Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Siła nawiewu  (Przeczytany 5838 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Czopek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2,0 16V benzyna - 2005 r.
  • Zainteresowania: Sport
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Siła nawiewu
« dnia: Czerwiec 26, 2021, 16:28:08 »
Witajcie,
zauważyłem dzisiaj, ze sila nawiewu z kratki od strony kierowcy i lewa kratka środkowego tunelu wykazuja bardzo slaba sile nawiewu. Prawa, od strony pasażera i prawa środkowa działa bardzo dobrze. Taka sama sytuacja ma miejsce przy włączonej klimie, jak i przy samym nawiewie bez klimatyzacji. Zamknięcie tym okraglym pokrętłem środkowego nawiewu i tego prawego sprawia, że lewy nawiew po stronie kierowcy dmucha juz z mocna sila.
Mial ktoś kiedyś taka przypadłość? Co mogło się stać? Czy coś się wypielo? Czy to wina samej klimy?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2021, 16:48:14 »
Dopada Cię problem z klapami zapewne.
Zobacz na max zimno i max ciepło czy nie masz różnic między stronami.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2021, 00:22:01 »
A nie dmucha w innym miejscu np. szyba, nogi?
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Leszek Gaj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Sawin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,2 HDI 2011 rok; Ford Ka 1,2 2009 rok
  • Zainteresowania: mechanika, turystyka
  • Miejscowość: Sawin
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2021, 07:56:58 »
No właśnie dmucha w innym miejscu bo się urwała klapa i sama się ustawia tam gdzie popadnie... miałem tak samo. Strona pasażera niby działała prawidłowo ale po rozbiórce okazało się że obie są urwane.
szmergiel13

Offline Andrzej Czopek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2,0 16V benzyna - 2005 r.
  • Zainteresowania: Sport
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2021, 08:41:38 »
Nie mam do jutra możliwości weryfikacji. Przyjmując, że to te klapy, to jaki jest koszt ich wymiany? Czy to skomplikowana operacja?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2021, 09:04:19 »

Offline Mateusz Szmidt

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Zamość
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 Tourer 2.0 hdi
  • Zainteresowania: Łowiectwo, ogrodnictwo, języki, sport
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2021, 13:33:24 »
Koszt wymiany w okolicach 1000 złotych. Trzeba zdemontować całą deskę rozdzielczą. Spróbuj może jeszcze z silniczkami się pobawić. Tymi, które nastawiają te klapy. Czasami wystarczy je poprawić, a ściślej mówiąc poprawić te trzpienie/zębatki. Też lubią się wyrobić. Silniczek od kierowania strumieniem jest przy schowku, od strony pasażera. Proszę tylko forumowiczów o ewentualną korektę mojego myślenia, bo mogę się mylić. Silniczki to mniejsze zło w tej sprawie dlatego mówię co mi się wydaje, ale mogę się mylić. Pozdrawiam

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2021, 13:41:19 »
Witam.Ja w 2016 wymieniałem komplet w serwisie Citroena na Fordonskiej.Wtedy to kosztowało 900 zł więc stosunkowo tanio.Niestety po niecałych dwóch latach awaria klapy i kolejna wymiana na szczęście gwarancyjna.W Bydgoszczy masz jeszcze Jeździka.Alternatywą jest jeszcze wycinanie w nagrzewnicy.Taką usługę robią koło Łodzi.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2021, 14:52:25 »
Klapę od strony kierowcy robiłem sam wycinając. Wprowadziłem drobną modyfikacje która miała zapobiegać awarii klapy pasażera i kierowcy ponownie. Przejechałem od tamtego czasu już grubo ponad 100k km i działają idealnie... Wygląda na to że modyfikacja była słuszna.

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 27, 2021, 15:20:25 »
Ja sam wycinałem od strony pasażera,z pewnością łatwiej niż z drugiej strony.Skleiłem klejem do PP i dodatkowo wzmocniłem.Przejechane 40 tys działa bez problemu

Offline Andrzej Czopek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2,0 16V benzyna - 2005 r.
  • Zainteresowania: Sport
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2021, 15:31:30 »
Koszt naprawy 1 tys. zł to jakies wariactwo. Słyszał ktoś o firmie Serafin investments? Na ich stronie jest informacja, że robia to bez bebeszenia deski, koszt 500 zl. Mial ktoś doświadczenie z ta firma? Jakieś opinie?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2021, 15:36:22 »
Nie wariactwo. Normalny koszt za zdjęcie deski w legalnie działającej dzialanosci. Odlicz od tego podatki i cena spadnie. (Kochamy VAT i dochodowy.) Weź pod uwagę też fakt że trzeba pracownikom zapłacić i opłacić ZUS.  ;)

 Opcją z cięciem sam się zainteresować powinieneś jeśli chcesz oszczędzić. (Znaczy "zrób to sam". )

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2021, 15:53:11 »
Po obejrzeniu zdjęć z wywalenia deski to wcale się nie dziwię że chcą 1000 zł tym bardziej, że same klapy kosztują ok 500 zł.W Gdańsku powiedzieli , że wymienią tylko w komplecie z nową nagrzewnicą więc koszt ok.5000 zł.

Offline Waldemar Oktaba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Posiadany samochód: Citroen C5 HB FL 2005r. 2.016V+LPG
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2021, 18:08:18 »
ze zdejmowaniem deski jest więcej roboty więc i parę godzin taki zabieg potrwa, zdjęcie i założenie deski więc i koszt jest większy, w peugeotach 407 jest całkiem łatwiejszy dostęp do górnych klapek więc i cena niższa, w Warszawie tez podobno wykonują taka usługę ogłaszają się też na yooutube

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 28, 2021, 08:50:12 »
Koszt naprawy 1 tys. zł to jakies wariactwo. Słyszał ktoś o firmie Serafin investments? Na ich stronie jest informacja, że robia to bez bebeszenia deski, koszt 500 zl. Mial ktoś doświadczenie z ta firma? Jakieś opinie?

Serafin jest znany, ale część osób nie poleca, mówią że jest taki trochę buc, i zdarzają się poprawki po nim.

U ciebie to będą inne klapy niż w wątkach, sprawdź te motoreduktory. A przestawiając nawiew na nogi przestaje dmuchać na środku?
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Waldemar Oktaba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Posiadany samochód: Citroen C5 HB FL 2005r. 2.016V+LPG
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 28, 2021, 11:20:50 »
Który I z której strony jest umiejscowiony ten motoreduktor odpowiadający za nawiew twarz-nogi, ponieważ I w moim aucie jak mam nastawiony nadmuch tylko na twarz to mocno wieje,jak na same nogi to też dobrze wieje,ale jak ustawie twarz-nogi to słabo dmucha a słychać szum pędzącgo powietrza w gurnej części konsoli

Offline Mateusz Szmidt

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Zamość
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 Tourer 2.0 hdi
  • Zainteresowania: Łowiectwo, ogrodnictwo, języki, sport
  • Miejscowość: Zamość
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 28, 2021, 11:37:42 »
Waldemar: w wersji przedliftowej za kierunek nawiewu odpowiadał motoreduktor od strony pasażera. Znajdowałem go po zdemontowaniu schowka od strony pasażera. Ale to przedlift, nie wiem, co dzieje się w wersjach poliftowych. Nie miałem jeszcze potrzeby tam zaglądać, ale wydaje się, że powinno być tak samo.

Offline Andrzej Czopek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2,0 16V benzyna - 2005 r.
  • Zainteresowania: Sport
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 28, 2021, 11:52:53 »
Ustawiłem nadmuch wyłącznie na twarz i zmienia ładnie temperaturę zimno-ciepło. Intensywność nadmuchu jest porównywalna, żeby nie powiedzieć taka sama z każdej z 4 kratek. Po ustawieniu na Auto różnica w sile nadmuchu jest wyczuwalna. To może jednak to nie te nieszczęsne klapy...

Offline Adam Kuich

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Człuchów
  • Posiadany samochód: C5 2,0 16v 103 kW 2006r Benz-Gaz.
  • Miejscowość: Człuchów
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 28, 2021, 13:05:00 »
Z tego co widziałem u siebie w roczniku 2005 jak i 2006 oraz klimatyzacji dwustrefowej są 4 motoreduktory.Jeśli dobrze pamiętam to górny motoreduktor odpowiada za kierunek nawiewu a dolny za temperaturę.U ciebie może być tak, że klapa nie jest jeszcze do końca pęknięta więc może się jeszcze jej udaje poruszać.Może być to wina motoreduktora ale może też ( tak było u mnie) być to wina wyrobionego gniazda w obudowie nagrzewnicy właśnie od klapek kierunku nawiewu.U mnie wymiana na używkę.Same motoreduktory możesz zamienić i zobaczysz czy coś to zmieniło.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 28, 2021, 15:20:18 »
Ustawiłem nadmuch wyłącznie na twarz i zmienia ładnie temperaturę zimno-ciepło. Intensywność nadmuchu jest porównywalna, żeby nie powiedzieć taka sama z każdej z 4 kratek. Po ustawieniu na Auto różnica w sile nadmuchu jest wyczuwalna. To może jednak to nie te nieszczęsne klapy...
Może nie... Trzeba porównać Lexią temperatury jakie widzą czujniki w kanałach powietrza na każdą ze stron. Możliwe że któryś kłamie.

Offline Waldemar Oktaba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Posiadany samochód: Citroen C5 HB FL 2005r. 2.016V+LPG
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 28, 2021, 16:12:13 »
a może ktoś polecić aukcje od kogo na wszelki wypadek kupić zębatkę motoreduktora?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 128
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 28, 2021, 21:56:36 »
Po lifcie zębatki się raczej nie psuły. Raczej tylko klapy się łamą.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 28, 2021, 23:09:08 »
Ustawiłem nadmuch wyłącznie na twarz i zmienia ładnie temperaturę zimno-ciepło. Intensywność nadmuchu jest porównywalna, żeby nie powiedzieć taka sama z każdej z 4 kratek. Po ustawieniu na Auto różnica w sile nadmuchu jest wyczuwalna. To może jednak to nie te nieszczęsne klapy...

Może na siłę szukasz problemu, jeśli dasz na auto to komputer pod uwagę bierze kilka parametrów łącznie z nasłonecznieniem lewej i prawej strony i może inaczej ustawiać rozdział nadmuchu.

Czy jeśli przestawisz ręcznie na różne kierunki to z obydwu stron jest taka sama siła nawiewu? Na środkowych jest ok, jak z szybą i nogami?
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Andrzej Czopek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2,0 16V benzyna - 2005 r.
  • Zainteresowania: Sport
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 29, 2021, 11:17:18 »
Chyba masz rację z tymi parametrami..., coś w tym jednak jest ;)

Offline Robert Szczepański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 249
  • Skąd: Jarocin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2.0 benzyna
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Jarocin
Odp: Siła nawiewu
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2021, 17:24:13 »
Koszt wymiany w okolicach 1000 złotych. Trzeba zdemontować całą deskę rozdzielczą. Spróbuj może jeszcze z silniczkami się pobawić. Tymi, które nastawiają te klapy. Czasami wystarczy je poprawić, a ściślej mówiąc poprawić te trzpienie/zębatki. Też lubią się wyrobić. Silniczek od kierowania strumieniem jest przy schowku, od strony pasażera. Proszę tylko forumowiczów o ewentualną korektę mojego myślenia, bo mogę się mylić. Silniczki to mniejsze zło w tej sprawie dlatego mówię co mi się wydaje, ale mogę się mylić. Pozdrawiam
Daj spokój, nic nie trzeba demontować. Za 500 zł są ludzie co to zrobią bez rozbierania całej deski. Czas całej operacji ok 35 minut. To opcja dla tych co się nie chce albo nie umieją. Ja z niej skorzystałem i jestem zadowolony.
A w serwisie, nie dosyć że rozbiąrą samochód to jeszcze wstawią fabryczną, która być może za pół roku znowu się połamie  :o


Koszt naprawy 1 tys. zł to jakies wariactwo. Słyszał ktoś o firmie Serafin investments? Na ich stronie jest informacja, że robia to bez bebeszenia deski, koszt 500 zl. Mial ktoś doświadczenie z ta firma? Jakieś opinie?
Serafin jest znany, ale część osób nie poleca, mówią że jest taki trochę buc, i zdarzają się poprawki po nim.U ciebie to będą inne klapy niż w wątkach, sprawdź te motoreduktory. A przestawiając nawiew na nogi przestaje dmuchać na środku?
Czy buc to nie wiem, młody koleś. Trochę stanowczy to fakt, jak się umówisz na 12:00 to nie ma zmiłuj, nie wjedziesz o 11:55. Ale robi szybko i sprawnie. I daje pół roku gwarancji na swoją robotę.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2021, 11:32:51 wysłana przez Błażej Banisz »