrolkami sie zapali.i tak sie dzieje nie musze czekac jak zaskoczyla za pierwszym razem tak za kolejnym wylaczaniem i wlaczaniem zaplonu pali odrazu.otoz dalej to tak gdy silnik uruchomie na dluzej i wylacze przy temperaturzejuz troche cieplego(70stopni) i wlacze na pozycji zaplon kontrolki znow nie ma ale wyskakuje juz szybciej jakies 5-8sekund czekania i znow wylaczam zaplon i wlaczam by sprawdzic czy za kolejnym wylaczaniu i wlaczaniu zaplonu zapali sie odrazu bez czekania.i kontrolka zapala sie odrazu nie musze czekac.najlepsze jest to ze gdy silnik chodzi w temperaturze roboczej 90-100 stopni po wylaczeniu silnik cieplego i przekreceniu kluczyka na zaplon kontrolka ZAPALA SIE odrazu rowno z pozostalymi nie musze czekac. wiec czemu nie zapal sie odrazu na zimnym silniku czemu trzeba czekac a na cieplym jest wszystko ok tak jak powinno byc?
Dominik

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 19, 2008, 07:49:05 »
Dominik to masz tylko powód do radości .Twój układ smarowania silnika jest w idealnym stanie.Przy zimnym oleju Masz takie objawy ,bo na  zimnym oleju  dłużej utrzymuje się ciśnienie w układzie i kontrolka się nie zapala.
Trzeba było tak od razu napisać.

edit: może nasze wcześniejsze wypociny komuś się przydadzą :D
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 19, 2008, 09:37:15 »
Cytuj

Andrzej Biniak napisał:
...Twój układ smarowania silnika jest w idealnym stanie.Przy zimnym oleju Masz takie objawy ,bo na  zimnym oleju  dłużej utrzymuje się ciśnienie w układzie i kontrolka się nie zapala.
...

edit: może nasze wcześniejsze wypociny komuś się przydadzą :D


Mógł byś uzasadnić swoją tezę? W jaki sposób w sprawnym układzie smarowania olej może wywierać ciśnienie pomimo że pompa nie pracuje?? Dodam że olej jest cieczą.

Dominiku ja mam dokładnie takie same objawy więc a priori założyłem że mówimy o tym samym ale fakt tematu nie sprecyzowaliśmy od samego początku.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 19, 2008, 09:48:55 »
Cytuj

Wirgiliusz Faber napisał:
Cytuj

Andrzej Biniak napisał:
...Twój układ smarowania silnika jest w idealnym stanie.Przy zimnym oleju Masz takie objawy ,bo na  zimnym oleju  dłużej utrzymuje się ciśnienie w układzie i kontrolka się nie zapala.
...

edit: może nasze wcześniejsze wypociny komuś się przydadzą :D


Mógł byś uzasadnić swoją tezę? W jaki sposób w sprawnym układzie smarowania olej może wywierać ciśnienie pomimo że pompa nie pracuje?? Dodam że olej jest cieczą.

Dominiku ja mam dokładnie takie same objawy więc a priori założyłem że mówimy o tym samym ale fakt tematu nie sprecyzowaliśmy od samego początku.

A kompresor od nabijania powietrza przy szczelnej instalacji cały czas pracuje -nie.(wiem,że to nie ciecz)
Podobnie  jest po wyłączeniu silnika. Pomimo , że pompa nie  pracuje  wcześniej wytworzyła ciśnienie i dzięki szczelności panewek przez jakiś czas ciśnienie będzie utrzymane i nie spowoduje zaświecenia kontrolki. Gdy olej się rozgrzeje i będzie rzadszy, spadek ciśnienia nastąpi wcześniej.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 19, 2008, 10:43:53 »
witaj andrzeju! z gory dzieki za informacje.a tak zapytam czy ty tez masz tak w swoim zx ze po wlaczeniu i wylaczeniu silnika gdy jeszcze zimny  i przekreceniu kluczyka na zaplon czekasz pare sekund na kontrolke oleju a na cieplym na zaplonie odrazu wyskoczy. z gory dzieki

a chcialem jeszcze spytac co o tym wszystkim sadzi kolega wirgiliusz?
Dominik

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 19, 2008, 11:04:20 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
witaj andrzeju! z gory dzieki za informacje.a tak zapytam czy ty tez masz tak w swoim zx ze po wlaczeniu i wylaczeniu silnika gdy jeszcze zimny  i przekreceniu kluczyka na zaplon czekasz pare sekund na kontrolke oleju a na cieplym na zaplonie odrazu wyskoczy. z gory dzieki

He he ja nie mam Zx-a ,ale to nie ma znaczenia. Pewne zasady dotyczą wszystkich konstrukcji.
Tak ,mam tak samo jak Ty. Dodatkowo u mnie  gaśnie w czasie uruchamiania - na rozruszniku ( jak zapomnę o immo  ;-) )
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 19, 2008, 11:08:21 »
dzieki andrzeju za informacje bardzo cenne i za zaspokojenie mojego problemu bo juz robilo sie to troszke uciazliwe ale to wzsystko przez zle opisany wczesniej przezemnie watek za co jeszcze raz wszystkich PRZEPRASZAM

czyli twierdzisz ze to jest normalne co sie dzieje i nie ma problemu do paniki?
Dominik

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 19, 2008, 11:15:51 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
dzieki andrzeju za informacje bardzo cenne i za zaspokojenie mojego problemu bo juz robilo sie to troszke uciazliwe ale to wzsystko przez zle opisany wczesniej przezemnie watek za co jeszcze raz wszystkich PRZEPRASZAM

czyli twierdzisz ze to jest normalne co sie dzieje i nie ma problemu do paniki?

