Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKIII] Awaria wentylator chłodnicy 2.2HDi (dwa wentylatory)  (Przeczytany 2014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba Karlewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 III Tourer HDi 2.2
  • Miejscowość: Kraków
Jako że zaczęło się robić ciepło pod koniec kwietnia nauczony doświadczeniem (http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&type=&topic_id=81806&forum=17    - noiesczelnosc klimy - dziurawa chłodnica / skaraplacz) pojechałem na pozimowy przegląd klimatyzacji (póki działa - umyć chłodnicę, uzupełnić czynnik, sprawdzić szczelność). Ale jeszcze wcześniej przy rutynowej kontroli pod maską zauważyłem że pracuje tylko jeden 1 z 2 wentylatorów chłodnicy. Zdawało mi się że kiedyś pracowały na wolnym biegu dwa naraz. Niestety wywiad telefoniczny z ASO i wizyta u klimatyziarza to potwierdziły. Lewy (od strony kierowcy - w sumie ten mniej ważny - bo prawy dmucha też na silnik) wentylator nie pracuje. Po testach winnym okazał się niestety silnik (przekaźnik, wiązka w porządku - tak to by było za proste).

I teraz dla potomnych. W 2.2HDi wentylatory są z modułem elektronicznym - moduł zintegrowany bezpośrednio przy silniku. Ehhh - to już brzmi źle. Na szczęście w moim wypadku okazało się że zużyty jest sam silnik... i kilka dni z wyłączoną dla bezpieczeństwa sprężarką w mieście...

Nowy kompletny wentylator z modułem w ASO kosztuje bagatela 1750pln (około). używane allegro 450-500pln (uwaga - robiąc poszukiwania dowiedziałem się że lewy i prawy są takie same ALE mają różną długość kabli /lewy krótszy/ oraz po lifcie są inne wtyczki /inna liczba pinów jednego z dwóch kabli).

Jak wiemy dostęp do chłodnicy w 2.2HDi to dramat = zdjęcie zderzaka. Tym razem mój fachowiec od klimatyzacji naprawił to bez tak czasochłonnej operacji. Ale co najistotniejsze. Naprawić się udało sam silnik - nowe łożysko 10, szczotki 40pln, naprawa silnika 300pln + wymiana 120pln i mam na nowo działające 2 wentylatory. Szczotki były zjechane do cna.

Teraz pozostaje obserwować co będzie się działo z drugim... bo i na niego pewnie przyjdzie czas... Ehhhh martwi mnie ta postępująca trwałość współczesnych podzespołów.

To tak dla potomności - bo nie znalazłem podobnego tematu. W razie problemów służę adresem miejsca gdzie dokonano naprawy.

Konkluzja: posiadacze wersji z 2 wentylatorami - sprawdźcie jak jest u Was - nim przyjdą upały....
Dziękuje za uwagę :-)