Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: podświetlenie licznika  (Przeczytany 36405 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 28, 2009, 09:36:37 »
Właśnie ostatnio wymyłem płytki, jednak mój licznik jest rzczej pomaranczowy niż czerwony, poza tym przy bdolnych brzegach mam ślady zalania (:O), może za szybko wszystko... jednak z tym podświetleniem to może być wina starych żarówek czy czegoś innego? poza tym te , które kupiłem w sklepie nie pasują do mojego modelu-za szerokie.jak znajdę czas to zrobięzdjęcie. Ale z tym licznikiem, jak ktoś wie dlaczego tak jest to proszę o pomoc. No i jeszcze prędkościomierz jest jakby przygaśnięty w porównaniu do czasu jak był zielony :).

Offline Mirek Sulewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 16V, 2000r.
  • Miejscowość: Bytom
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 28, 2009, 12:44:53 »
Cytuj

Bartłomiej Stecko napisał:
Właśnie ostatnio wymyłem płytki, jednak mój licznik jest rzczej pomaranczowy niż czerwony, poza tym przy bdolnych brzegach mam ślady zalania (:O), może za szybko wszystko... jednak z tym podświetleniem to może być wina starych żarówek czy czegoś innego? poza tym te , które kupiłem w sklepie nie pasują do mojego modelu-za szerokie.jak znajdę czas to zrobięzdjęcie. Ale z tym licznikiem, jak ktoś wie dlaczego tak jest to proszę o pomoc. No i jeszcze prędkościomierz jest jakby przygaśnięty w porównaniu do czasu jak był zielony :).


Bartku, jeżeli gustujesz w czerwonym, najlepej zastosuj czerwone żaróweczki ledowe. Płytki przeczyść ponownie.
Ja zmieniłem na niebieskie i zastosowałem proste, ale dość skuteczne odbłyśniki, a to wklejona kawałkami w obudowę podświetlenia folia aluminiowa. Ja sobie chwalę. Chwalą też inni.

Offline Przemysław Rękas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen C3, 2004, 1.4 73 KM 8V benzyna
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 28, 2009, 13:21:07 »
już kiedyś pisałem w podobnym temacie - mój wyświetlacz pomimo wymiany żaróweczek świeci i tak ciemno

nie mam możliwości włączenia świateł szwedzkich

chcę aby się przyciemniały

co można zrobić albo jakie żaróweczki zastosować aby świecił jaśniej - zamienniki, itp.

np: czy można zastosować te poniżej bez obawy uszkodzenia elektroniki
http://www.allegro.pl/item729617686_diody_do_zegarow_do_zegarow_t5_1_2_2_w_oryginal.html


proszę o konkretna odpowiedź, wiele na forum wyczytałem, zmieniałem żaróweczki, itp a licznik jak świeci ciemno tak świeci, w zasadzie w słoneczny dzień to nic nie widać

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 29, 2009, 08:02:03 »
Po wczorajszym komputerze Węgrom wyszło, że w kwestii ABS to najprawdopodobniej urwało się coś w kierownicy odpowiadające za poduszki powietrzne, no i że komis mi to uzupełni w ramach półrocznej gwarancji. W sprawie kontrolki silnika, zresetowali komputer i zniknęła, powiedzieli, że ktoś wcześniej po diagnostyce czegoś nie zresetował i mam 2,3 dni na odczekanie, jak znów nie zabłyśnie to znaczy, że będzie działać.
Z diodami w takim razie myślę, że jeszcze chwilę poczekam, dzięki serdeczne za porady.
Mam nadzieję, że prędzej czy później się dowlokę spowrotem do kraju.
p.s. jeszcze wczoraj widziałem, że mam kilka żarówek 1.3.  i większość 1.2, wogóle ten czytnik jest jakby do bani (raczej tu aut nie szanują), może dlatego się popaliły...
Dziękuję jeszcze raz, jak podświetlę cytrynę to poślę fotkę.
p.s.s.
Po pokazaniu w serwisie waszych wniosków związanych z buczeniem silnika i innymi objawami (które przypisałem swojemu autku), w końcu przyznali mi rację z kontrolką lambda w silniku  i byż może z cewką, jak będą sensowne wyniki, dopiszę podsumowanie.
Nie będę komplikował, obecnie licznik z wytartą farbą sprawdza  się dobrze, w słońcu pięknie wyświetla co trzeba, chwilowo jeszcze nie będę go podrasowywał, .. w kwestii poduszek serwis zamówił część, , która w kierownicy odpowiada za poduszkę kierowcy (drogo- ale jeszcze mam gwarancję-wiedzą, że wiem, że wykręcili lampki z panelu przed sprzedażą).P.s. jak doczyścić przepływomierz po 100 k. i wszystko ładnie wyczyścić w miarę możliwości to autko jeździ naprawdęprzyzwoicie, zwłaszcza na niemieckich autobahnach....
 A propos lambdy i cewki, ...wszystko działało, był brudny i zaniedbany, stąd za dużo paliwka ssało, a autko wyje jak za mocno się ciśnie sprzęgło przy pierwszych biegach, jak traktować je jak Francuzkę to nie warczy...

Offline Przemysław Rękas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen C3, 2004, 1.4 73 KM 8V benzyna
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 16, 2009, 12:36:44 »
i wszystko jasne

nikt z forum nie pomógł mi w rozwiązaniu kłopotu ponieważ problem był dosyć złożony

w każdym razie po wymianie wyświetlacza (elektroniki) i dokodowaniu wyświetlacza do BSI świeci tak jasno i zielono (soczyście), że aż miło popatrzeć, nawet jak włączę światła to jest bardzo widoczny (w dzień), wyraźny, kontrastowy, itd.

wcześniej w dzień to nie dało się jechać bo nic nie było widać i nawet nie pomigała wymiana podświetlenia żaróweczek

Offline Grzegorz Tabeński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 HDI 110KM Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 11, 2010, 11:19:16 »
Cytuj

Artur Dabulewicz napisał:


Co do klimatronika to było podobnie musiałem zdemontować całą konsole środkową aby wydostać sterowanie na zewnątrz jak je rozebrałem to usunąłem zielony plastik który powodował słabe zielone podświetlenie przycisków sterowania klimatronikiem tu aby dostać się do płytki trzeba wypiąć biały plastik podtrzymujący wyświetlacz i wtedy możesz wyjąć wyświetlacz z tego plastiku a pod nim jest taka sama płytka ja w liczniku tu też są dwa większe oczka i jak wcześniej muszą pozostać nietknięte po umyciu poskładałem ale już nie wkładałem zielonego plastiku i podpiąłem w aucie poskładałem konsole i gotowe





Mam pytanie odnośnie dwóch czarnych oczek w panelu klimatronika.
Jeśli chodzi o moją wersje, czarne oczka mam na zielonej folii.
Są na nich znaczki od grzania tylnej szyby i nawiewu na przednią .
Nie rozumiem co mam umyć i wydrapać :)
Czy jest możliwe ze w moim pikusiu jest wszytko na zielonej folii w innych modelach było inaczej ?
Grzegorz

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 11, 2010, 13:19:46 »
ja tez mam zieloną folię więc mi że lepiej wymienić tą zieloną folię na inny kolor niż myć coś zmywaczem?

Offline Grzegorz Tabeński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 HDI 110KM Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 11, 2010, 19:34:34 »
Jeśli chodzi o moje podświetlenie w klimatroniku zastosowałem białe led.
Została usunięta zielona folia, na tył wyświetlacza powędrowała zwykła kartka papieru.
W momencie włączenia nawiewu na szybę zapala się biały zarys znaczka który został na folii.
Klawisze w panelu podświetliłem zielonym led, całość pasuje do radia i przycisków.
Podobnie zrobiłem z podświetlenie licznika.
Na modyfikacji kolegi (kolor Czerwony), nie widzę w liczniku
niebieskiej kropki od temperatury wody.Podobny efekt osiągnąłem wywalając całą zieloną folie .
W załączniku zdjęcie samego wyświetlacza.

Offline Artur Cudzich

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDI Exclusive 110 KM 2005 r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 01, 2010, 16:17:45 »
Czy ten wyświetlacz padł ci od razu ze go później wymieniłeś ?
Napisz coś więcej, bo mam objawy podobne do ciebie.

Offline Rafał Kryska

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 13, 2010, 21:00:47 »
Cytuj

Adam Skoczylas napisał:
 I jeszcze jedno do tych którzy maja tam diody: czy nie ma świecenia punktowego????  


witam
wlasnie wymienilem moje zarowki w podswietleniu klimatyzacji na ledy i jestem zalamany ze swieca punktowo... :( ma ktos moze jakis pomysl co zrobic zeby tak nie bylo??? a moze diody smd dadza bardziej rozproszone swiatlo???

Offline Grzegorz Tabeński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 HDI 110KM Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 13, 2010, 21:29:10 »
kupiłem normalne białe led w oprawkach, takie płaskie.
Za wyświetlaczem biała kartka, zielona folia poszła do kosza.

Offline Adam Skoczylas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi 2012 r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 13, 2010, 23:48:38 »
Zrobił bym sobie taki licznik tylko się boję go rozbierać, poczekam może kiedyś jakiś forumowicz zrobi kilka fotek z tej przeróbki. Nie tylko ja pewnie byłbym wdzięczny za to.

Offline Adam Skoczylas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi 2012 r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 12, 2011, 20:44:48 »
Witam. Mam pytanie. Czy żarówki w podświetleniu są jakoś połączone, bo kiedyś jak wymieniałem (nie wszystkie) to bywało tak ,że gdzie indziej mi coś gasło. A jak z włożeniem żarówek diodowych na diodę SMD zamiast żarówek. Czy ktoś już tak z kolegów ma?. Moje pytanie jest wynikiem pozbycia się tego zielonego koloru na liczniku. I coś bym zmienił jeszcze.

Offline Adam Reymann

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: C4 1.6 HDI
  • Miejscowość: Chorzów
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 20, 2011, 12:59:42 »
Cytuj

Artur Dabulewicz napisał:
Jaka kolwiek zmiana koloru niestety nie spowoduje ze wyświetlacz będzie lepiej widoczny w słoneczny dzień? Ja wybrałem czerwony bo mam radio podświetlone na czerwono i teraz się ładnie komponuje


Więc tak musisz wyjąć cały licznik i odpiąć z kostek zasilających. Wokoło są zatrzaski trzeba delikatnie wypiąć z nich jedną połowę w ten sposób dostaniesz się do wnętrzności licznika delikatnie podważ wyświetlacz i wyjmij go, ale tak, aby nie zerwać taśmy zasilającej i wyjmij spod niego płytkę to samo zrób z drugą jedna jest cała zielona i z nią niema problemu jak chodzi o usunięcie farby po prostu zmywasz ją całą gorzej jest z tą drugą, bo na niej są trzy oczka dwa ciemne muszą pozostać nietknięte trzecie jest przeźroczyste ja te płytki umyłem wacikami nasączonymi zmywaczem do paznokci te dwa oczka naokoło delikatnie wydrapałem na szerokość ok. 0,5 cm, aby zmywacz ich nie uszkodził jak miałem gotowe to go poskładałem i poszedłem do auta podpiąłem licznik do instalacji i efekt masz na foto.


Co do klimatronika to było podobnie musiałem zdemontować całą konsole środkową aby wydostać sterowanie na zewnątrz jak je rozebrałem to usunąłem zielony plastik który powodował słabe zielone podświetlenie przycisków sterowania klimatronikiem tu aby dostać się do płytki trzeba wypiąć biały plastik podtrzymujący wyświetlacz i wtedy możesz wyjąć wyświetlacz z tego plastiku a pod nim jest taka sama płytka ja w liczniku tu też są dwa większe oczka i jak wcześniej muszą pozostać nietknięte po umyciu poskładałem ale już nie wkładałem zielonego plastiku i podpiąłem w aucie poskładałem konsole i gotowe