Taak nie ma podstaw do paniki. Będą , jeżeli po uruchomieniu zimnego silnika Bedziesz czekał dwie Zdrowaśki aż zgaśnie kontrolka.
Jeździj spokojnie i bez obaw , pamiętając o terminowej wymianie oleju i filtra   ;-)
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 19, 2008, 11:53:34 »
I kontroli poziomu oleju bagnetem. ;)
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 19, 2008, 11:58:15 »
No właśnie olej to ciecz!!!! więc jest nieściśliwy!!! - w przeciwieństwie do gazów.  Tym samym nie ma możliwości magazynowania ciśnienia!!! Co za tym idzie w układzie hydrauliki bez elementu zmieniającego energie kinetyczną na potencjalną musi by element posiadający zdolność magazynowania energie tz. akumulator ciśnienia- różne rozwiązania między innymi poduszka gazowa itd.  Jako że układ smarowania w silniku nie posiada takowej zdolności prócz jednego elementu a mianowicie puszki filtru oleju - który pod wpływem ciśnienia ulega deformacji - w granicach plastyczności materiału - i zmiany kształtu obudowy powodują że układ posiada zdolność do akumulacji ciśnienia (zmiany kształtu są bardzo niewielkie) Różnica ciśnienia jest siłą napędową przepływu płynów. Lepkość cieczy ma znaczenie na opory przepływ tejże cieczy. Im większa lepkość tym większa różnica ciśnień jest potrzebna do pokonania oporów przepływu - ergo to samo ciśnienie wraz ze wzrostem lepkości cieczy wywoła mniejsze objętościowe natężenie przepływu. Oczywiście zanieczyszczenie kanałów w układzie smarowania mogą wywoływać dodatkowe opory ale to wersja pesymistyczna i wolę jej nie nie brać pod uwagę.
Im większe ciśnienie działa na obudowę filtra tym większe wywołuje deformację -  stąd moje podejrzenie o uszkodzenie zaworu regulacyjnego.
W sprawnym układzie smarowania tz drożnym i pracującym w projektowym zakresie ciśnień wraz z ustaniem pracy pompy ciśnienie oleju powinno zaniknąć - pomijam ciśnienie wysokości słupa cieczy.
Jak do dotąd nie spotykałem się z takim problemem w i innych silnikach jak i dotychczas w mojej cytrynie - kwestia kilku tygodni.

I tak w dziale Elektryczność mamy wywody z hydrauliki.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 19, 2008, 19:01:50 »
czyli sadzisz kolego ze to co mi sie dzieje to nie jest normalne??
Dominik

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 20, 2008, 12:27:24 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
czyli sadzisz kolego ze to co mi sie dzieje to nie jest normalne??


Mimo, że  to nie grzeczne odpowiem pytaniem na pytanie, czy fakt że założyłeś ten wątek bo sytułacja ta wydaje Ci się dziwna nie światczy już że to nie jest normalne? Czy spotkałeś się gdzieś już z taką sytułacją?
 Ja zamierzam - gdy uda mi się wygospadarowa trochę czasu - dokona pomiaru ciśnienia oleju. W tedy podejmę decyzję co dalej.
Dopuki układ smarowania Ci się nie rozczelnił - filtr oleju, uszczelka głowicy - to nie ma tragedi i powodów do paniki, zwłaszcza, że gdy olej jest ciepły problem zanika.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 21, 2008, 00:48:48 »
przepraszam bardzo jesli cie jakkolwieg urazilem  chcialem poprostu spytac ale nie wiedzialem ze totak glupio zabrzmi jeszcze raz przepraszam i jesli mozesz mi udzielic jeszce jednej  informacji to bardzo dziekuje otoz chodzi mi oto czy oprocz kontrolki oleju opoznia ci sie razem z nia ta kropeczka czerwona ktora zaznaczylem na rysunku w kolko kolorem niebieskim.a tak wogole to tez jak bede mial czas to musze podjechac i zmierzyc cisnienie bo to mnie nadal dreczy mimo to ze jak kolega wczesniej napisal ze nie ma powodu do paniki.nie zaszkodzi sprawdzic.
Dominik

Offline Artur Staszowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 643
  • Skąd: Lublin / Janów Lub.
  • Posiadany samochód: ZX 1.6i Aura '91 gaz
  • Zainteresowania: energetyka a ostatnio mechanika (chyba niestety ;))
  • Miejscowość: Lublin / Janów Lub.
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 21, 2008, 07:27:28 »
ja musze przyznac ze pierwszy raz widze aby ktos taka sytuacje nazywal normalna. gidy przenigdy w zadnym samochodzie nie widzialem czegos takiego. Dominik, po Twoich wyjasnieniach wyglada na to ze masz problem z cisnieniem oleju - prawdopodobnie zaeor, o ktorym koledzy wspominaja. gdyby filt byl zapchany lub za gesty to kontrolka swiecilaby od razu lub nawet ciagle, wiec wyglada na to ze cisnienie nie schodzi z ukladu od razu.
Artur

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 21, 2008, 07:50:16 »
Kuźwa ręce mi już opadły i dlatego zamknę się  w tym wątku. ;-)
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt