Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza  (Przeczytany 114836 razy)

0 użytkowników i 11 Gości przegląda ten wątek.

Offline Józef Ortyl

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 431
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: C5 3.0i V6 Exclusive Mk1 BVA
  • Zainteresowania: motoryzacja ,elektronika,lotnictwo
  • Miejscowość: Mielec
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 18, 2013, 23:31:01 »
Cytuj

Paweł Dorąg napisał:
Czy ktoś spotkał się z czymś takim że wieje mocnym chłodem od schowka pasarzera przy prędkościach 90+ i minusowych temperaturach?
Problem występuje już drugą zimę a przez wcześniejsze lata nie było problemów.
Szukam rozwiązania ale nić mi nie przychodzi do głowy, a jazda przy obecnych temperaturach nie należy do przyjemnych dla pasażera.
Chyba że z kocem na kolanach.


Nie wiem jak jest w Mk2 ale w Mk1  w schowku jest pokrętło którym ustawia się  temperaturę  aby np.schłodzić napoje.
Posiadane dotychczas pojazdy:Fiat125P,Polonez1,5,Polonez1,6 CARO,Honda Accord 2,0 , Renault 5,Nubira 1,6 ,Leganza 2,0 :-)  :-)  :-)

Offline Paweł Dorąg

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 HDI '06
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 19, 2013, 17:50:48 »
Cytuj

Józef Ortyl napisał:
Nie wiem jak jest w Mk2 ale w Mk1  w schowku jest pokrętło którym ustawia się  temperaturę  aby np.schłodzić napoje.


Zgadza się jest tak samo w Mk1 i Mk2, ale to nie jest niestety powodem tego powiewu. Nawiew ten rośnie proporcjonalnie do prędkości, a niestety w większości jeżdżę po autostradach.
Zdemontowałem już schowek szukając jakiejś nieszczelności niestety bez skutku.

Marek_S

  • Gość
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 19, 2013, 18:06:56 »
naprawa klapek to pikuś ja bym zastosował pręciki węglowe i żywice ( jako modelarz lotniczy znam rożne technologie ) ale przeraza mnie wyciąganie deski , raz to robiłem i dziękuje za tą zabawę . Jednak zostane przy MKI bo tam klapki mam nadzieje nie pękają

Offline Daniel Ciskowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Wałcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2003r 2,0 HDI Kombi
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Wałcz
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 19, 2013, 18:23:56 »
To nie jest dział ogłoszenia i już raz o tym zostałeś uświadomiony,masz po lewej stronie menue ogłoszenia oraz katalog firm i tam proszę wpisywać tego typu ogłoszenia.Za 3 razem poleci ostrzeżenie.

K.Musielak
Tanie Części C5 2,0 HDI 2003r

Offline Daniel Ciskowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Wałcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2003r 2,0 HDI Kombi
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Wałcz
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 19, 2013, 18:38:29 »
Ok. Sorki za kłopot
Tanie Części C5 2,0 HDI 2003r

Offline pawel sabala

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 182
  • Skąd: warszawa/ZIELONKA
  • Posiadany samochód: C5 1.6 HDI 2005 SX KOMBI
  • Miejscowość: warszawa/ZIELONKA
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 31, 2013, 12:04:11 »
hej

Klapki mieszalnika ( mam już ) w końcu zrobione - a tu jak na złość zima sobie przeszła....cholera.  Ale w końcu mam ciepło i zimno wtedy kiedy i na ile chcę :)  

Naprawione i poprawione na lepsze ( bo pękła mi do tego wszystkiego obudowa - naprawiona zalana plastikiem - teraz jest lepsza niż nowa ) i całość ma teraz wytrzymać ( jak piszecie ) "wybuch termonuklearny" :)

Do tego zrobiłem przegląd po 20 tys .... i w konsekwencji małą fortunę zostawiłem w Markach/Zielonce - ale warto....wszystko tam robię....solidnie i rozsądnie - polecam.



pozdro
pawson
___________________________
Pawson  [ Parkujący-Dwa-Razy ]
C5 1.6 HDI 2005 SX KOMBI
___________________________

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 01, 2013, 08:12:10 »
Cytuj

Paweł Dorąg napisał:
 
Zgadza się jest tak samo w Mk1 i Mk2, ale to nie jest niestety powodem tego powiewu. Nawiew ten rośnie proporcjonalnie do prędkości, a niestety w większości jeżdżę po autostradach.
Zdemontowałem już schowek szukając jakiejś nieszczelności niestety bez skutku.


U mimie jest tak samo. Gdzie szukać przyczyny??
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 01, 2013, 08:53:04 »
Pomyślmy logicznie:

Jeżeli to się dzieje przy mroźnej pogodzie, i przy dużych prędkosciach to jeżeli wykluczymy ogrzewanie ( o jeżeli działa przy wolniejszej jeździe, to i przy szybszej powinna.. ) to może jest problem gdzieś w grodzie silnik - kabina. C5 ma spore wloty w zderzaku przednim, i dostaje się do komory sporo powietrza.

Proponuję rozgrzebac schowek i podczas jazdy metoda organoleptyczną poszukac skąd ten wiaterek...

U mnie nie wiem czy tak jest, bo jechałem jako pasażer tylko 2 razy, ale w takim stanie że gdybym nawet siedział na dachu to i tak bym chłodu nie zauważył... :P :P
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 898
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 01, 2013, 09:17:57 »
Chyba szukacie dziury w całym ;). U mnie w zimie dopóki silnik jest zimny i w kabinie jest zimno leci zawsze ciepłe powietrze a jak sie juz w kabinie zrobi ciepło to zaczyna wiać chłodne. Jak się jedzie z dużą szybkością i temperatura na zewnątrz jest -10C to ten nawiew się zwiększa a temperatura powietrza wlatującego jeszcze bardziej spada dopóki w kabinie nie zrobi sie chłodniej i mieszalnik nie przełączy klapy na większą ilość ciepłego powietrza. Można też podnieść temperaturę na panelu. Dodatkowo taki efekt będzie występował jeśli ustawimy sobie różne temperatury po prawej i lewej stronie. W przypadku Pawła bym sprawdził czy regulacja temperatury po prawej stronie działa poprawnie - byc może jest uszkodzony motoreduktor lub klapy i dlatego po prawej stronie ma chłodek :)

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 01, 2013, 12:40:29 »
Cytuj

Maciej Szcząchor napisał:

U mimie jest tak samo. Gdzie szukać przyczyny??


Może pomogę....proszę zwrócic uwagę na wlot powietrza "przez blachę grodziowa", może jest nieszczelnośc pomiędzy plastikiem wlotu a blachą nadwozia w fabrycznym otworze wlotu. Zaglądnąć od strony podszybia, odkręcić osłonę p/wodną wlotu, zwrócic uwagę na doleganie cześci do blachy...

PS: przypatrując sie zdjęciom Z naprawy klap przyszedł mi jeszcze jeden pomysł na dmuchanie zimnym powietrzem - klapka poboru powietrza (obieg powietrza) może być winna: nie zamyka sie w skrajnych położeniach i stąd przedmuchy zimnym powietrzem.

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 02, 2013, 10:02:46 »
Artur słusznie prawi.

Ja mam tak samo - klimatronik po prostu reguluje tak, aby cały czas było w kabinie tyle, ile jest ustawione ( u mnie 21 st C )

I jak już się nagrzeje ( a grzeje od razu od odpalenia za sprawą grzałki w nagrzewnicy ) to może sie tak zdarzyć, że wieje chłodniejsze, a nawet zimne powietrze regulując temp. kabiny.

Jedyna rada - wrzucić do kabiny termometr ( najlepiej cyfrowy bo ma szybką reakcję ) i sprawdzic co się dzieje z temp wewnątrz
Pozdrawiam wszystkich.

dczun

  • Gość
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 22, 2013, 11:47:26 »
Jest ktoś z okolic, Lubina, Legnicy,Polkowic itd kto ma czas aby pomóc mi w naprawie? Sam nie poradzę sobie z tymi klapami. Ewenatualnie namiary na zakład . Pilne.
NIe grzeje mi po dwóch stronach.

Offline Dariusz Kardasz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Skąd: Śrem
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MkII 2007 2.0 16V LPG BRC
  • Miejscowość: Śrem
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 26, 2013, 18:25:59 »
Witam,

mam ponoć grubszy problem mianowicie ponoć mam połamaną obudowę nagrzewnicy przy klapkach.

"Fachowiec" stwierdził to sciągając tylko silniczek i ponoć zaglądał lusterkiem....

Miał ktoś podobny problem, czy jest to możliwe ze nie tylko klapka się połamała ale też obudowa?  

Zaufać mu i szukać obudowy nagrzewnicy?

Dziękuję

Pozdrawiam
Kiedyś: ZX 1.4i '95, Xsara break 1.4i '99, Xsara break 1,6 i '02 Renault Grand Scenic 2.0 16V '04




Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 26, 2013, 19:41:30 »
Hm. Ciekawe jakie lusterko mu się tam zmieściło. W miejsce motoreduktora ledwo palec się mieści.
Najpierw rozbierz, a potem szukaj.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 10, 2013, 21:45:32 »
No i znowu mam problem z ogrzewaniem w samochodzie. Klapki zostały wymienione w zeszłym roku. Wtedy lewa strona tylko dawała zimne powietrze - prawa była ok. Teraz jeśli ustawie temperaturę na "min" to jest ok. Obie chłodzą. Jednak jak zaczynam podnosić temperaturę to około 17*C lewa już wieje gorącem - prawa letnim. Czy to znowu klapki? Jeśli to klapki to ile teraz taka naprawa może kosztować?
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 11, 2013, 20:31:45 »
Wygląda jak urwana oś prawej klapki. Miałem podobnie - jesienią robiłem lewą klapkę, w zeszłą sobotę prawą...... Z tym, że ja nie wymianiałem klapek, a kleiłem. I nie ściągałem deski, lecz dostałem się po wymontowaniu schowka do boku nagrzewicy, wyciałem plastik, i klapka na wierzchu.

Więc suma kosztów - 10 zł ( za Poxipol i Kropelke ) i jakies.... 4 godzi pracy. Na tą chwilę działa rewelka.

PS.
Dodatkowo wzmacniałem os klapki z pomocą usztywnień wklejonych Poxipolem. Lewa klapka tak już działa ok 4 mies, prawa.. 4 dni :)
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 11, 2013, 22:02:21 »
To jak to w końcu jest z tymi klapkami. Trzeba sciągać deske, układ klimy itd. Czy można bez problemu naprawić jak napisano wyżej?
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Jarosław Kot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C5 III 1.6 HDI 2008
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 12, 2013, 01:01:51 »
witam

Cytuj

Marcin Rydwan napisał:
Z tym, że ja nie wymianiałem klapek, a kleiłem. I nie ściągałem deski, lecz dostałem się po wymontowaniu schowka do boku nagrzewicy, wyciałem plastik, i klapka na wierzchu.




jeśli można wiedzieć to czym wycinałeś plastik w nagrzewnicy


pozdrawiam

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 12, 2013, 17:58:14 »
Cytuj

Jarosław Grzesik napisał:


jeśli można wiedzieć to czym wycinałeś plastik w nagrzewnicy


pozdrawiam


Lutownicą :). Bardzo ładnie idzie, i niewiele się niszczy. A powstały ubytek wypełniłem Poxipolem.

Jacek:

Niby tu wszyscy panikują że trzeba deskę ściagać. Ale moim zdaniem lepiej lekko wyciąć plastiki z obudowy, i później je wkleić, niż rozbabrać pół auta.
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 12, 2013, 18:34:44 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
To jak to w końcu jest z tymi klapkami. Trzeba sciągać deske, układ klimy itd. Czy można bez problemu naprawić jak napisano wyżej?


Jak chcesz zrobić na tzw. szybko i po partacku to tak naprawdę masz duże pole popisu bez wyciągania deski. Ale zadaj sobie pytanie na jak długo to wystarczy??
Ja z własnego doświadczenia powiem, że pierwszym razem jak mi przestało grzać to urwaną klapę pokleiłem. Dałem wzmocnienie, opaski itp. Nie minął dobry rok a owa klapa pękła ponownie i wtedy postanowiłem zrobić to profesjonalnie. Zakupiłem nowe wzmocnione klapy, rozebrałem cały układ ogrzewania i wymieniłem to co się należało. Oczywiście wszystkie ruchome części zostały odpowiednio nasmarowane.
Wiem, że roboty jest dużo ale warto to zrobić solidnie.
Wybór należy do Ciebie.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Jarosław Kot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C5 III 1.6 HDI 2008
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 12, 2013, 18:52:56 »
witam

Cytuj

Marcin Rydwan napisał:

Lutownicą :). Bardzo ładnie idzie, i niewiele się niszczy. A powstały ubytek wypełniłem Poxipolem.

 


to jeszcze jedno pytanie.. jakiej średnicy wyciąłeś ten otwór

pozdrawiam

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 12, 2013, 19:13:05 »
Cytuj

Maciej Szcząchor napisał:


Jak chcesz zrobić na tzw. szybko i po partacku to tak naprawdę masz duże pole popisu bez wyciągania deski. Ale zadaj sobie pytanie na jak długo to wystarczy??
Ja z własnego doświadczenia powiem, że pierwszym razem jak mi przestało grzać to urwaną klapę pokleiłem. Dałem wzmocnienie, opaski itp. Nie minął dobry rok a owa klapa pękła ponownie i wtedy postanowiłem zrobić to profesjonalnie. Zakupiłem nowe wzmocnione klapy, rozebrałem cały układ ogrzewania i wymieniłem to co się należało. Oczywiście wszystkie ruchome części zostały odpowiednio nasmarowane.
Wiem, że roboty jest dużo ale warto to zrobić solidnie.
Wybór należy do Ciebie.


Oczywiście, ze najlepszym sposobem jest wymiana klap na nowe, wzmocnione. Ale czy wymianiasz klapy na nowe, czy tez kleisz - wcale nie trzeba zdejmować deski. Moim zdaniem większe szkody i nakłady sił byłyby przy zdejmowaniu deski, niż przy wycinaniu obudowy nagrzewnicy. Dodatkowo - operację można powtórzyć ponownie przez wykonane już otwory  skruszyć klei  ponownie zakleić. Smarowanie to chyba jasne, że musi być przeprowadzone.


Otwór nie pamietam jakiej był średnicy. Trzeba pamietac, że klapy sa dość spore, i muszą wyjść przez otwór. Jeżeli nawet wytniesz zbyt mały - zawsze można dociąć. Myślę, że był to otwór mniej wiecej 15 x 10 cm. Gdzieś mam zdjecia jak robiłem to z lewej strony. Tyle, że ja mam poduszkę kolan i niestety tam jest dość ciasno. Ale da się zrobić
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Jarosław Kot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C5 III 1.6 HDI 2008
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 12, 2013, 19:58:30 »
Cytuj

Marcin Rydwan napisał:
 
Otwór nie pamietam jakiej był średnicy. Trzeba pamietac, że klapy sa dość spore, i muszą wyjść przez otwór. Jeżeli nawet wytniesz zbyt mały - zawsze można dociąć. Myślę, że był to otwór mniej wiecej 15 x 10 cm. Gdzieś mam zdjecia jak robiłem to z lewej strony. Tyle, że ja mam poduszkę kolan i niestety tam jest dość ciasno. Ale da się zrobić


ja mam uszkodzoną od strony pasażera, ośka wpadła mi już do środka więc uszkodzenie mam już zdiagnozowane,
jak będzie cieplej to będzie cięcie cytryny :-(  :-(

dzięki i pozdrawiam

Offline Marcin Rydwan

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Bochnia / Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 II 2008 2,0 HDI Break
  • Miejscowość: Bochnia / Wrocław
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 12, 2013, 20:12:44 »
jak byś był w mocnej potrzebie, to jakbym miał czas to mogę wyjać schowek i pstryknąć jakieś foto. Będzie widać jak duży musi być otwór aby wyjąć klapkę.
Pozdrawiam wszystkich.

Offline Jarosław Kot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C5 III 1.6 HDI 2008
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Klapy mieszalnika powietrza
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 12, 2013, 22:10:33 »
Cytuj

Marcin Rydwan napisał:
jak byś był w mocnej potrzebie, to jakbym miał czas to mogę wyjać schowek i pstryknąć jakieś foto. Będzie widać jak duży musi być otwór aby wyjąć klapkę.


będę zabierał się za to po świętach, spróbuję popatrzeć na fotki kolegów z czech i rosji i może coś wydedukuję,

jeszcze raz dzięki za informacje

pozdrawiam