Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi  (Przeczytany 5618 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawomir Kulik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2009 [mk III]
Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi
« dnia: Styczeń 14, 2010, 08:57:36 »
Witam

Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem C5 z manualną skrzynią biegów. Skrzynia ta podczas jazdy w zakresie prędkości 60-85km/h zaczyna "wyć". Ten dźwięk nie jest bardzo głośny, ale jest wystarczająco głośny, żeby przebił się nawet przez włączone radio. Dodatkowo jest pulasacyjny co jeszcze pogłębia nieprzyjemne uczucie.
To dochodzi na pewno ze skrzyni i wystarczy podczas jazdy zdjąć leciutko nogę z gazu by dźwięk natychmiast ustał... oczywiście po dodaniu gazu pojawia się natychmiast.
Byłem z tym w serwisie ale ponieważ auto nie jest kupione w Polsce to raczej mnie zbyli twierdząc, że coś jest źle ale nie mogą znaleźć przyczyny. W niemczech w serwisie stwierdzili, że "ten model tak ma" i też wysłali mnie na drzewo. Problem w tym, że nie sądzę, żeby ten model tak miał ponieważ jeździłem już innymi egzemplarzami i takich efektów nie słyszałem. Ponadto zakres prędkości w jakim słychać ten dźwięk wciąż się poszerza. Na początku było to 70-75 km...
Tak czy inaczej prosił bym Was szanowni forumowicze o pomoc. Jeśli ktoś z Was ma taki sam model to czy też słyszy takie dźwięki? Może jakieś sugestie co może być przyczyną tych dźwięków? I równie ważne: co robić gdy nie zgadzamy się z opinią serwisu, i uważamy, że jest inaczej niż twierdzi "fachowiec"? Czy ktoś przez to przechodził? Czy warto starać się o opinię rzeczoznawcy? Ile możekosztować taka opinia?

Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc - jestem naprawdę zdecydowany coś z  tym zrobić bo w końcu nie po to kupuje się takie auto, żeby się denerwować.

Pozdrawiam
Slawek

Offline Patryk Liber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 295
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 GP 1.6 HDi 2014r 115 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2010, 10:54:53 »
Upewnij się na 100% że dźwięk ten dochodzie ze skrzyni biegów, bardzo często tylko się wydaje że ze skrzyni, a jest to dźwięk łożyska na prawej (dłuższej) półosi.
Druga opcja to  mechanizm różnicowy.


P.S.
Jeśli jesteś nieszczęśliwym posiadaczem to sprzedaj i się nie męcz :D

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2010, 17:25:47 »
To już po gwarancji?
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Re: Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2010, 17:28:17 »
No to jest nas dwóch. Ja mam MkIII 2008, kupiony jako nowy w salonie w 2009r.Od nowości skrzynia wyje przy prędkości ok. 60km/h na czwartym biegu, 75-80 na piątym, ok 35-40 na trzecim. Odpowiada to ok.2500 obrotów. Wyje też przy hamowaniu silnikiem w okolicach tych prędkości. Przy wyższych prędkościach jakoś się układa i nie słychać wyraźnie tego wycia, ale mam wrażenie, że z każdym miesiącem zakres prędkości wycia powiększa się. Nadto na biegu jałowym terkoce, odgłosy cichną zupełnie po wciśnięciu sprzęgła.Słychać to bardzo wyraźnie na zewnątrz auta. Reklamowałem w aso. Powiedzieli, że wszystko OK. Że porównywali odgłosy z inną piątką i tamta ma tak samo. Że sprawdzili poziom oleju w skrzyni i jest OK. Oddali auto i kazali obserwować. Na razie jeżdżę i obserwuję zjawiska akustyczne jw. Na innym forum czytałem, że poprawa jest przy wlaniu bardziej gęstego oleju, ale po pierwsze auto na gwarancji, po drugie nie po to się kupuje nowe aby eksperymentowć, a po trzecie teraz są mrozy, olej naturalnie gęstszy, a wyje tak samo zaraz po ruszeniu.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Paweł Kokot

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5 Berline 1,6 Hdi 2006 Opieka nad C3 1,4 HDI. Wcześniej xsara break II 2.0 HDI 90, 2002 r.
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: Problem ze skrzynią biegów c5 [mkIII] 2009 2.0 Hdi
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2010, 19:30:42 »
Cześć, zwróćcie uwagę na to co napisał Patryk. Miałem podobny problem i okazało się że winę za hałaśliwą pracę, ponosi łożysko podporowe długiej półosi. Ale poczytajcie tutaj