Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 600593 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam Madejski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 440
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: C5 3,0 V6 2005 MKII + LPG / 307 2,0 16V 2002 / C5 x7 2.0 163KM
  • Zainteresowania: motoryzacja, rowery, piłka ręczna, bushcraft, zhp
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #625 dnia: Styczeń 27, 2017, 08:39:18 »
A olej kiedy ostatnio wymieniałeś? Może warto zacząć od najtańszej opcji? U mnie czasem szarpło z 3 na 4...po wymianie oleju skrzynia chodzi jak nowa....

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #626 dnia: Styczeń 27, 2017, 10:51:41 »
Olej był wymieniany. Niestety po wymianie oleju jest gorzej. Wczoraj nawet tak się uślizgiwała przy zmianie z 3 na 4, że praktcyznie  czwórkę pominęła i od razu przeskoczyła na 5 bieg przy bardzo niskich obrotach - silnik aż "dudnił" Pytanie o warsztat - gdzie można znaleźć dobry i przede wszystkim tańszy?

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #627 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:07:19 »
A licznik zużycia oleju po DYNAMICZNEJ wymianie oleju skasowali? Bo u mnie powiedzieli że tak, ale jak się wpiąłem DB to sie okazało że na liczniku mam 4,5 mln jednostek. Dopiero po wyzerowaniu licznika skrzynia się "ułożyła" i zaczęła pracować normalnie. Wcześniej przeciągała, ślizgała, obroty falowały.
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Adam Madejski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 440
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: C5 3,0 V6 2005 MKII + LPG / 307 2,0 16V 2002 / C5 x7 2.0 163KM
  • Zainteresowania: motoryzacja, rowery, piłka ręczna, bushcraft, zhp
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #628 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:42:05 »
Wymieniany....Ale jakim sposobem? Statycznie czy dynamicznie? Ile temu? Jaki olej został zalany?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #629 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:47:27 »
Olej był wymieniany tylko statycznie.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #630 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:51:44 »
Wspomnę też, że skrzynia raz się zawiesiła. Zostały tylko 2 biegi "3" oraz wsteczny. Po odłączeniu akumulatora i pomownym podłaczeniu wstała.

Offline lukasz jaskowiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 46
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 163HP AM6C1
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #631 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:58:12 »
Pawle, specjalista nie jestem, ale moim zdaniem zbyt dużo tych złych rzeczy się dzieje żeby to była wina oleju. U mnie przy podobnym przebiegu i wymianie statycznej nalali inny olej niż powinni i do tego sporo za dużo avtak na prawdę auto dalej jeździło bez zarzutu. Warto odwiedzić kogoś poleconego kto naprawia skrzynie. Niestety nie znam nikogo takiego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Offline Krzysiek Pabis

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Skąd: Trzebinia
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Trzebinia
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #632 dnia: Styczeń 27, 2017, 14:41:09 »
Przymierzam się do wymiany dynamicznej u siebie. Potrzebuję namiary na dobry warsztat od kogoś, komu dobrze wymienili dynamicznie olej. Mieszkam między Krakowem a Katowicami.

Mam też kilka pytań:
1. Przebieg 146 kkm - chyba nie był jeszcze wymieniany - jeszcze nie będzie mam nadzieję tragedii?
2. Skrzynia pracuje dobrze, czasami jest jedynie odczuwane lekkie szarpnięcie między 3 a 4. Czy konieczna jest płukanka, czy wystarczy wymiana?
3. Mój VIN to VF7RWRHHAAL517261 - który olej?
4. Trochę boję się tej wymiany, może warto podjechać gdzieś dalej, żeby było pewniej zrobione? Tylko gdzie?

Offline Adam Madejski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 440
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: C5 3,0 V6 2005 MKII + LPG / 307 2,0 16V 2002 / C5 x7 2.0 163KM
  • Zainteresowania: motoryzacja, rowery, piłka ręczna, bushcraft, zhp
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #633 dnia: Styczeń 27, 2017, 14:49:56 »
Cofnij się kilka stron do tyłu, pisałem o warsztacie z Gliwic w którym ja wymianę robiłem.
Polecam

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline Krzysiek Pabis

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Skąd: Trzebinia
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Trzebinia
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #634 dnia: Styczeń 27, 2017, 15:07:16 »
Wiem, czytałem też o tym ArtMagu, stąd między innymi było moje pytanie, czy powinienem płukać przy tym przebiegu i lekkim szarpnięciu przy zmianie z 3 na 4.

