Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Odpowietrzniki hamulca  (Przeczytany 1674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil Karewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Posiadany samochód: Citroen ZX
Odpowietrzniki hamulca
« dnia: Styczeń 17, 2012, 16:23:22 »
Witam.

Mam potwornie zapowietrzone hamulce. Gdy się chciałem zabrać za odpowietrzanie okazało się, że 3 z pośród 4 odpowietrzników są uszkodzone i trzeba będzie z nimi trochę powalczyć, żeby wykręcić ( 1 zerwany, 2 zjechane do tego stopnia, że nie da się kluczem tego złapać). Zanim się za to zabiorę chcę się zaopatrzyć  w nowe odpowietrzniki na wymianę i tutaj się rodzi mój problem. Czy któryś z forumowiczów byłby w stanie podać mi jaki jest rozmiar odpowietrzników w tym samochodzie (mam hamulce typu bendix)? Spędziłem już kilka godzin przed komputerem szukając tej informacji i nic.

Offline Kamil Oleszczuk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 174
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,6i / 1999r. Citroen ZX 1,9TD / 1996r. Citroen C5 MK I 1.8 16V 2001r.
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Informatyka
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2012, 13:27:53 »
Witam.

Jakie objawy tego zapowietrzonego układu masz?

Jeżeli nie da się kolego w żaden sposób tego odkręcić na samochodzie, pozostaje tobie całe zaciski i cylinderki wymontować z autka.

Sprawdź czy nie masz wycieków z przewodów elastycznych jak i samych cylinderków.


Z tego co mi wiadomo w Cytrynkach występują odpowietrzniki rozmiaru:  M8x1,25

Offline Krzysztof Trepka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Cytryna ZX 1.1 miami, C4
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2012, 22:38:32 »
Mi odpowietrzniki z przodu zerwał mechanik bo były już takie zjedzone i stwierdził że teraz to jedynie je rozwiercić potem nagwintować i wkręcić większe i bedzie ok ale jeszcze nie planuje się tym zajmować bo hamulce są ok.

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2012, 20:31:54 »
a wykrętaki to nie istnieją? warto spróbować:) Juz nie wspomne że takiego mechanika to bym poczęstował gorzkim słowem i obciążył kosztem naprawy odpowietrzników.
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2012, 09:14:51 »
U mnie z przodu oba oberwane odkąd auto mam (jakieś 3 lata), z tyłu jeden cylinderek wymieniony był rok temu więc odpowietrznik git, drugi natomiast jak auto stało w garażu to pryskałem WD-40 i jak tak postał 24 godziny to się odkręcił (ufff). Z tyłu udało mi się odpowietrzyć a z przodu mechanik odpowietrzał jak to powiedział "na przewodzie elastycznym" (odkręcał go delikatnie) i całkiem dobrze mu to wyszło. Nie mniej jednak chciałbym również coś zrobić żeby odzyskać odpowietrzniki z przodu. Niestety urwane są tak ze nie ma jak naciąć żeby odkręcać śrubokrętem i chyba tylko zaciski na stół, rozwiercić, nagwintować i dać nowe odpowietrzniki.

Offline Krzysztof Trepka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Cytryna ZX 1.1 miami, C4
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2012, 15:50:29 »
wykrętaki ? co to takiego i jak działa ;)  mechanik przed urwaniem pytał czy robimy na moją odpowiedzialność to nie moglem się go potem czepiać :) obiecał jakiś rabat przy następnej robocie ale już mnie więcej nie zobaczył ;)

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2012, 20:26:07 »
wykretak to jakby wkręt z odwrotnym  gwintem ...Wkręcasz go w lewo i jak zblokuje się to wykręca ...A wkręcasz go w otwór...
kumasz...
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Krzysztof Trepka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Cytryna ZX 1.1 miami, C4
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2012, 20:57:41 »
Cytuj

Ryszard Cudek napisał:
wykretak to jakby wkręt z odwrotnym  gwintem ...Wkręcasz go w lewo i jak zblokuje się to wykręca ...A wkręcasz go w otwór...
kumasz...


Tego nie znałem, ale świetny pomysł i prosty do zrealizowania. Tylko teraz mnie zastanawia czy ten mój ,,mechanik" tego nie wiedział czy po prostu mu sie nie chciało robić :)

Offline Kamil Karewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Posiadany samochód: Citroen ZX
Re: Odpowietrzniki hamulca
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2012, 17:20:24 »
Problem udało się rozwiązać. Dzięki za pomoc. U mnie pomogła metoda którą znalazłem na innym forum, a mianowicie delikatne rozwiercanie coraz większym wiertłem odpowietrznika, starając się nie uszkodzić gwintu w zacisku/cylinderku i gdy już niewiele zostało z naszego odpowietrznika, to próbować wyskrobać pozostałości jakimś drobnym wkrętakiem. W jednym nie do końca wyszło i puścił gwint po wkręceniu nowego, więc trzeba było gwintować na większy rozmiar, ale pozostałe 2 działają jak nowe ;] A co do wykrętaków, to nie polecam, bo lubią pękać (również wiele takich opinii jest na innych forach), a jak pęknie to nie sposób tego rozwiercić, gdyż jest wykonany z twardej stali narzędziowej. Sporo się namordowałem, żeby pozbyć się resztek wykrętaka, tylko po to ,żeby ostatecznie okazało się, żegwint został uszkodzony przez tą cała operację :/