A co do pozostałych przycisków pokręteł to jeszcze nic nie Robiłem jak będę miał gotowe to podeśle jakiś opis i fotki na razie staram się usunąć cały zielony kolor potem będę się zastanawiał, na jaki przerobie jak chodzi o mnie to czerwony lub niebieski,•••Więc tak obejrzałem pozostałe przyciski i pokrętło
Sterowanie szyb-- w środku jest żarówka włożona do zielonego plastiku, który trzeba wydobyć na zewnątrz razem z żarówką po demontażu żarówki z tego plastiku uciąłem jego część tak, aby otwór był na wylot chodzi o tą część, która dawała to zielone światło trzeba przyciąć ten kawałek, bo do niego jest montowana żarówka i ten element musi wrócić do przełącznika

Centralny zamek –tu jest sprawa raczej prosta, bo jest wlutowana zielona dioda wystarczy tylko zmianę diody na żądany kolor
Do tej kreski wykonałem na resztę musze znaleźć trochę czasu
……………………………………………………………………………………………….

Sterowanie podświetleniem licznika—w przyciskach są dwie wlutowane żaróweczki tu wystarczy umyć płytkę wewnątrz przycisków raczej będzie problem z wymianą tych żarówek

Regulacja lusterek -- jest zastosowana zielona dioda i jak wyżej będzie problem z jej wylutowaniem

Regulacja reflektorów jeszcze mi się nieudało rozebrać więc nie wiem co tam jest

Do sterowania radiem w kierownicy też jeszcze się nie dobrałem

Nie wymieniłem jeszcze kilku przycisków które wiem że mogą być w naszych picusiach
ale ich niestety niema u mnie


Zrobione według opisu (na niebiesko).
Kilka uwag/problemów/zapytań:
- nie widać w ogóle jak się włączy nawiew na przednią szybę czy też ogrzewanie tylnej,
- pomimo kilku prób nie świeci mi podświetlenie przycisków sterowania climatronica (nie dochodzi prąd?, przerwana ścieszka? - jak sprawdzić jaki jest powód?),
- jak wylutować/wlutować diody w przyciskach z centralnego i blokady tylnych drzwi? Jest bardzo mało miejsca, jakas specjalna końcówka do lutownicy?

No i jak wyjąć zieloną folię z wyświetlacza?
Wydaję się, że jest nierozbieralny.

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 26, 2011, 21:40:01 »
Jeśli możesz to umów się ze mną i podjedz do mnie masz nie daleko jest duża szansa, że ci pomogę rozwiązać kilka problemów nim sprzedam swoje Picasso mam zapasowy licznik, jeśli coś za dużo usunąłeś to chętnie ci odstąpię ten zapasowy i tak mi jest już nie potrzebny od czterech miesięcy wożę się S-maxem a picuś czeka na nowego właściciela

Offline Przemysław Rękas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen C3, 2004, 1.4 73 KM 8V benzyna
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 29, 2011, 11:00:37 »
kolega wcześniej pytał o zamianę T5 1,2 W na T5 2,3 W?

jest to ponad 1 W różnicy w mocy

żaróweczki przygasają i świeci wyraźnie jaśniej tylko:

1. czy jest to bezpieczne dla instalacji?
2. czy nie spłonie licznik (temp. wytwarzana przez żaróweczkę)?

  • Gość
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 30, 2011, 18:55:00 »
cześć pomóżcie. wymieniłam żarówki w głównej desce rozdzielczej bo sie pare przepaliło i było ciemno.A problem jest taki że nie ma tych 1,3 W tylko 1,2 i kurcze jedna zrobiła mi zwarcie,przepaliła się i poszedł dym z pod deski:( Dla czego co może być przyczyną ,obecnie wyciągnęłam tą co sie sfajczyła i dałam starą 1,3 na razie spokój ale nie wiem co się jutro będzie działo. Ma ktoś pomysła. a dodam że to była z dolnej części tam gdzie podświetlany jest zegar,komunikaty itp. dzięki.

Offline Łukasz Majewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Strzelno
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i LPG
  • Miejscowość: Strzelno
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 30, 2011, 20:39:48 »
Ja dzisiaj wymieniłem podświetlanie licznika na 1,2 W, a kontrolki jak było czyli na 1,3 W. jak narazie śmiga aż miło. Nawet na słońcu bardzo czytelne.

Offline Przemysław Rękas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen C3, 2004, 1.4 73 KM 8V benzyna
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 16, 2011, 09:58:24 »
czy ktoś udzieli mi odpowiedzi na moje pytania?

Offline Marek Kwaczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1,8 2002
  • Miejscowość: Kraków
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 16, 2011, 21:50:27 »
Teoretycznie: (nie znam konstrukcji liczniaka)
ad1 niekoniecznie, większy pobór prądu, kwestia średnicy przewodów elektrycznych(ścieżek), może któryś obwód nie wytrzymać i śię przegrzać, przepalić.
ad2 nie wiem, istotnie może się wydzielać większa temperatura ale nieznacznie lub niekoniecznie.

Offline Przemysław Rękas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: Tarnobrzeg
  • Posiadany samochód: Citroen C3, 2004, 1.4 73 KM 8V benzyna
  • Miejscowość: Tarnobrzeg
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 17, 2011, 08:51:01 »
dziękuję przedmówcy za podjęcie tematu, gdyż jak dotychczas  nikt się nie interesuje tą wersją (możliwością) ułatwienia sobie życia z naszym wyświetlaczem w XP

dodam, że jeżdżę tak od ok. miesiąca i nic się nie dzieje (mam podświetloną żarówkami 2,3 W (połówkę wyświetlacza z prędkością)

elektronik pytany o ten fakt stwierdził ,że nic się nie stanie, "sam zresztą takie żarówki zakładam" (jednak nawet gdyby miał ten schemat to i tak go nie udostępni)

chciałbym w miarę możliwości otrzymać od Was Drogie Koleżanki i Koledzy ten schemat, abym sam sprawdził jak jest z prądami i elektroniką - jednak nigdzie nie mogę go znaleźć - wtedy byłbym pewien, że można tak zrobić lub też nie

i jeszcze jedna bardzo istotna rzecz: mój XP projektowany był do jazdy przez cały dzień bez świateł a przygaszanie służyło zapewne do tego, aby nie oślepiać kierowcy w czasie jazdy nocą + dodatkowa regulacja podświetlenia
po 2003 roku konstruktorzy "kapnęli" się o co chodzi i umożliwili tzw. "światła szwedzkie"

widziałem schemat poprawek instalacji jednego z forumowiczów (na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie - jedno z rozwiązań) i pewnie bym go zastosował - jednak nie chcę ingerować w instalację

być może zastosowanie żarówek o mocy 1,2 W było podyktowane tym, że w czasie dnia wyświetlacz świecił jasno kiedy nie było przepisów o jeździe na światłach w dzień

proszę o komentarze do wątku, gdyż wspólnie możemy rozwiązać kolejny istotny problem Naszej Cytryny - jeden z podstawowych felerów roczników przed 2003 rokiem

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 17, 2011, 18:41:46 »
Zastosowanie żarówek o większej mocy poprawia jasność - to niepodważalny argument ich stosowania.
Ale ja jako praktyk , ale także elektronik z wykształcenia jednak odradzałbym takie rozwiązania.
1. Oczywiście większa moc=większe ciepło wokół żarówki. Nie mamy niestety pewności czy kilka wat mocy w całej desce pozwoli na skuteczne odprowadzenie ciepła. Czy nie wytopi oprawek i elementów światłowodowych.
2. Tu jako elektronik zastanowiłbym się nad jedną sprawą. Wiadomo całość z mocniejszymi żarówkami pobiera kilka wat mocy więcej. Czy regulacja jasności świecenia deski jest obliczona na te kilka wat więcej?. Zapewne w naszych XP jest to jakiś regulator elektroniczny. W starszych samochodach był to po prostu rezystor drutowy. Kręcąc gałą zmieniało się opór. To zmieniało prąd w obwodzie i zmieniało jasność świecenia.

Tu rzeczywiście bardzo przydatny byłby schemat , lub jego wycinek.