Offline Adam Madejski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 440
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: C5 3,0 V6 2005 MKII + LPG / 307 2,0 16V 2002 / C5 x7 2.0 163KM
  • Zainteresowania: motoryzacja, rowery, piłka ręczna, bushcraft, zhp
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #635 dnia: Styczeń 27, 2017, 16:24:00 »
Wiem, czytałem też o tym ArtMagu, stąd między innymi było moje pytanie, czy powinienem płukać przy tym przebiegu i lekkim szarpnięciu przy zmianie z 3 na 4.
Ja nie płukałem. Licznik musisz sam zerować.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #636 dnia: Styczeń 27, 2017, 16:50:33 »
Jak wam szwankuje skrzynia to zadzwońcie Kamil z Zielonej Góry 517803174. Jeździłem do niego z warszawy vectrą i zrobił ją na poczekaniu(od 8-22). Zadzwońcie- to nic nie kosztuje. Poczytajcie forum VKP- uważają go tam za boga skrzyń i wszyscy do niego jeżdżą- ja polecam. Wymiana wszystkich elektrozaworów, oleju, jednego kosza i kilku pierdół 3200pln z 1000km trasą mnie kosztowala.

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #637 dnia: Luty 02, 2017, 18:29:06 »
Wypowiem się w temacie od strony użytkownika, który przeszedł wymianę i zerowanie licznika.

Wymieniłem olej dynamicznie, ale nie wyzerowałem licznika. Skrzynia od razu zaczęła pracować inaczej. Nie były to wielkie zmiany ale zauważalne. Im więcej km przejechałem tym lepiej pracowała. Po ok 1000 km pracowała dobrze, lepiej niż przed wymianą, ale nie idealnie. Postanowiłem wyzerować licznik i tu się zdziwiłem. Po wyzerowaniu, a tak naprawdę przejściu w DB do procedury wymiany oleju, zaczęło być gorzej. Pojawiły się szarpania przeciągania przy zmianie biegów i mocniejsze szarpnięcia przy redukcji. Im więcej jażdże tym jest lepiej, więc nic z tym nie będę robił, ale moim zdaniem pokazuje to, że nie w liczniku oleju jest problem.

Wygląda to tak jakby skrzynia musiała się przyuczyć do nowych warunków i więcej jej zajmuje uczenie po zerowaniu licznika niż po samej wymianie oleju bez zerowania. Wymiana oleju to nie wymiana skrzyni. Licznik zostaje ustawiony na taką wartość jakby skrzynia była nowa, a nie jest.

Moim zdaniem jak ktoś ma DB/ Lexia to może sobie zapisać, zerować i sprawdzać przy jakiej wartości jest dobrze. Ja jakbym nie miał dostępu do interfejsu to bym na siłę go nie szukał.

Chyba nie jest to uniwersalne i jedynie właściwe podejście skoro koledzy z forum polecają zapisać stan licznika " w razie czego".

Czerpiemy z procedur Citroena, ale traktujemy je wybiórczo.  Bierzmy pod uwagę wszystkie elementy procedur - pierwszy podstawowy element o którym Citroen mówi to NIE WYMIENIAMY OLEJU W SKRZYNI. Jeśli weźmiemy to pod uwagę pojawia się szerszy kontekst procedury wymiany oleju w DB. Mogła być ona stworzona na potrzeby wymiany oleju w przypadku awarii skrzyni. Zakładam, że wówczas wszystkie zużyte elementy mechaniczne zostały by wymienione.

Moim zdaniem mamy za mało informacji, a za dużo pewności jak jest ;)

P.S.
Dwóm panom tak zaciekle dyskutującym polecam kalmsy, persen lub dwa głębsze wdechy na ochłonięcie. Skupmy się na konstruktywnych wypowiedziach a nie inwektywach.
Witaj! Ja dokładnie zrobiłem tak samo jako Ty tzn. w DB kliknąłem wymiane oleju (wymieniałem 5x statycznie) - DB spytał się czy wyzerować ustawienia i przepisać ciśnienia. Po tej operacji nastąpiła poprawa przełączania R,D wcześniej po wyborze było czuć załączenie.
Natomiast zachowanie skrzyni zmieniło się diametralnie tj dokładne zachowanie jak u Ciebie (dziwna zmiana biegów ale w sumie bez większych) szarpnieć. Domyślam się, że skrzynia musi się teraz zaadoptować. Pytanie ile km na to potrzebuje??

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #638 dnia: Luty 02, 2017, 19:25:05 »
U mnie zeszło jej ok 200-300 km i kilka dni.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #639 dnia: Luty 02, 2017, 20:08:17 »
No ja już przejechałem chyba z 600....co prawda poprawa jest ale nie jest to co był przed DB. U mnie wygląda jakby skrzynia po tym zabiegu zmniejszyła ciśnienie......pytanie czy samo się ustawi czy można jakoś podnieść? Dzieki i Pozdrawiam

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #640 dnia: Luty 03, 2017, 11:13:05 »
Moja skrzynia ma wymienione całe wnętrze na nowe- wczoraj odebrałem od naprawy. Kosztowało to majątek.Skrzynia pracuje o niebo lepiej, samochód ma teraz moc. Po wymianie podjechałem do kolegi,żeby w DB użył opcji naprawa i wybrał "Wymiana skrzyni biegów bez kalkulatora". Proces przebiegł pomyślnie, licznik oleju został wyzerowany i skrzynia zaczęła rewelacyjnie funkcjonować. Niestety po przejechaniu ok 20 km pojawił się błąd skrzyni - kontrolki od sportu i trybu ziomowego zaczęły migać i pojawił się SERVICE. Odpiąłem akumulator, błąd zniknął. Ale po przjecheaniu ok. 20km znowu się pojawił.
Powiem szczerze, że jestem wściekły. Nie dosyć, że wydałem majątek na naprawę to jeszcze skrzynia wyrzuca błędy. Muszę dzisiaj ponownie podjechać do kolegi i podłączyć DB - ciekawe co pokaże. Znowu pewnie będę musiał sobie zrobić wycieczkę do firmy, która naprawiała mi tą skrzynię.

