Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 640877 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #850 dnia: Sierpień 12, 2017, 04:35:42 »
Panowie...spac nie moge . Mysle o wymianie w ASB Dlugoleka i wydaje mi sie, ze Oni tam do konca sie nie znaja tj. zalali mobil 3309 a ten olej nie spelnia chyba normy EURO 5 (silnik 2.0 hdi 163 km 2011r)

Serwisant/Diagnosta powiedzial mi, ze nowego oleju weszlo 4l i zmienilem wartosc licznika o 70% a wedlug tego co czytam na forum powinienem zmniejszyc o okolo 43% bo przy 1 statycznej zmieniamy od 3 do 3.5 starego a nie

Co za tym idzie skrzynia zaczyna gorzej pracowac i zastanawiam sie czy nie jechac do nich i robic MEGA awanture, ze wlali ZLY olej (MOBIL 3309) i podaja zle wartosci nowego oleju, ktory jest w skrzyni

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #851 dnia: Sierpień 12, 2017, 08:28:45 »
@Marcin a jakie masz objawy ?

Pisałem do Ciebie wczoraj ale znów pewnie nie doszło.

Co do oleju no tak powiniem być półkę wyżej jeśli euro5.

Byłeś przy wymianie widziałeś jak to robił ? Bo to jest tak że wlewasz ok. 3.5 litra i później wyrównuje się poziom. Zlatuje jakieś 0.5 litra. Z czego faktycznie zostaje 3 litry.

Jak nie masz lexii mogę Ci pomóc i skorygować licznik.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #852 dnia: Sierpień 12, 2017, 09:07:12 »
Hej. Objawy takie, ze 2 razy szarpnelo przy hamowaniu silnikiem i redukcji 3->2. Zaczynam czuc zmiany biegow 4>5>6.

DB mam to dzisiaj ogarne

Wiadomosci nie mam zadnej

Jak bylem na warsztacie to poprosili mnie abym poszedl do  poczekalni.

Diagnosta powiedzial i mechanik, ze przy statycznej wymienia sie okolo 70-75% oleju jednorazowo !!!!

Zastanawiam sie co teraz. Planowalem za okolo 500km zrobic druga statyczna ale co teraz gdy mam mobila 3309 a muszze miec AW-1 tak?  Jechac do nich i zadac zwrotu kasy i darmowej wymiany dynamicznej? Czy skrzyni moze cos sie stac ?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #853 dnia: Sierpień 12, 2017, 13:59:58 »
Marcin, ja bym do nich jechał z reklamacją. Przecież to nie są ludzie z łapanki oni specjalizują się w ASB. Wiedza o rodzaju stosowanego w danej skrzyni oleju to podstawa!
Napiszę przy okazji kilka słów odnośnie moich dalszych wrażeń z dynamicznej wymiany oleju w mojej AM6.
Pisałem wcześniej, że po wymianie pojawiło się lekkie szarpanie przy przejściu z 2 na 3 bieg. Generalnie skrzynia pracowała dość  nerwowo, wg. mnie zmieniała biegi przy nieco za wysokich obrotach.
Wczoraj zrobiłem mały eksperyment i przywróciłem stan licznika zużycia oleju do wartości jaką miałem w dniu jego wymiany , przed zerowaniem.
Efekt jest taki , że skrzynia pracuje wyraźnie lepiej! Wartość tego licznika ma w 100% wpływ na prace skrzyni co już nie raz tutaj  potwierdzono. Wychodzi jednak na to , że nie w każdym przypadku zerowanie tego licznika przynosi lepsze efekty. Co ciekawe teraz zamiast na 3 biegu lekko czuję przełączanie z 4-5. Intrygujące jest manipulowanie tą wartością i efekty jakie przynosi.
Pojeżdżę dłużej i zobaczę jak to będzie działać. Dla sprawdzenia rozważam wprowadzenie wartości większej niż pierwotnie
Floating on ;)

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #854 dnia: Sierpień 12, 2017, 14:31:04 »
Dziwne jest to, ze po vinie sprawdzali. Chybe, ze ktos moze sprawdzic jaka mam skrzynie. Nr VIN to:
VF7RWRHHABL543531

Offline Witold Szaflik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 435
  • Skąd: Kwidzyn
  • Posiadany samochód: Citroen C6 2.7 HDI & C4 1.6 HDI & C3 1.4 HDI
  • Miejscowość: Kwidzyn
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #855 dnia: Sierpień 12, 2017, 14:59:13 »
Marcin, aż tak dużej różnicy między tymi olejami nie ma. Ja bym zrobił płukanie i wymianę dynamiczną, licznik na zero. To moje zdanie. Za jest nie tylko przywrócenie właściwego oleju, ale również wlanie oleju od jednego producenta.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #856 dnia: Sierpień 12, 2017, 20:01:16 »
Jest czy nie ma - zalali zly olej. Wydalem juz raz kase na statyczna i niech oddaja skoro zly olej zalali

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #857 dnia: Sierpień 12, 2017, 20:48:15 »
Jeśli masz EURO5 to nie masz co liczyć, ze w warsztacie będą mieć odpowiedni olej. Większość bazuje na standardowych olejach typu Dextron VI a jak już spełnia normę 3309 to i tak masz wypas :-)
Z tego co wiem jak chcesz mieć pewność, że wleją Ci prawidłowy olej to musisz go sobie kupić i im zawieźć :-)
Możesz się próbować z nimi dochodzić, ale oni wiedzą lepiej a standardowa odpowiedź to "zawsze taki lejemy i nigdy nie ma problemu" ;-)

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #858 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:03:08 »
To pokaże im serwisowke citroena

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #859 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:04:10 »
Olej możesz zmienić to że będzie czarny to pewne. A jak są problemy przed zmianą to mogą być większe po zmianie. Obym się mylił.
Marcin zacytowałem sam siebie odnośnie pracy skrzyni po wymianie oleju. Nie chce powiedzieć - a nie mówiłem :/

Co do oleju powinien być inny fakt ale olej jej nie zaszkodzi bo te same skrzynie latają na różnym oleju w zależności od normy euro. A to że jest pomieszany to jakie ma to znaczenie jak wymieniasz statycznie zawsze mieszasz.

Argument masz do tego by dymić. Podpowiem Ci jeszcze jak będziesz się z nimi walcował - na korku wlewowym jest napisane AW-1 only i korek jest różowy.

Jutro opiszę moją opinię o dynamicznej wymianie. Teraz jestem jej przeciwnikiem.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2017, 11:39:14 wysłana przez Jakub Nawara »

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #860 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:11:32 »
Skoro  poczatkowo mialem zalany aw-1 a teraz kolki zalali mi 3309 zostaje chyba tylko dynamiczna aby miec jeden pewny olej - mam racje czy nie? Jak z mieszaniem 3309 i aw1? Chyba, ze za 200-500 km zrobie sam statycznie i zobaczymy co i jak. U mnie problem z szarpaniem jest taki ze mam ustawiony licznik na 200cos a powinien byc398588 jutro zmienie i potestuje - oby to bylo to

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #861 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:14:17 »
To ustaw na 398.... i zobaczysz

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #862 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:15:55 »
Jutro ustawie i pojezdze autem. Na czwaryek jestem do Lobody umowiony

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #863 dnia: Sierpień 12, 2017, 21:22:11 »
U Łobody rozmawiaj z Marcinem - bardzo rzeczowy facet.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #864 dnia: Sierpień 13, 2017, 11:03:26 »
Licznik zmieniony - kiepsko zmienia. Zastanawia mnie jedno. Czy mogli mi cos uszkodzic w zawieszeniu? Nigdy nie bylo bledow - tylko 1 tj. 2005 a drugi raz wyskakuja kolejne 3 bledy tj. U2118 oraz 2 razy U1118. Jednym slowem nie polecam ASB Dlugoleka:
-zalali zly olej
-diagnosta nie ma pojecia o liczniku zuzycia
-mowia, ze zalali 4 litry - ciekawe

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #865 dnia: Sierpień 13, 2017, 11:09:20 »
I weź tu gdzieś na dolnym Śląsku naprawiaj skrzynię:(

Wysłane z niewiadomo czego.

Floating on ;)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #866 dnia: Sierpień 13, 2017, 11:54:22 »
Licznik zmieniony - kiepsko zmienia. Zastanawia mnie jedno. Czy mogli mi cos uszkodzic w zawieszeniu? Nigdy nie bylo bledow - tylko 1 tj. 2005 a drugi raz wyskakuja kolejne 3 bledy tj. U2118 oraz 2 razy U1118. Jednym slowem nie polecam ASB Dlugoleka:
-zalali zly olej
-diagnosta nie ma pojecia o liczniku zuzycia
-mowia, ze zalali 4 litry - ciekawe


@Marcin - teoretycznie jak nie grzebali nigdzie więcej raczej nie powinni. Przy spuście odkręca się tylko dolną osłonę a przy wlewie obudowę filtra powietrza i rozpina przepływomierz. No chyba, że podnieśli go i może majtali wajchą na zapalonym aucie i kręcili kołami - może wtedy - ale to tylko domysły. Możesz im zawsze powiedzieć, że masz problemy z zawiasem teraz


Jak będziesz się z nimi walcował to tak jak napisałem wcześniej - na korku wlewowym jest napisane jaki olej zalać. Możesz sam to sprawdzić - między obudową filtra powietrza a aku masz szczelinę. Jak poświecisz to zobaczysz duży korek na spory torx - jest różowy i ma napis AW-1 only


Jeśli faktycznie zalali 4 litry a wyleciało 3 (bo tak jest) to rachunek jest prosty jest 1 litr za dużo. Ale to też domysły bo nie chce mi się wierzyć, że nie wiedzą jak się wymienia statycznie olej w tej skrzyni.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #867 dnia: Sierpień 13, 2017, 12:17:06 »
....Licznik zmieniony - kiepsko zmienia. .....Jednym slowem nie polecam ASB Dlugołeka
-mowia, ze zalali 4 litry - ciekawe
...
Jeśli faktycznie zalali 4 litry a wyleciało 3 (bo tak jest) to rachunek jest prosty jest 1 litr za dużo. Ale to też domysły bo nie chce mi się wierzyć, że nie wiedzą jak się wymienia statycznie olej w tej skrzyni.

mi u Zapały zalali ponad pół litra ( a może i więcej) za dużo więc wiec z tą wiarą byłbym ostrożny :-)
generalnie gościu po wymianie dynamicznej wziął w strzykawę 1L oleju i wlał ja od dołu do skrzyni, zakręcił śrubę i miał zamiar zabrać się za składanie wszystkiego. Na moje pytanie czy sprawdził poziom był zdziwiony bo oni zawsze tak robią. Na miejscu u nich zostało spuszczone z 0,3-05L i jeszcze w domu spuściłem ze 3 setki do prawidłowego poziomu.
Mam jeszcze pytanko - czy ktoś wie jaki klucz jest potrzebny do odkręcenia górnego kurka wlewowego (czy to ten sam torx co od sprawdzania poziomu?) oraz rozmiar tego dużego imbusa od okręcenia korka spustu oleju w skrzyni.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #868 dnia: Sierpień 13, 2017, 13:00:43 »
Licznik zmieniony - kiepsko zmienia. Zastanawia mnie jedno. Czy mogli mi cos uszkodzic w zawieszeniu? Nigdy nie bylo bledow - tylko 1 tj. 2005 a drugi raz wyskakuja kolejne 3 bledy tj. U2118 oraz 2 razy U1118.

"Wachlując" stanem licznika nic nie uzyskasz, skrzynia nie zdąży się adaptować....
Naprawiając skrzynię, najpierw naprawiamy błędy (a miałeś błędy komunikacji na CAN) potem zabieramy się do oceny pracy skrzyni.

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #869 dnia: Sierpień 13, 2017, 13:25:21 »
@Artur jak nikt nie zdąży wcześniej napiszę Ci pod wieczór.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #870 dnia: Sierpień 13, 2017, 13:35:36 »
W skrzyni nie ma bledow!!! Mysle czy np nie zrobic dynamicznej wymiany i pojezdzic i zobaczyc. Czytajac rozne watki sklaniam sie ku wymianie plyty z zaworami. I tutaj pytanie do was. Gdybym zrobil teraz dynamicznie i okaze sie, ze nie pomoglo i bede np robil pkyte albo sprzeglo albo wymienial skrzynie czy ten olej (po dynamicznej wiec teoretycznie czysty) moge zalac ponownie?

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #871 dnia: Sierpień 13, 2017, 13:47:02 »
Swiece i patrze za tym korkiem ale nie widze :(

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #872 dnia: Sierpień 13, 2017, 14:04:39 »
Jak sprawdzę klucze Arturowi zrobię Ci zdjęcie.



Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #873 dnia: Sierpień 13, 2017, 20:27:48 »
@Artur


Torx do korka wlewowego to T-55


Imbus do spustu - to 17-ka / do przelewu nie pamiętam ale jakiś standardowy


@Marcin
W załączeniu zdjęcie korka co do skrzyni masz model 20GF13 jeśli Ci to pomoże ja mam taką samą.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2017, 21:09:48 wysłana przez Jakub Nawara »

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 912
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #874 dnia: Sierpień 13, 2017, 20:57:13 »
A teraz moje spostrzeżenia po wymianie dynamicznej oleju. Od kiedy sobie to udowodniłem uważam, że to źle wydane pieniądze (oczywiście to moja subiektywna opinia) i ktokolwiek inny może mieć inne zdanie.
Od wymiany dynamicznej przejechałem jakieś niecałe 2k km a więc niedużo i celem sprawdzenia zlałem olej ze skrzyni.
Jak wygląda olej po takiej wymianie przedstawia załącznik a dla porównania dałem w tym samym pojemniku nowy olej o specyfikacji AW-1 (oba zdjęcia w tych samych warunkach). Przelane zostało około 12 litrów.
Tak więc nie wierze do końca w to, że stary olej został zupełnie wypchnięty i został ten drugi bo ilość km mówi sama za siebie. Na domiar złego postanowiłem sprawdzić czy w oleju nie ma opiłków itp, włożyłem magnes.


Oczywiście opiłków nie ma ale po przetarciu palcem można zobaczyć jak wygląda powierzchnia - na magnesie po dwóch dniach osadził się osad lub inaczej mówiąc syf, który ta wymiana uaktywniła. I I coś czuję, że statycznie można lepiej olej oczyścić bo jeżdżąc chwilę zlewamy połowę oleju z tym syfem i wlewamy na 100% czysty.



Same odczucia po wymianie - uważam, że skrzynia pracuje gorzej, czuję twardszą zmianę 2-->3 oraz 6-->5. Przy czym nie jest to zawsze. Zobaczymy może to się jeszcze zaadoptuje, niemniej jednak to była moja pierwsza i ostatnia wymiana dynamiczna.  >:(




Mam też spore zastrzeżenia do samego zakładu, który był wcześniej polecany w tym wątku,
- również mnie to spotkało, że wlali mi o jakieś 0,7 litra za dużo  >:(  + jeszcze kilka innych kwestii
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2017, 16:38:44 wysłana przez Jakub Nawara »