Offline Radosław Szymczycha

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Ciitroen Xara Picasso 2.0 HDI 2002 r.
  • Zainteresowania: elektronika
  • Miejscowość: Kraków
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 03, 2011, 11:17:58 »
Ja ostatnio przerobiłem swój wyświetlacz z żarówek na LED SMD.
Na sam początek wszyscy muszą wiedzieć, że te dwa wyświetlacze znacząco się od siebie różnią.
Ten po lewej od prędkości i poziomu paliwa jest wykonany w zupełnie innej technologii, niż ten po prawej odpowiedzialny za zużycie, radio itp.
Ten po lewej ma gotowe segmenty "uruchamiane" sygnałami można by powiedzieć ( tak by każdy zrozumiał ) każdy segment bezpośrednio, natomiast ten po prawej to już inna bajka, on jest sterowany podobnie jak matryca lcd - sygnał dla komórki pionowej i poziomej musi dostać.
Miałem nadzieję, że po przeróbce będzie mi ten po prawej ładnie świecił i prawie tak jest. Prawie dlatego, że zmiana z żarówek na led nie niweluje przyciemniania samego wyświetlacza od góry i od dołu. Jest to spowodowane niestety tym, że ten wyświetlacz po prostu się nagrzewa podczas pracy i to nie od źródła światła. Może to też kwestia jego wieku.
Chętnie kupiłbym jakiś rozwalony moduł dla samego wyświetlacza, ale z młodszego rocznika niż 2002. Zastanawiam się czy sam wyświetlacz podejdzie od innego modelu np., ale nie powinno być problemu bo to tylko kwestia sterowania się liczy.
Ogólnie efekt jest taki:
lewy wyświetlacz
- na żarówkach w słoneczny dzień trzeba było się chwilkę wpatrywać, ale dało się zobaczyć co wyświetla
- na ledach może mi słońce prosto w oczy, czy na wyświetlacz walić, a ja widzę ślicznie każdy szczegół, no i najważniejsze, nie ma efektu punktowego podświetlenia.
prawy wyświetlacz
- na żarówkach nawet w pochmurny dzień przez to nagrzewanie nie widziałem ile mogę na paliwie w baku ujechać jeszcze i daty na dole ( mam ten model z nawigacją)
- na ledach tak jak lewy w największym słońcu wszystko lux ( tylko jak już się rozgrzeje to niestety problem się powtarza, bo kryształki coś wariują.

Z efektu jestem bardzo zadowolony, trochę roboty było, ale bez ingerencji typu wycinanie czy wiercenie.
Zastanawiam się nad doprowadzeniem zimnego powietrza do wyświetlacza żeby się nie grzał - moze trochę przesada taka klima dla zegarów, hmmmm
Diody skrajne zostały przelutowane tak, aby świeciły do góry, nie zrobiłem zdjęć z zegarów po lewej stronie - tam jest podział na dwie sekcje, ale wykonanie analogiczne.

Offline Łukasz Wierzbicki

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Świdnica
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: Świdnica
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 17, 2011, 22:45:08 »
Witam. Ja w swoim wyświetlaczu przerabiałem już żarówki o większej mocy, ledowe zamienniki żarówek i ciągle było coś nie tak. Żarówki 2,3W i tak były za słabe w słoneczny dzień a zamienniki led (mimo iż sprzedawca zapewniał że mają 180 stopni kąt świecenia) dawały punktowe światło więc wyświetlacz miałem w kropki. Dziś podobnie jak kolega Radosław przerobiłem wyświetlacz na diody SMD na pasku samoprzylepnym. W części lewej obie sekcje po 12 diod a część prawa 24 diody. Świeci pięknie i daje jednolite światło na całej powierzchni.
Cała operacja jest banalnie prosta i do wykonania dla każdego kto choć raz miał lutownice w dłoni. Ja posłużyłem się listwą SMD z 3 diodami na 2,5 cm. Na razie jestem w niebo wzięty a wyświetlacz mam ustawiony na min.
Fotki pokazujące wyświetlacz zrobiłem w słoneczny dzień. Pierwsza fotka z wyłączonymi światłami druga z włączonymi czyli przygaszony wyświetlacz.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów Łukasz

PS.
Po modyfikacji wyświetlacza zostało mi kilka modułów SMD i wmontowałem jeden do lampki sufitowej z przodu. Poezja. A i sorki za jakość fotek do robiłem komórką.

Offline Jan Kos

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 210
  • Posiadany samochód: nie posiadam
Re: podświetlenie licznika
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 17, 2011, 23:18:05 »
Fajnie ale pośrodku lewego coś jakby ciemny pionowy pasek... ?