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #641 dnia: Luty 03, 2017, 11:29:42 »
Napisz trochę więcej szczegółów, jakie były objawy przed naprawą, co dokładnie wymienili, jaka firma to robiła, ile zapłaciłeś (jeżeli to nie tajemnica), jaki olej zalali po naprawie, ile przebiegu ma Twoje auto, jakie było wskazanie licznika oleju przed kasowaniem?
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #642 dnia: Luty 03, 2017, 11:46:47 »
Samochód ma przejechane 172kkm. Skrzynia miała duże uślizgi oraz szarpnięcia. Pojawiają się również dziwne zachowania przy zmianie biegów, pojawiały się takie uślizgi, że skrzynia nie mogła wbić 4 i przełączała od razu na 5. Z każdym dodatkowym kilometrem skrzynia pracowała coraz gorzej. Naprawę wykonywała firma Teo Motors, koszt naprawy to 7000zł - wymienili całe wnętrze skrzyni (nie wiem co dokładnie, ale jak pytałem to mówili, że wszystko - sterownik, koszyki, itd.). Niestety nie wiem jakim olejem została zalana - robią dużo tych skrzyni, także chyba odpowiedni. Skoro została włożone nowe wnętrze i zalany nowy olej to postanowiłem przeprowadzić "wymianę skrzyni" w DB i wyzerować licznik oleju. Nie pamiętam jakie było wskazanie licznika, ponieważ wcześniej był on kasowany podczas wymiany oleju w "starej skrzyni". Niestety firma naprawiająca tego nie robi, ponieważ podobno nie ma interfejsu do PSA.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #643 dnia: Luty 03, 2017, 13:45:30 »
Czy zregenerowali płytę hydrauliczną i sprawdzili ją? Czy za jednym zamachem poszli po całości?

Mnie najpierw ( z powodu wielkiego uslizgu z 3-4, nie szło jechać) wysłali do regeneracji i sprawdzenia na stanowisku testowym płytę i to wystarczyło. Oczywiscie starszyli rozbiórką skrzyni....

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #644 dnia: Luty 03, 2017, 13:49:40 »
U mnie uślizgi występowały na każdym biegu. Ostatnio to chyba największe były z 5na6. Płyta podobno była sprawdzana, jak stwierdzili pozostała część skrzyni również mocno zużyta.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #645 dnia: Luty 03, 2017, 13:57:19 »
No to sprawdź u kolegi błędy, inaczej się zagryziesz psychicznie... Pamiętaj skrzynia współpracuje z silnikiem. Obecność błędow w silniku może źle wpływac na skrzynię i odwrotnie....
Masz i tak darmową wizytę w warsztacie, zapłaciłeś gwarancję.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #646 dnia: Luty 03, 2017, 19:38:08 »
Po podpięciu Diagboxa przez kolegę (elektronika) pojawiły się następujące błędy:
- P2777 Usterka sygnału impulsowego + lub czujnika
- P0928 Usterka w obwodzie urządzenia wykonawczego blokady dźwigni biegów
 Co to może być? Czy udać się do tego serwisu od skrzyni czy polecić sprawę koledze?
Szczerze mam już dosyć tego "automatu".
Proszę Was koledzy o poradę. Z góry dziękuję za wszystkie uwagi oraz wskazówki

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #647 dnia: Luty 03, 2017, 20:18:58 »
A kolega kumaty w sprawdzeniu wtyczek?
Pojechałbym na reklamację, możliwe, że nie jest to następna usterka......niech dokończą dzieło.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #648 dnia: Luty 03, 2017, 21:38:11 »
Za wtyczki się jutro zabiorę...Błędy te się pojawiły gdy w DB została dokona naprawa "wymiana skrzyni biegów bez kalkulatora". Owszem wyjmowany też był filtr powietrza razem z obudową - być może wtenczas jakaś wiązka została naruszona.
A co te  błędy dokładnie oznaczają?

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #649 dnia: Luty 03, 2017, 22:32:58 »
Wymieniłeś skrzynię...to sam winny jesteś. Przeleciałeś prawidłowo procedurę?
Na moje oko masz problem z blokadą pozycji P i ustawieniem selektora biegów...ale mogę się mylić.

PS: lepiej nie przyznawaj się do wymiany....