Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Brak wentylacji  (Przeczytany 917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Brak wentylacji
« dnia: Marzec 17, 2011, 19:18:44 »
Witam. Założyłem nowy temat ponieważ ten temat niczego nie wyjaśnił a awaria jaką mam potencjalnie może tyczyć wielu elementów elektryki. Wymiana tranzystorów sterowania dmuchawą nic nie dała. Tranzystory kupione na allegro, prawie 18zł/szt. Raczej dobre. W trybie auto nic nie działa i dmuchawa stoi. Zaraz po uruchomieniu silnika włącza się sprężarka klimy, jak zawsze w trybie auto, ale zaraz się włącza. Dioda (kontrolka) schładzania gaśnie i tak już jest cały czas. Nie ma napisu eco. W trybie manualnym po zadaniu nawiewu na max, dmuchawa początkowo nie dmucha. Po jakimś czasie (minuta, czasem dłużej) włącza się nadmuch oczywiście maksymalny. Jeśli ręcznie nie zmniejsza siły nadmuchu to wszystko działa jak trzeba. Sprężarka załącza się co jakiś czas (teraz nie ma upałów) i dioda schładzania nie gaśnie. Jeśli przełączę na tryb auto dmuchawa się wyłącza i sprężarka klimy włączy się na bardzo krótko tylko raz po czym kontrola gaśnie. Tak samo jest jeśli manualnie zmniejszę nadmuch. Dmuchawa staje a kontrolka schładzania gaśnie. Wymuszanie włączanie się sprężarki klimy nic nie daje. Jakieś sugestie? Wiem. Wymienić wszystko. Ale może coś jeszcze? Nie mam nic z części w zapasie by podmienić. Może ktoś z Poznania lub Szamotuł to przeczyta? Do weekendu jestem w okolicach i z chęcią podjadę aby przynajmniej sprawdzić panel. Nie mam pojęcia co mogło nawalić? Wydaje mi się, że padło więcej niż te tranzystory w sterowaniu dmuchawą. Być może też panel? Nim zacznę kupować musiałbym sprawdzić choć panel. Proszę o pomoc. W Gorzowie jestem w przyszłym tygodniu.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2011, 21:10:11 »
Zadzwoń jutro to się jakoś umówimy. Numer wysyłam na prv.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2011, 18:25:45 »
Podziękowanie dla kolegi Macieja. Ślicznie dziękuję za wykasowanie błędów kompa HA. Wymiana panelu wykazała sprawność mojego. Po za tym mój XM ma swoje kaprysy. Wracając z Poznania wszystko zaczęło działać poprawnie. Stałem na światłach i wentylacja chodząca na maksa, a tylko to działało, zaczęła mnie wkurzać. Postanowiłem zmniejszyć nadmuch i o dziwo dmuchawa się nie wyłączyła. Cud jakiś czy co? Z Maciejem sprawdzałem jego panel i nic nie chciało chodzić. Wypięcie wtyczki pomagało załączyć się dmuchawie ale tylko w trybie maksymalnych obrotów. Hmm? Teraz jest jak fabryk przewidziała. Wsio działa i w trybie auto też.   :-)  :evil: Mogę podać wymiary szczotek. 8x9mm. Długość około 10mm. Zależy jak zużyty jest komutator. Szczotki są miedziane.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Grzegorz Kin

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Szczecinek
  • Posiadany samochód: XM 2,5 TD, 125p, Felicia, 2x Jawa
  • Miejscowość: Szczecinek
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2011, 20:07:52 »
Jak swoim byłem w Poznaniu to też wszystko zaczęło działać ;)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2011, 20:46:17 »
Cytuj

Grzegorz Kin napisał:
Jak swoim byłem w Poznaniu to też wszystko zaczęło działać ;)

 :-) i tak trzymaj. Zastanawiające co było zepsute, a się naprawiło, niejako same? Wymieniłem tranzystory, wyczyściłem wszelkie możliwe i niemożliwe złączki... i nic. Dmuchawa dmuchała tylko nastawiona manualnie na maksymalny nadmuch ale nie tak od razu się włączała. Kazała sobie czekać, miała chimery i włączała się nieprzewidywalnie. Zmieniałem panel i nic. Włączyłem stary i wracałem. Kiedy dmuchawa się wreszcie załączyła a cały czas był tryb manualny nic nie robiłem. W końcu zrobiło się gorąco bo nastawiłem 28 stopni. Było mokro, szyby parowały ponieważ sprężarka nie chciała się załączać. W końcu hałas mnie wkurzył i postanowiłem uciszyć dmuchawę. Stałem akurat na światłach już po za Poznaniem. Zmniejszyłem nadmuch o połowę i ku mojemu zdziwieniu dmuchawa zwolniła a nie jak przedtem, kiedy to po zmniejszeniu nadmuchu wyłączała się. Uśmiech od ucha do ucha  :) Działa. W trybie auto też. Zachodzę w głowę co było zepsute i nie mam koncepcji.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2011, 22:51:09 »
[/quote]
(ciach) Zachodzę w głowę co było zepsute i nie mam koncepcji.[/quote]

A odczytałeś ew. błędy z klimatronika? Może one naprowadziłyby na właściwy trop usterki...

pzd
Marek
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Brak wentylacji
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2011, 23:04:58 »
Cytuj

Marek Gienc napisał:

(ciach) Zachodzę w głowę co było zepsute i nie mam koncepcji.[/quote]

A odczytałeś ew. błędy z klimatronika? Może one naprowadziłyby na właściwy trop usterki...

pzd
Marek[/quote]
Nie mam bladego pojęcia jak to zrobić? Maciej kasował błędy kompa HA. Mój panel był już z powrotem zamontowany. Po włączeniu silnika panel wyglądał jak by był zresetowany. Zadana temp. była najniższa, 15 stopni. Z kolei pozostał tryb manualny z zadanym maksymalnym nadmuchem. Tak uruchomiłem silnik i pojechałem. Podniosłem tylko temperaturę. Po jakimś czasie jazdy włączył się nadmuch oczywiście na maxa. I tak sobie jechałem kilkanaście kilometrów aż zrobiłem co wyżej napisałem.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt